Kendimizi Tanıyalım


Aceleci misiniz?

Bu yazı 25 Haziran 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Hasbi olmak demek, içten, hesapsız, gönülden olmak demektir ... (Devamını Okuyun)


Uyumlu musunuz?

Bu yazı 17 Mayıs 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Kişiler arası geçimsizlik söz konusu olduğunda en sık karşılaşılan sorunlardan biri de, taraflardan biri veya her ikisinin uyum göstermeye isteksiz olmasıdır. ... (Devamını Okuyun)


Dürüst müsünüz?

Bu yazı 22 Nisan 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

İnsanların birbirine en çok yönelttiği suçlama “Dürüst değilsin!” suçlamasıdır. Hiçbirimiz dürüst olmadığımızı kabul etmek istemeyiz. Çünkü dürüst olmamak, yalancı olmak, aldatmak, yanıltıcı söz ve davranışlar sergilemek, olduğu gibi görünmemek demektir. Bunlar bir kişinin güvenilirliğini zedeleyen ciddi şahsiyet kusurlarıdır. ... (Devamını Okuyun)


Evhamlı mıyız?

Bu yazı 20 Mart 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Zihnimizden kovamadığımız kötümser düşünceler, vesveseler, hemen hepimizin zaman zaman düştüğü bir tuzaktır. ... (Devamını Okuyun)


Vurdumduymaz mısınız?

Bu yazı 14 Şubat 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Aile geçimsizliği konusunda en çok duyduğunuz şikayetlerden biri, eşlerin birbirlerini vurdumduymazlıkla suçlamasıdır. Eşlerden biri için heyecan uyandıran veya kaygı veren bir durum, diğerine önemsiz göründüğü zaman bu suçlama gündeme gelir. Peki vurdumduymazlığın sınırı nedir? ... (Devamını Okuyun)


Aceleci misiniz?

Bu yazı 29 Ocak 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

İnsanların bir kısmı her şeyi çabuk yapar ve başkalarının da çabuk yapmasını ister. Bu insanlara canı tez deriz. Bir kısmı ise daha sakindir, yavaş yavaş, dikkatlice, düşüne taşına iş yapar. Bu mizaca sahip insanlara da teennili, tedbirli deriz. ... (Devamını Okuyun)


Cömert misiniz?

Bu yazı 06 Aralık 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Birisi bize cimri dese kızmayacak kimse yok gibidir. Neredeyse hepimiz gerektiği kadar cömert olduğumuzu düşünürüz. Birçok zaman “Biraz tutumluyum ama asla cimri değilim,” diye kendimizi savunuruz. ... (Devamını Okuyun)


Üşengeç miyiz?

Bu yazı 18 Kasım 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Üşengeçlik hemen hepimizin zaman zaman düştüğü nefsani bir tuzak. Gerçekten de hayat görevleri hiç bitmiyor; birbirini izleyip duruyor. Halbuki nefsimiz bu görevleri yerine getirmemizi değil hoşa giden şeylerle zaman geçirmemizi veya boş oturup rahat etmemizi istiyor. ... (Devamını Okuyun)


Özgüvenli miyiz? Kibirli miyiz?

Bu yazı 30 Ekim 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarında sıkça karşılaştığımız bir terimdir: “Özgüven.” Birçoğunda da adeta sihirli bir değnek gibi gösterilir: “Kendinize güvenirseniz başarırsınız,” “Özgüveni yüksek olan kişiler hayatta başarılı oluyor.” ... (Devamını Okuyun)


Anlayışlı mısınız?

Bu yazı 06 Eylül 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Aile huzurunun en büyük dostu, aile fertlerinin birbirine karşı anlayışlı olmasıdır. Anlayışlı fertlerden oluşan ailelerde geçimsizlik azdır, problemlerin çözümü kolaydır. Karşılıklı anlayış, sevgiyi kuvvetlendirir ve aile yuvasını cennete dönüştürür. ... (Devamını Okuyun)


Takıntılı mısınız?

Bu yazı 20 Ağustos 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Takıntı kelimesi, halk arasında birçok farklı anlamda kullanılsa da psikolojide “kişinin isteği dışında aklına gelip duran, onu tedirgin eden ama bir türlü zihninden atamadığı, düşünce, duygu veya dürtüler” manasında kullanılır. ... (Devamını Okuyun)


Oruç mu Tutuyoruz, Oruç mu Bizi Tutuyor?

Bu yazı 13 Temmuz 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Ramazan ayı bu yıllarda uzun ve sıcak günlere denk geliyor. Ramazan kelimesinin manasına uygun bir oruç hayatı tecrübe ediyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Geçimsiz misiniz?

Bu yazı 14 Haziran 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

İnsanoğlu yaşadığı hadiselere genellikle kendi durduğu noktadan bakar, kendi konumunu haklı görür, kendi duruşunu savunur. Çok az insan vardır ki kendisini karşısındakinin yerine koyabilsin ve onun bakış açısından bakarak, onun haklı olduğu noktaları itiraf ederek onun haklarını da aynı derecede savunabilsin. Bu şekilde davranabilen insan herhalde nefsin en zor yenilen ... (Devamını Okuyun)


Başkalarından Etkileniyor muyuz?

Bu yazı 16 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

İnsan toplumsal bir varlıktır. Toplum içinde yaşamaya ihtiyaç hissettiği için, toplum tarafından kabullenilmeye de ihtiyaç hisseder. Birçok insanın hayatta en büyük korkusu insanlar tarafından aşağılanmak, kınanmak veya dışlanmaktır. ... (Devamını Okuyun)


Neden Konuşamıyoruz?

Bu yazı 11 Nisan 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Evli insanların, özellikle hanımların en çok şikayet ettiği konulardan biridir: “Eşim benimle konuşmuyor. Sorularıma kısa ve geçiştirme cevaplar veriyor.” Bazen de konuşmanın seyrinden şikayet edilir: “Ne zaman konuşmaya başlasak sonu kavgayla bitiyor. ” Hatta bazen aile içinde iletişim o kadar kötüdür ki, artık “Başka biri mi var?” “Artık beni beğenmiy ... (Devamını Okuyun)


Peşin Fikirli misiniz?

Bu yazı 15 Mart 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Peşin fikirli olmak, her hangi bir konuda önceden verilmiş hükümlere sahip olmak ve o konuya hep o noktadan bakmak demektir. Bu düşünce alışkanlığı genellikle tutarlı olmakla karıştırılır. ... (Devamını Okuyun)


Hastalık Hastası mısınız?

Bu yazı 09 Şubat 2013 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Bir çoğumuz bir hastalık belirtileri anlatılırken “Aaa bu belirtiler bende de var.” diye düşünürüz. Aslında bu normal bir durumdur. Hatta tıp öğrencilerinin birçoğu staj sırasında hastaları dinledikten sonra, benzer belirtileri kendilerinde hissettiklerini söylemişlerdir. ... (Devamını Okuyun)


Çocuk Eğitiminde İşbirliği Yapıyor Muyuz?

Bu yazı 18 Aralık 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Çocuk eğitiminde anne babanın işbirliği içinde olması çok önemlidir. Çocuk üzerinde anne ve babasının ters yönde tesiri olursa çocuk bunlardan birini tercih etmek mecburiyetinde kalır. Genellikle de nefsine hoş gelen tarafı tercih eder, diğer tarafı kötü görür. Bu durumda eğitim amacına ulaşmaz. ... (Devamını Okuyun)


Çocuğumu Ayıp ve Küfür Sözlerden Nasıl Vazgeçirebilirim?

Bu yazı 14 Kasım 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Çocuklarımız bu dünyaya boş bir sayfa gibi gelirler. İyi veya kötü her şeyi aile ve çevrelerinden öğrenirler. Anne babaların en büyük gayreti, çocuklarının iyi bir terbiye alarak yetişmesidir. ... (Devamını Okuyun)


Dinlemeyi Biliyor muyuz?

Bu yazı 31 Ekim 2012 tarihinde yazılmıştır ve Kendimizi Tanıyalım kategorisindedir.

Ailede herkesin birbirini anlaması çok önemlidir. Aileden birinin bir problemi olduğu zaman bunu paylaşabilmesi gerekir ki, o sorun fazla büyümeden çözülebilsin. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı