Hadis-i Şerif


Kim Allah'a Kavuşmayı Severse…

Bu yazı 02 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

“Kim Allah’a kavuşmayı isterse, Allah da ona kavuşmayı ister. Kim de Allah’a kavuşmaktan hoşlanmazsa Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz!” ... (Devamını Okuyun)


Doğruluk İyiliğe ve Cennete Götürür

Bu yazı 06 Kasım 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Doğruluk; insanın özüyle sözünün, içiyle dışının, niyetiyle eyleminin birbirini tutması, doğru olması manasına gelen ahlaki özelliktir. İtikadî yönden doğruluk, doğru olan sözü, Hak dini, Hakkın elçilerini tasdik etme, içtenlikle onların getirdiği Hakkı Hak bilme ve uyma halidir. ... (Devamını Okuyun)


Takvâsı Olmayanın Ameli Kabul Edilmez

Bu yazı 16 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Enes İbn-i Malik radıyallahu anhu buyuruyor ki; Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Her kimin, yalnız kaldığında Allah’a isyan etmekten kendisini uzaklaştıracak bir verası yoksa Allah, onun amelinden bir şeye ne diye ehemmiyet versin!” (Deylemî, el-Firdevs, 4; 437) ... (Devamını Okuyun)


Cenneti Garanti Etmek İçin

Bu yazı 10 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

“Siz bana şu altı şey hakkında teminat verin, ben de size cennete girmeniz konusunda teminat vereyim: Konuştuğunuzda doğru söyleyin. Söz verdiğinizde sözünüzü tutun. Size bir emanet bırakıldığında emanete riayet edin. İffetinizi koruyun. Harama bakmaktan sakının. Ve elinizi harama uzatmayın.” (Ahmet b. Hanbel, V, 323) ... (Devamını Okuyun)


Kuran-ı Kerim Allah'ın Hidayet Kaynağıdır

Bu yazı 10 Ağustos 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Sahabeden bir zat şöyle anlatıyor: “(Rasulullahın ahirete irtihalinden sonra bir gün)Mescide uğradığımda gördüm ki halk, zikri terk edip malâyâni konularla meşgul oluyor. ... (Devamını Okuyun)


Bu Altı Şeyi Garip Bırakmayın

Bu yazı 20 Temmuz 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Altı şey, altı yerde gariptir. ... (Devamını Okuyun)


Hangi Amel Faziletlidir

Bu yazı 04 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Hangi Amel Faziletlidir ... (Devamını Okuyun)


Ahiret Azığı Edin

Bu yazı 19 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Hz. Ebu Zer’den radıyallahu anhudan rivayet edilmiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Ya Eba Zer! Sefere çıkmak istediğinde onun için azık edinir misin?” ... (Devamını Okuyun)


Bütün Müslümanlar Kardeştir

Bu yazı 12 Mart 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

“Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu (düşmanına) teslim etmez. Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Kim Müslüman’ı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır. Kim bir Müslüman’ı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurun ... (Devamını Okuyun)


Ahireti Tercih Etti

Bu yazı 22 Şubat 2012 tarihinde yazılmıştır ve Hadis-i Şerif kategorisindedir.

Allah gönderdiği her Peygamberin duasını kabul etti. Onlardan bir kısmı dünyada dua etti, istediği verildi. Bazıları iman etmeyen âsi kavmine beddua etti, helak oldular. Allah benim de dileğimi kabul etti, ben ahirete bıraktım, Kıyamet günü Rabbim katında ümmetime şefaat edeceğim. ... (Devamını Okuyun)


  • 1
Bu Sayı