Güldeste


Ailede İstişare Sünneti

Bu yazı 01 Ağustos 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Bu sayımızda “ailede istişarenin önemi” konusunu gündeme getirmeyi tercih ettik. ... (Devamını Okuyun)


Sabır - Şükür - İnfak Ayı: Ramazan

Bu yazı 02 Temmuz 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeniden Ramazan ayına kavuşmanın derin manevî hazzı içindeyiz. Bu Ramazan-ı şerifte hayatımızın yegâne gayesi olan kulluğa dair bir inceliği keşfetmek ve tefekkür ufkumuzu genişletmek istiyoruz. ... (Devamını Okuyun)


İyi Komşuluk Medeniyettir

Bu yazı 02 Haziran 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Şehirleşmenin hayatımızın her yönünü sardığı bir devirde yaşıyoruz. Çoğumuz apartmanlarda, bazılarımız büyük sitelerde yaşıyor. Birçoğumuz komşularını tanımıyor. Bahçeli evlerde yaşadığımız devirlerde yaz ayları komşularla birlikte avlularda, teraslarda, işbirliği içinde çalışarak geçerdi. Ne yazık ki şimdilerde komşu komşunun derdinden habersiz… ... (Devamını Okuyun)


Gözü Haramdan Sakınmak !

Bu yazı 03 Mayıs 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yeniden Üç Aylara kavuştuğumuz bu günlerdeyiz. Bu sayımızda Allah'ın bize lütfettiği uzuvlarımızı günahlardan sakınıp Allah'ın rızasına uygun bir şekilde kullanmanın önemini gündeme getirmek istedik. Bu sebeple bilhassa kontrolü en zor bir uzvumuz olan “gözümüzü harama bakmaktan sakınmak, yaratılış gayesine uygun kullanmak,” konusunu ele almak istedik. ... (Devamını Okuyun)


Selam Sana Ey Sevgililer Sevgilisi

Bu yazı 03 Nisan 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İnsanın dünya hayatındaki imtihanları birçok yönden yolculuğa benziyor. Ömür denilen bu yolda, adeta tek yönlü ilerleyen bir tren içinde gibiyiz. Seçtiğimiz yönün yanlış olduğunu görmüşsek geriye dönme imkânımız yok. ... (Devamını Okuyun)


Ahde Vefa İslâm Ahlâkındandır

Bu yazı 03 Mart 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

İslami Hayat dergimiz, bu sayıyla birlikte iki yaşını bitirmiş oluyor. 2012’nin Mart ayında yayın hayatımıza başladığımız günden beri sizlerin sıcak alakası sayesinde, her geçen gün yeniden tazelenen bir hevesle yolumuza devam ediyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Ayıpları Örtmekte Gece Gibi Ol !

Bu yazı 03 Şubat 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Gittikçe kalabalıklaşan, karmaşıklaşan bir dünyada yaşıyoruz. Çevremizi kuşatan hayat şartları değişiyor, imkanlar çoğalıyor ama buna mukabil imtihanlarımız da karmaşıklaşıyor. ... (Devamını Okuyun)


Allah-u Zülcelal Temizlenenleri Sever

Bu yazı 03 Ocak 2014 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Allah-u Zülcelal Temizlenenleri Sever ... (Devamını Okuyun)


Mü'min Kardeşim Üşürken Ben Isınamam

Bu yazı 03 Aralık 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Kışın soğuklarını iliklerimizde hissettiğimiz şu günlerde, Mevlana’nın, “Şems bana şunu öğretti: yeryüzünde bir tek mümin üşüyorsa, sen ısınma hakkına sahip değilsin. Ben de biliyorum ki; yeryüzünde üşüyen insanlar var. Artık ben ısınamıyorum.” Sözünü hatırladık ve bu sayımızda “Müminlerin dertleriyle dertleniyor muyuz?” sorusunu gündeme getirmey ... (Devamını Okuyun)


Dünya Ahiretin Tarlasıdır

Bu yazı 05 Kasım 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Ramazan ayından sonra Kurban bayramını da geride bıraktık. Hicri yılbaşı ve Aşure günleriyle yeni bir hicri yıla başlıyoruz. Yeni yılımıza taze bir yenilenmeyle, “Dünya ahiretin tarlasıdır” hadisi üzerine tefekkür ve şuurlanmayla başlayalım istedik. ... (Devamını Okuyun)


Lebbeyk !

Bu yazı 02 Ekim 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hacı adaylarının akın akın Mukaddes topraklara koştuğu bir mevsimde konumuzu, “makbul ve mebrur bir Haccın Müslüman’ın hayatındaki yeri nedir?” olarak belirledik. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarımızın Geleceğini Seçerken

Bu yazı 02 Eylül 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun diyerek bir sayımızla daha huzurunuzdayız. Yaz tatilinin son haftalarını yaşadığımız günlerdeyiz. Yakında okullar açılacak. Bir çok aile çocuklarını okula kaydettirme telaşı yaşayacak. Biz de bu sayımızın konusunu, “Müslüman ailenin çocukların eğitim-öğretimine bakışı ne olmalıdır? Çocuklarını kaydettirece ... (Devamını Okuyun)


Sâdelik İmandandır

Bu yazı 02 Ağustos 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yaklaşmakta olan Ramazan bayramının Ümmet-i Muhammed’e Selamet, Rahmet ve Bereket vesile olmasını niyaz ediyoruz. Ramazanın son günlerini idrak ettiğimiz şu günlerde, hazır bünyelerimiz açlığa ve sabra alışmışken, İslam ahlakının önemli bir umdesi olan tokgözlülüğü konu olarak seçtik. ... (Devamını Okuyun)


Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan

Bu yazı 02 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Yaklaşmakta olan Ramazan-ı Şerifinizin mağfiret, hidayet ve selamet vesilesi olması temennisiyle bütün okurlarımızı selamlıyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Tatilde Köyümüze Gidelim Sıla-i Rahim Yapalım

Bu yazı 03 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Tatilde Köyümüze Gidelim Sıla-i Rahim Yapalım ... (Devamını Okuyun)


Kızlarımızı Tesettüre Nasıl Alıştıralım ?

Bu yazı 01 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Kızlarımızı Tesettüre Nasıl Alıştıralım ? ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarımıza Peygamberimizi Nasıl Anlatalım ?

Bu yazı 02 Nisan 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Allah-u Zülcelale hamdolsun, bizi yeniden Kutlu Doğum Haftasına kavuşturdu. Bu hafta vesilesiyle yine güzel programlar tertiplenecek. Biz de Öz keser vakfımızın düzenlediği Kutlu doğum programımıza iştirak edeceğiz inşaallah. Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemi hatırlamak elbette bir aya mahsus değil; biz hayatımızın her anında onun yolunu izleyerek Allah’a güzel ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan koruyalım !

Bu yazı 01 Mart 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Aile hayatını, gelecek nesilleri ve iki dünya saadetimizi mahveden kötü alışkanlıkları masaya yatırdık. Allah-u Zülcelal’in ailemizi ve bizleri bu zehirlerin esaretinden korumasını niyaz ederek sizi dergimizle baş başa bırakıyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Çocuğumuzu Nasıl Yetiştirelim?

Bu yazı 01 Şubat 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Hepimiz bir çeşit imtihandayız ve çeşitli savruluşlar yaşıyoruz. Umudunu yitirip boş vermek, taviz vermek, uzlaşmak, zamana ayak uydurmak, vazgeçmek; hiç kuşkusuz hem kendi nefsimiz hem de evlatlarımız için de en büyük tehlike… ... (Devamını Okuyun)


Güldeste

Bu yazı 14 Ocak 2013 tarihinde yazılmıştır ve Güldeste kategorisindedir.

Bu dünya imtihan dünyası... “Bütün imtihanlardan yüz akıyla çıkıp son nefeste kurtuluşa erişebilecek miyiz?” endişesi zaten mümine hüzün sebebi olarak yeter. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı