Gönül Sohbeti


Ahireti Daima Gözümüzün Önüne Getirelim

Bu yazı 09 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Bu dünyada daima dünya manzarası bizim gözümüzün önünde olduğu için kalp ona kayıyor. Ashab-ı kiramlar gibi kalbimizi tamamen Allah'ın ayetlerine teslim etmemiz gerekir. ... (Devamını Okuyun)


Allah-u Zülcelâl Güzel Ahlaklı Kullarını Seviyor

Bu yazı 09 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

İlk önce Allah-u Zülcelâl’in Azamet, kudret ve Kibriyasına karşı tevazulu olalım. İnsan Allah'ın büyüklüğü karşısında kendi nefsinin durumunu düşündüğü zaman kendini tanıyacak. ... (Devamını Okuyun)


Takva, Kalpteki Bir Nurdur

Bu yazı 06 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Kim Allah'ın takvasında bulunursa Allah onun sıkıntılarını giderir, ona menfaatli bir yol gösterir. İşte bu Allah'ın ikramlarındandır; insanlar için bir çıkış yoludur. ... (Devamını Okuyun)


Sonra Yaparım Diyen Aldanmıştır

Bu yazı 06 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Nasıl ki önümüze Allah-u Zülcelâl’in bir nimeti geldiği zaman, onu yedikten sonra Allah'a hamd-u sena ediyor, şükrediyorsak manevi bir nimet olan hidayet için de Allah-u Zülcelâl’e hamd-u sena etmemiz lazım. ... (Devamını Okuyun)


Allah Gönüllerde Olanı Bilir

Bu yazı 05 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Allah-u Zülcelâl’e karşı insanın hakiki olması lazımdır. Hem zahiri, hem manevi, niyetle ve aşikâr olarak her şeyimizi Allah-u Zülcelâl’e karşı düzeltmemiz lazım. ... (Devamını Okuyun)


Allah'ı Zikretmek En Büyük İbadettir

Bu yazı 12 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

“Tevbe istiğfar ettiği müddetçe onlara azab vermem,” diyor Allah azze ve celle. Kıyamete kadar tevbe kapısı bize açıktır. Öyleyse tevbeye sımsıkı sarılalım. ... (Devamını Okuyun)


Allah-u Zülcelâl’den Tevfik İsteyelim

Bu yazı 05 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Daima insanın rağbeti, Allah’ın katındaki ecir ve sevaplara karşı olmalıdır. Allah katında ecir ve sevabı bol olan şeyleri yapmaya niyetli olmak lazımdır. ... (Devamını Okuyun)


Allah'ın Rahmetinden Ümidimizi Kesmeyelim

Bu yazı 10 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Çocuklarına süt veren kadınlar, o günün dehşetinden, kendi bebeklerini atıyorlar. Bakın, görüyoruz, kadınlar bebeklerine ne kadar şefkatli olduğu halde “Onu bırakıyorlar,” diyor. İşte böyle bir dehşettir. ... (Devamını Okuyun)


Asıl Hayat Ahiret Hayatıdır

Bu yazı 12 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Nasıl ki çocuklar bir araya gelip bir saat oynuyorlar sonra ayrılıyorlar herkes kendi evine gidiyor. Allah-u Zülcelâl dünya hayatını buna benzetiyor. ... (Devamını Okuyun)


Rehberimiz Kur'an-ı Kerîm'dir

Bu yazı 05 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Bütün zahiri azalarımızı nasıl ki Allah tasarrufatı altında idare ediyorsa ruhumuzu, kalbimizde olan duygu ve düşünceleri de Allah-u Zülcelâl idaresi altında tutuyor, tasarrufat ediyor. ... (Devamını Okuyun)


Allah'ın Dinine Namusumuz Gibi Sahip Çıkalım

Bu yazı 07 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

O gün bazılarının yüzü gülüyor, ferahlanıyorlar. Allah-u Zülcelâl’in onlara verdiği nimetlerle ferahlandıkları için, güzel amelleri sebebiyle ona müjde verildiği için ferahla yüzleri parlıyor. ... (Devamını Okuyun)


Gördüğümüz Her Şeyden İbret Alalım

Bu yazı 06 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Daima kalbimizi Allah-u Zülcelâl’e bırakalım, daima kalbimizde Allah-u Zülcelâl’in muhabbeti ve arzusu bulunsun, daima O’nun razı olacağı şekilde orayı O’na karşı ıslah edelim, elimizden geldiği kadar… ... (Devamını Okuyun)


Nefsimize Hiçbir Zaman Güvenmeyelim

Bu yazı 06 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Günler geçip gidince bir daha elimize geçmeyecek, geri gelsin diye ne kadar istesek de gelmeyecek. ... (Devamını Okuyun)


Kuran-ı Kerim Bizim Rehberimizdir

Bu yazı 06 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Kim Kur’an-ı Azimuşşan’ı kendisine rehber edinirse ancak o Allah'ın rızasına kavuşacaktır ve ahiret gününde o başarılı olacaktır. ... (Devamını Okuyun)


İslam Hizmetinde Hareketli Olalım

Bu yazı 05 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Ahiret hizmetinde olmayan insan durgun su gibidir, ne kadar durursa o kadar ondan pis koku gelmeye başlar. Bu sebeple Allah-u Zülcelâl’in yolunda elimizden geldiği kadar hareketli olalım. ... (Devamını Okuyun)


Nefsimizden Hiçbir Zaman Razı Olmayalım

Bu yazı 05 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

“Dünya rahattır, ne sorgu var, ne cevap var,” diye kendimizi gevşek bırakmak yanlıştır. Böyle davranırsak, ahirette perişan olacağız o zaman. ... (Devamını Okuyun)


Azaların Afetlerinden Sakınalım

Bu yazı 31 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Bir kimsenin kalbi mezmum olan bütün sıfatlardan arınıp da güzel sıfatlarla süslendiği zaman, o kimsenin bütün niyetleri hayır üzerine olur. ... (Devamını Okuyun)


Allah'a Tevekkül

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Abdullah ibni Mes'ud radıyallahu anh vefatına yakın hasta yatağına düştüğünde Hz. Osman radıyallahu anh onu ziyaret etti ... (Devamını Okuyun)


Allah'ın Cemalini Seyretmek…

Bu yazı 13 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Rivayete göre Allah-u Zülcelâl cennette meleklerine: “Dostlarıma yemek verin,” buyurur. Bunun üzerine ortaya türlü türlü yiyecekler getirilir. Cennetlikler bu yiyeceklerin her lokmasında farklı bir lezzet bulurlar. ... (Devamını Okuyun)


“Güzel Bir Hayat…”

Bu yazı 10 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Gönül Sohbeti kategorisindedir.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri bir sohbetinde şöyle buyuruyor: “Allah-u Zülcelâl kullarına, dünyada nasıl amel ederlerse razı olacağını, nasıl iş yaparlarsa gazap edeceğini, nasıl yaşarlarsa kıyamet gününde güzel bir hayatlarının olacağını, Peygamberleri vasıtasıyla beyan etmiştir. Allah azze ve celle buyuruyor: “Erkek olsun, kadın olsun, mümin olarak kim a ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı