Güldeste


Yeni Sayı: "Gençlik"

Bu yazı 09 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla, Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun. Şubat ayında “Hesabı sorulacak nimet; Gençlik,” konusuyla huzurlarınızdayız. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Kudüs İslâm'ındır"

Bu yazı 09 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ocak ayı ile birlikte, bir miladi yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla girdik. Duvarlarımızdan geçen yılın takvimlerini indirdik, yeni takvimlerimizden yapraklar koparmaya başladık. Ne yazık ki yeni yıla yıllardır çözülemeyen mukaddes Kudüs şehrinin durumu ile ilgili vahim gelişmelerin hüznüyle girdik. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Hz. Âişe -R.anha- Annemiz"

Bu yazı 06 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami Hayat dergisi, Aralık ayında bir özel sayı ile huzurlarınızda… Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin tertemiz zevcesi, müminlerin annesi, hadis âlimi, İslam fakihlerinin öncülerinden Hz. Âişe validemiz özel sayısı… ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Dünya Bizi Aldatmasın"

Bu yazı 06 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslam âleminin türlü türlü imtihanlardan geçtiği günlerde, değişmeyen gündemimize dair bir konuyla huzurlarınızdayız. Bu sayımızda, Peygamber Efendimizin: "Dünya sevgisi her çeşit hatalı davranışların başıdır. Bir şeye olan sevgin seni kör ve sağır yapar."(Ebû Dâvud, Edep 125,) hadisini kapak konumuz olarak seçtik. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Bela ve İmtihanlara Sabır"

Bu yazı 05 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hepimizin küçük veya büyük dertlerimiz var. Bazen nefsimiz üzerimizdeki onca nimeti görmeyip, bu dert ve imtihanları görüyor; bunlarla gönlümüzü meşgul ediyor. Hâlbuki dünyada öyle büyük musibetler var ki… ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Edep"

Bu yazı 12 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami Hayat Dergisi Yeni Sayı 67. Sayı Eylül 2017 Edep ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: Vasıflı İnsan Yetiştirmek

Bu yazı 05 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, ağustos sayısında Müslümanlar için önemli bir konuyu gündeme getiriyor: “İnsan Yetiştirme.” ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Vicdan"

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, kadın erkek bütün Müslümanlar için önemli bir hayat düsturunu gündeme getiriyor: “Sana Ne kadar fetva verseler de vicdanına huzursuz veren şeyi yapma.” ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Oruç Tutun ki, Takvalı Olasınız"

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ramazan ayının manevi esintisinin ruhlarımızı okşamaya başladığı günlerde yeniden huzurlarınızdayız. Şeytanların zincirlendiği, cennetin süslendiği, Allah'ın rahmetinin sağanaklar halinde yağarak gönülleri sürura gark ettiği bu güzel aya yeniden kavuştuk elhamdülillah. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Ramazana Nasıl Kavuşuyoruz?"

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Üç ayların ikincisi Şaban ayına girerken Ramazan’a da iyice yaklaşmış bulunuyoruz. Malum, üç aylar, gafletten silkinme ve yaratılış gayemizi hatırlama vesilesi olan bir maneviyat mevsimidir. Bu mevsimin adeta harman zamanı olan Ramazan’ı karşılamaya hazır mıyız? ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Ashab-ı Kiram'ın İslam Kardeşiliği"

Bu yazı 05 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Nisan ayı, Kutlu Doğum neşesinin gönülleri sürura gark ettiği güzel bir bahar ayı… Üç ayların manevi esintisinin ruhlarımızı okşamaya başlaması da ayrı bir huzur kaynağı… İslam aleminin ağır imtihanlardan geçtiği bu zor zamanlarda bu maneviyat mevsiminin yeni bir dirilişe vesile olması için bu sayımızda “Peygamber Efendimizin Asrı saadetinde yaşanan kardeşli ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Dünya Ahiretin Tarlasıdır"

Bu yazı 06 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ahir zaman Müslümanları olarak çeşitli imtihanlardan geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Zaten bu dünya bir imtihan yeridir, asıl kalacağımız ana yurdumuz ahiret âlemidir. Ancak ahirette sevaplarla ve mükâfatlarla karşılaşmak için güzel amel ve davranışları bu dünyada işlemek gerekiyor. Bu sebeple İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Dünya Ahiretin Tarlasıdır, ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Haset"

Bu yazı 06 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

slami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Hased sevaplarımızı yiyip bitirmesin,” konusunu kapağımıza taşıdık. Malum olduğu üzere tasavvuf yolu, nefisle devamlı bir mücadele etme yoludur. Tasavvuf büyüklerinin nasihatleri, nefsin çeşitli maskeler altında haklı göstermeye çalıştığı sinsi duygularımızın aslında ne kadar tehlikeli olduğunu öğretir. ... (Devamını Okuyun)


2017 Ocak Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, kadın erkek bütün Müslümanlar için önemli bir hayat düsturunu gündeme getiriyor: “Mümin Müminin Aynasıdır.” ... (Devamını Okuyun)


2016 Aralık Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Kadere İman Eden, Kederden Emin Olur,” kapak konusuyla huzurunuzdayız. Gün geçmiyor ki, akıl bulandıran fikir ve iddialar, evvelden beri doğru bildiğimiz, sımsıkı sarılmakla kimliğimizi oluşturduğumuz esaslar üzerine gölge düşürmesin. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: Mü'minin Sığınağı: "Takva"

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami hayat dergisi olarak bu sayımızda “Müminin Sığınağı Takva” konusunu kapağımıza taşıdık. Ahir zamanda hızla değişen gündemler, akıl ve gönül ekranımızı bulanıklaştırıyor, bizi asıl odaklanmamız gereken konulardan uzağa savurabiliyor. Bu sebeple Kuran-ı Kerim’de çok sayıda ayet-i kerimede bizden istenen takva mefhumunu hatırlatarak asıl gündemimize ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Hanımlara Nasihatler"

Bu yazı 06 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Kadınlar, insanlığın yarısı, gelecek nesillerin annesidir. Ümmet-i Muhammed’in geleceği annelerin rahminde ve kucağında filizlenmektedir. Bu sebeple kadınların manevi durumları çok önemlidir. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayımız Çıktı: "Gönülleri Birleştiren Allah Dostları"

Bu yazı 05 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeni Sayımız Çıktı: "Gönülleri Birleştiren Allah Dostları" ... (Devamını Okuyun)


Ağustos Sayımız Çıktı

Bu yazı 05 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ailede herkesin dergisi İslami Hayat, modern zamanlarda insanımızı esir alan, televizyonun ve diğer medya organlarının tesirlerini ve aile yapımız üzerinde yaptığı tahribatı gündeme getiriyor. Bilhassa kadınlarımızı ekran başına toplayıp asıl vazifesini unutturan televizyon dizilerinin, onları evlilikleri ve eşleri hakkında aşırı beklentiye sokarak mutsuz etmesini ele ... (Devamını Okuyun)


Yeni Sayı: "Boş Zaman"

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hepimiz biliyoruz ki hayatı akıp geçerken gençlik enerjimizi, gücümüzü, aklî ve ruhî kabiliyetlerimizi bizi gün be gün eritip tüketmektedir ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı