Kutlu Mevsim


Karanlıkları Aydınlatan Kutlu Doğum

Bu yazı 28 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Kasım ayının 29. gecesi Mevlit Kandilini idrak edeceğiz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, 571 yılına rastlayan kamerî takvimin Rebiü'l Evvel ayının on ikinci gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir. ... (Devamını Okuyun)


Aşure Günü

Bu yazı 30 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

30 eylül günü, 10 Muharrem yani Aşure günüdür. Cenâb-ı Hak aşure gününde on Peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunmuştur. ... (Devamını Okuyun)


Hac İbadeti ve Fazileti

Bu yazı 13 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Kâbe, yeryüzünde Allah’a ibadet etmek için kurulmuş ilk mescid, Allah'ın evi ve kullarına bağışlanma, ikram ve müjdeler bahşettiği mübarek bir mekandır. ... (Devamını Okuyun)


Kadir Gecesinin Fazileti

Bu yazı 21 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

21 Haziran gecesi, Ramazan ayının 27. gecesidir. Ülkemizde bu gece Kadir gecesi olarak kutlanmaktadır. Rivayete göre bir sahabe Resûl-i Ekrem’e gelerek yaşlı ve hasta olduğunu, geceleyin namaz kılamadığını, fakat Kadir Gecesinde ibadet etmeyi arzu ettiğini belirterek o geceyi kendisine söylemesini istedi; Peygamber Efendimiz de ona, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesinde ibadet et ... (Devamını Okuyun)


Berat Kandili 10 Mayıs 2017

Bu yazı 10 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Tasavvuf ehli bu geceye, Mü'minlerin tevbe istiğfar etmekle günah yüklerinden kurtulup İlâhî bağışa ermeleri ümit ederek Beraet Gecesi ismini vermiştir. ... (Devamını Okuyun)


Zilhicce Ayı ve Fazileti

Bu yazı 10 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Hacılar Arefe günü, Arafat'ta bulundukları sürece ibadetle meşgul olur, telbiye, tekbir, tehlil, salavât getirip, istiğfar ederler. ... (Devamını Okuyun)


Ramazan Ayının ve Orucun Fazileti

Bu yazı 08 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Ramazan ayında oruç tutanlar Allah-u Zülcelâl’in davetli kulları olurlar. Allah-u Zülcelâl’in mükâfatı da, oruç tutan kullarını affetmesidir. ... (Devamını Okuyun)


Miraç Gecesi ve Faziletleri

Bu yazı 05 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Mirac Mucizesi Peygamberimize ihsan edilen faziletlerden biridir. Müslümanlar bu gece gelince Peygamberimize ikram edilen bu mucizenin hatırasını yâd eder ve birbirlerini tebrik ederler. ... (Devamını Okuyun)


Üç Ayların ve Regaib Gecesinin Fazileti

Bu yazı 11 Nisan 2016 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

“Kim ki, Receb ayından bir geceyi ihya ederse, kalplerin öldüğü gün, onun kalbi ölmez.” (Hadis-i Şerif) ... (Devamını Okuyun)


Karanlık Çağları Aydınlatan Kutlu Doğum

Bu yazı 22 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Peygamber efendimiz insanı insan yapan bütün güzellikleri ve faziletleri üzerinde toplayan müstesna bir şahsiyet olarak insanlık tarihini değiştirdi. ... (Devamını Okuyun)


Hicri Yılbaşı ve Aşure Günü

Bu yazı 17 Ekim 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

14 Ekim günü hicri yılbaşımız olan 1 Muharrem’dir. 1 Muharrem günü, Müslümanların asıl takviminin başlangıcıdır. Muharrem ayı, hürmet edilen ay demektir. ... (Devamını Okuyun)


Zilhicce Ayı ve Önemli Günler

Bu yazı 19 Eylül 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Allah-u Teâlâ emrimize verdiği nimetlerden bir kısmını O’nun rızasını arayarak feda etmemizi istemektedir. ... (Devamını Okuyun)


Bin Aydan Hayırlı Kadir Gecesi

Bu yazı 13 Temmuz 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Kadir gecesi, Allah-u Teâlâ’nın ümmetler içinde sadece ümmeti Muhammed’e lütfettiği en önemli gecedir. Müminler için bu gece bir hazinedir. ... (Devamını Okuyun)


Berat Kandili

Bu yazı 01 Haziran 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Berat Kandili 1 Haziran pazartesi gecesi, halk arasında Berat Kandili olarak bilinen mübarek gecedir. ... (Devamını Okuyun)


Peygamberimizin Miraç Mucizesi

Bu yazı 18 Mayıs 2015 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Miraç Kandili, Peygamber Efendimizin gecenin bir anında Mekke'deki Mescid-i Haram'dan Kudüs'teki Mescid-i Aksâ'ya, oradan da göklere seyahat ettirildiği mübarek gecenin adıdır. Nitekim Cenab-ı Hak, Kur'an-ı Kerim'de; "Kulu Muhammed'i bir gece Mescid-i Haram'dan kendisine bir kısım âyetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren All ... (Devamını Okuyun)


Aşure Günü Orucu

Bu yazı 03 Kasım 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

3 Kasım pazartesi günü Muharrem ayının 10. Günü, yani Aşure günüdür. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem aşure günü oruç tutar, ashabını da tutmaları için teşvik ederek şöyle buyurmuştu: “Aşûre günü orucunun, bir önceki yılın günahlarına keffaret olmasını Allah’tan umarım.” (Tirmizi, Savm, 48; III, 126) ... (Devamını Okuyun)


Teşrik Tekbirleri

Bu yazı 02 Ekim 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Teşrik tekbiri, Kurban bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Bayramdan bir gün önceki güne de "arefe günü" denir. Kurban Bayramının ilk gününe "yevm-i nahr", diğer üç bayram gününe ise "eyyâmü't-teşrîk (teşrîk günleri)" denir. ... (Devamını Okuyun)


Berat Gecesi

Bu yazı 12 Haziran 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

12 Haziran Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece, Peygamber efendimizin hadislerinde “Nısfu Şaban” yani Şaban’ın ortasındaki gece diye bahsi geçen Berat gecesidir. ... (Devamını Okuyun)


Mirac Kandili

Bu yazı 26 Mayıs 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

Mirac gecesi Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin, Mescid-i Aksa’ya sonra da semavata çıkarıldığı gecedir. Müslümanlar bu gece gelince bu mucizeyi yâd eder ve birbirlerini tebrik ederler. ... (Devamını Okuyun)


Manevi Kazanç Mevsimi Üç Aylar Geliyor

Bu yazı 30 Nisan 2014 tarihinde yazılmıştır ve Kutlu Mevsim kategorisindedir.

30 Nisan 2014 Çarşamba günü, Receb Ayı’nın ilk günüdür. Rivayet edildiğine göre Peygamberimiz Recep ayı girdiği zaman Ramazan ayına kadar şöyle dua ederdi: “Allahümme bariklena fi Recebe ve Şaban ve belliğna Ramazan” ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı