Bizim Mutfak


Sağlıklı Balık Tarifleri

Bu yazı 17 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Balık genellikle kış mevsiminde sofraya getirdiğimiz nimetlerdendir. Çoğumuz balığı mısır ununa batırarak yağda kızartırız. Ülkemizde balıktan yapılan yemekler pek tercih edilmemektedir. ... (Devamını Okuyun)


Mutfakta Hijyen

Bu yazı 23 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Ailemizin sağlığını korumak için dikkat etmemiz gereken önemli kurallardan biri de gıda hijyeni ve güvenliğini sağlamaktır. Hastalık yapan mikroorganizmalar, birçok gıdaya kolayca bulaşabilir ve uygun ortam bulursa hızla çoğalabilir. Özellikle ... (Devamını Okuyun)


Gribe Karşı Şifalı Çaylar

Bu yazı 02 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Havalar soğuyunca soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar yaygınlaşır. Bu hastalıkların tedavisinde ve rahatsızlıkların azaltılmasında kimyasal ilaçlar yerine şifalı bitkilerden faydalanabiliriz. ... (Devamını Okuyun)


Evde Turşu Yapmanın Püf Noktaları

Bu yazı 22 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Kış sofralarının vazgeçilmezidir, turşu. Dışarıda kar yağarken, mis gibi kuru fasulye pilavın yanında en iyi ne gider? Elbette ki acısı kıvamında bir ev turşusu… ... (Devamını Okuyun)


Arpa ile Gelen Sağlık

Bu yazı 18 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Gün geçmiyor ki, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin sıhhat ve beslenme ile ilgili sünnetlerinin hikmetlerinden biri daha ortaya çıkmasın. Bunlardan biri de, son zamanlarda yapılan araştırmalarda arpanın insan sağlığına faydalarının anlaşılmış olmasıdır. ... (Devamını Okuyun)


Diyetliler ve Diyabetliler İçin İkramlıklar

Bu yazı 19 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Misafir evimizin bereketi, başımızın tacıdır. Hemen her ev hanımı misafirine en güzel pasta çeşitlerini ikram etmek ister. Ancak bazen misafirimize hazırladığımız ikramlıklar onun için adeta bir zehir gibidir. Bu durum özellikle de diyabet hastası yakınlarımız ve ahbaplarımızın sağlığını çok kötü etkilemektedir. ... (Devamını Okuyun)


Maş Fasulyesi İle Sağlıklı Yemekler

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Eski zamanlarda büyük annelerimiz çok farklı sebzelerle yemekler yapardı. Son zamanlarda mutfağımıza giren yiyecek maddelerinin çeşidi azaldı. ... (Devamını Okuyun)


Osmanlı Mutfağından Serinletici Tatlılar

Bu yazı 17 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Sıcak havalarda insanın canı şerbetli hamurişi tatlı istemez. Çünkü bunlar insanın hararetini artırır. Bayramda ve yaz aylarında misafirlerinize ikram edebileceğiniz hafif ve serinletici buz gibi tatlı tariflerine ne dersiniz? ... (Devamını Okuyun)


Enfes Zeytinyağlı Tarifler

Bu yazı 14 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bahar aylarında pazara taze turfanda sebzeler gelir. Bu sebzelerden nefis zeytinyağlı yemekler yapmak için en uygun zaman… ... (Devamını Okuyun)


Kansızlığa Şifalı Yemekler

Bu yazı 20 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Halk arasında kansızlık diye bilinen durum, kandaki kırmızı kan hücrelerinin gerektiğinden az olmasıdır. Alyuvar denilen bu hücreler organlarımıza ve dokulara oksijen taşıdığı için çok önemlidir. ... (Devamını Okuyun)


Bahar Yorgunluğunu Gidermek İçin

Bu yazı 18 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bahar ayları gelince vücudumuzda bazı değişiklikler olur. Güneşin sabahları daha erken doğması sebebiyle uyanmayı sağlayan hormonlar daha erken salgılanır. ... (Devamını Okuyun)


Lifli Gıdalardaki Şifa

Bu yazı 16 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Lif, her türlü maddeyi oluşturan ince ve uzun ipliksi yapılara denilir. Ancak lifli gıda denildiğinde kastedilen, insanın sindirim sisteminde yapı taşlarına ayrılamayan, posalı gıdalardır. Bu posalı gıdalar, kabızlığı, hemoroidi ve düzensiz bağırsak hareketlerini engelleyip bağırsaklardan geçerken iç yüzeyde temizlenme sağlar. ... (Devamını Okuyun)


Sürpriz Misafirler İçin İkramlıklar

Bu yazı 23 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Misafir evimizin bereketi, başımızın tacıdır. Hemen her ev hanımı misafirine en güzel pasta çeşitlerini ikram etmek ister. Ancak bazen misafire hazırlanmak için yeterince zaman yoktur. Belki geç haber vermiştir, belki temizlik fazla zamanınızı almıştır belki de çocuğunuz küçüktür, hiç durmuyordur. ... (Devamını Okuyun)


Sarı ve Turuncu ile Gelen Sağlık

Bu yazı 24 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl bizlere verdiği nimetlerle bizim birçok farklı ihtiyacımı karşılamaktadır. Bir meyve veya sebzenin lezzetini hoş olarak yarattığı gibi görünüşünü de süsleyip mis gibi kokularla, cazip renklerle ziynetlendirerek güzellik duygumuzu da beslemektedir. ... (Devamını Okuyun)


Sağlıklı ve Güvenli Et Ürünleri

Bu yazı 23 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Son zamanlarda hayat tarzımızın batılılaşmasıyla beraber mutfak kültürümüz de değişmeye başladı. Eskiden aile üyeleri bir araya gelir, annenin pişirdiği yemeklerden yenilirdi. ... (Devamını Okuyun)


Hangi Tava Sağlıklı?

Bu yazı 27 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Teflon tavalarda pişirme yönteminin kanseri tetiklediği yönünde iddialar ortaya atıldı. Teflon üreticisi Du pont firmasına davalar açıldı ve tazminat ödemeye mahkûm edildi. ... (Devamını Okuyun)


Mor Renkle Gelen Sağlık

Bu yazı 30 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Allah-u Zülcelal bizlere verdiği nimetlerde çeşitli faydaların yanı sıra aynı zamanda şifa kaynağı olarak da yaratmıştır. Bunun yanında bu nimetleri bizim için güzel renklerle süslemiştir. ... (Devamını Okuyun)


Hafif Bayram İkramlıkları

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Bayram gelirken hanımlar misafirlerine ikramlık hazırlama telaşına girerler. Bayramın sıcak mevsime denk geldiği bu yıllarda hafif ama lezzetli ikramlıklar sunmayı her ev hanımı ister. ... (Devamını Okuyun)


Hangi Yoğurt Daha Sağlıklı?

Bu yazı 04 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Süt, Allah'ın verdiği mucizevi nimetlerden biridir. Sütten yapılan ürünler de sütün faydaları yanı sıra başka faydalara da sahiptir. Bilhassa yoğurt dünya çapında en fazla tüketilen süt ürünüdür. ... (Devamını Okuyun)


Meyve Suyu, Nebiz ve Hoşaf

Bu yazı 26 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır ve Bizim Mutfak kategorisindedir.

Marketten meyve suyu alırken cam şişe içinde, meyve aroması (esansı) gıda boyası ve glikoz olmayan meyve sularını tercih etmeliyiz. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı