Hasbihal


İzdivaç Programları Fitne Saçıyor

Bu yazı 11 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Eğitim seviyesi düşük olanların, kitap okuma veya ev dışındaki sosyal yaşama aktif bir şekilde katılma gibi faaliyetlere nazaran daha fazla televizyon izlediği anlaşılıyor. ... (Devamını Okuyun)


Ey Gönül Kendini Neye Kaptırdın?

Bu yazı 21 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Hiç kuşkusuz kıyamet yalnız Allah'ın bildiği ve kendi yaratıklarından hiçbirisine bilgisini vermediği gayb konularından birisidir. ... (Devamını Okuyun)


Kredi Kartlarıyla Gelen Fitne

Bu yazı 16 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Artık gençler alışveriş yaparken fiyatların uygunluğuna, cepteki paranın yetip yetmeyeceğine değil kredi kartına kaç taksit yapıldığına bakar olmuştur. ... (Devamını Okuyun)


Hicri Yılbaşı ve Hicretin Önemi

Bu yazı 21 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Hicret gerçekten de İslam tarihinin önemli bir dönüm noktasıydı. İslam toplumu o tarihten itibaren bir devlet olarak tarih sahnesine çıkmıştı. ... (Devamını Okuyun)


İslam’da Çevre ve Ekolojik Denge

Bu yazı 17 Ağustos 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

19. yüzyılda Batı'da ortaya çıkan sanayi ve teknoloji devrimi, hızlı bir şehirleşme, sanayileşme ve çevre kirliliği ve katliamını ortaya çıkarmıştır. Şu anda her yıl birçok canlının nesli tükenmektedir. ... (Devamını Okuyun)


Tatilde Köyümüze Gidelim

Bu yazı 19 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Çocuklarımız hayvanları belgeselde, çizgi filmlerde görüyor. Yumurtadan civciv çıkışını gören bir çocukla, görmeyen bir çocuk, bir olabilir mi? ... (Devamını Okuyun)


Kalbi Allah'a Bağlamak İçin

Bu yazı 19 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Kalp, Allah’a bağlandığı zaman, daima O’nun yolundan, aşk ve muhabbetinden bahseder. ... (Devamını Okuyun)


Hakiki Tevbe

Bu yazı 20 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Nasuh tövbesi demek; geçmişte işlenen günahlara pişmanlık duymak, derhal o günahlardan sıyrılıp çıkmak, bir daha da o gibi günahlara girmemeye de kesin kararlı olmaktır. ... (Devamını Okuyun)


Sultanıma…

Bu yazı 07 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

İnsanın kendini aldatıp uyutarak Allah'tan uzak kalması kadar kötü bir plan yoktur. Bu arada rüya ve farklı sıkıntılarla silkelendiğimi fark ediyordum. Sorun şu ki harekete geçemiyordum. ... (Devamını Okuyun)


Müslüman Genç Kız Nasıl Olmalı?

Bu yazı 10 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Bir genç kız önce fıtratını bilecek. Kadınlık fıtratını. Bozulmamış fıtratın pusula ibresi Allah'ı ve Peygamberini gösterir. ... (Devamını Okuyun)


Acının Fotoğrafını Çekmek

Bu yazı 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Şimdi gençler bazen soruyorlar, “Cep telefonu yokken insanlar nasıl iletişime geçiyordu?”diye. Evet o zamanlar bugünkü iletişim imkanları yoktu. Ama o günkü muhabbet bir başkaydı. ... (Devamını Okuyun)


Reklam ve Reklam Ahlakı

Bu yazı 23 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Toplumda reklam sayesinde daha çok tüketim, lüks özendirilebilmekte ve insanlar ihtiyaçları olmayan ürünlere yönlendirilebilmektedirler. ... (Devamını Okuyun)


Yeni Yılda Yeni Başlangıçlar

Bu yazı 31 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

İnsanların baş kaldırırcasına, topluca günah tuğyanına katılması, gizlice, utana sıkıla günah işlemesinden daha çok Cenab-ı Hakkın gazabını celbeder. ... (Devamını Okuyun)


Müminlerin Bayram Sevinci

Bu yazı 15 Temmuz 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Ramazan Bayramı Allah-u Teâlâ tarafından Müslümanlara verilmiş bir ödüldür. Kul içinse nefse karşı kazanılmış bir zaferdir. ... (Devamını Okuyun)


Sivas’ta Kutlu Doğum Heyecanı

Bu yazı 12 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

18 Nisan Cumartesi günü, Reyhanî Yayınları, Gülistan ve İslamî Hayat Dergilerinin tertiplediği Kutlu Doğum programı için Sivas’taydık. Allah razı olsun, Sivas’ta görevli ve gönüllü kardeşlerimiz çok güzel bir faaliyet düzenlemişlerdi. Hanım kardeşlerimizin büyük ilgi gösterdiği programa geniş katılım oldu. ... (Devamını Okuyun)


Toplumsal Fitne: Yılbaşı Eğlenceleri

Bu yazı 22 Aralık 2014 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Benzeme isteği sevgiden ve üstün görmekten ileri gelir. Benzeştikçe de beraberlik duygusu kuvvetlenir. ... (Devamını Okuyun)


Bir Ramazan Hatırası

Bu yazı 16 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır ve Hasbihal kategorisindedir.

Bir Ramazan ayının son günlerinde Konya’ya, dergaha gitmek nasip olmuştu. İftar sofrasında sofilerle muhabbetle iftarımızı yaptık, çok tatlıydı yemekler. Akşam namazını kıldıktan sonra yatsıya kadar sohbet ettik arkadaşlarla. Yatsıda Seyda hazretlerinin muhterem hanımı geldi. Bizlere bir anne şefkati ile davrandığı için kendisine “Anne” diye hitap ediyorduk. (Şaf ... (Devamını Okuyun)


  • 1
Bu Sayı