Batıl İnançlar


Safer Ayı ile İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 21 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Her ne şekilde olursa olsun Safer ayında herhangi bir uğursuzluk veya bela olduğuna dair bir inanç yoktur. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin Safer ayına mahsus bir ibadet yaptığına ve bu konuda yakınlarına bir tavsiyede bulunduğuna dair hiçbir hadis-i şerif ulaşmamıştır. ... (Devamını Okuyun)


Hayvanlarla İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 20 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Hayvanlar biz insanlar gibi gaflet içinde değildir. Bizler imtihan olarak perdelenmişiz, ama onlar her an Rablerinin tecellilerine mazhardırlar. ... (Devamını Okuyun)


Ağaçlarla İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 02 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Ağaçları kutsal sayma inancı yaygındır. Ülkemizde, dallarına çaput bağlanarak dilek dilenen ağaçlar vardır. ... (Devamını Okuyun)


Kurşun Döktürmek Neden Caiz Değildir ?

Bu yazı 25 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Kurşun döktürmek eski Türklerdeki kut inancıyla alakalıdır. Türkler Müslüman olduktan sonra bu inançlar cahil insanlar arasında varlığını sürdürmüştür ... (Devamını Okuyun)


Sihir ve Büyü Nedir?

Bu yazı 20 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl imtihan için, Bâbil Şehri'nde, Hârût ve Mârût isimli iki meleği, insanlara bazı gizli ilimler öğretmeleri için görevlendirmişti. ... (Devamını Okuyun)


Geceyle İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 02 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında batıl inançların ortaya çıkış nedenlerinden biri de insanların korkularıdır. Mesela gece ile ilgili batıl inançlar buna bir örnektir. Gece, karanlık olmasından dolayı insanda tabi bir ürpertiye sebep olur. ... (Devamını Okuyun)


Günlerle İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 28 Kasım 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış olan batıl inançlardan biri de haftanın bazı günlerinin uğursuz sayılması veya bazı günlerde iş yapmanın uğursuzluk getireceği inancıdır. Mesela halk arasında “Salı sallanır,” diye uydurma bir söz dolaşmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Fal ve Kehanet

Bu yazı 29 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Gelecekten haber vermek, şirk inancıyla bağlantılı olan, İslam itikadına zıt bir faaliyettir. ... (Devamını Okuyun)


Uzuvlarla İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 19 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış inançlardan bir kısmı da uzuvlarımızda meydana gelen hallerle ilgilidir. ... (Devamını Okuyun)


Doğumla İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 27 Ağustos 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış inançlardan bir kısmı da doğumla ilgilidir. Mesela yeni doğan bebeğin göbek bağı camiye gömülürse, namaza ve camiye bağlı olacağı ileri sürülür. Bu inançlar eski Türk inanışlardan gelmektedir. ... (Devamını Okuyun)


İnternet Hurafeleri

Bu yazı 19 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Son zamanlarda tekrar ortaya çıkan daha çok bayanlar arasında büyük ilgi gören bela ya da nimetlere kavuşulacağını iddia eden mesaj ve maillere rastlanmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Hıdrellezde Dilekler Kabul Olur mu?

Bu yazı 25 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış bazı yanlış batıl inançlar vardır. Bunlardan bir tanesi de hıdrellezdir. Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın yılda bir gün, 6 Mayıs’ta yeryüzünde deniz kenarında buluştuklarına inanılır ve bugüne hıdrellez denilir. ... (Devamını Okuyun)


Gece Tırnak Kesilir mi?

Bu yazı 01 Nisan 2015 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış bazı yanlış inanışlar vardır. Bir kısmı doğru bir asla dayanan ama yanlış anlaşılmış, kulaktan kulağa yayılırken tahrife uğramış inançlardır. Bunlardan biri halk arasında bazı gün ve zamanlarda, meselâ geceleyin tırnak kesilmez şeklinde bir inanç vardır. ... (Devamını Okuyun)


Nikâh’la İlgili Batıl İnançlar

Bu yazı 23 Aralık 2014 tarihinde yazılmıştır ve Batıl İnançlar kategorisindedir.

Halk arasında yaygınlaşmış bazı yanlış inanışlar vardır. Çoğu insanımız Allah'ın emir ve yasaklarını bırakıp aslı olmayan inanışlarla uğraşmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


  • 1
Bu Sayı