Masal Annesi


Acayip Bir Yolculuk...

Bu yazı 01 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar genç bir derviş varmış. Allah'a güzel bir kul olmak, nefsini temizlemek ve huyunu güzelleştirmek için bir üstada bağlanmış. ... (Devamını Okuyun)


Kendini Vazifene Verirsen!

Bu yazı 02 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar bazı kötü alışkanlıkları olan bir genç vardı. Kedisine ailesinden büyük bir miras kaldığı için çalışmak zorunda kalmadan dilediği gibi yaşıyordu. ... (Devamını Okuyun)


Rasûlullah’ın Selamı Var

Bu yazı 22 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar sâlih bir padişah vardı. İdaresi altında yaşayan halka karşı adil ve merhametliydi. Bir gün yoksul ve yaşlı bir adam padişahın sarayının kapısına geldi. ... (Devamını Okuyun)


Ceylanın Âhı

Bu yazı 16 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar katı kalpli, acımasız bir adam vardı. O adamın köyünden bir grup insan hacca gitmeye niyetlenmişti. O da onlarla birlikte hacca gitmeye karar verdi. ... (Devamını Okuyun)


Nankör Şehzadenin Akıbeti

Bu yazı 19 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar çok kibirli bir hükümdar vardı. Bu hükümdarın çok sevdiği bir oğlu vardı. Oğlu yetişip delikanlı olmuştu. Artık at binmeyi kılıç kullanmayı öğrenmeye başlamıştı. Fakat oğlu da babası gibi kendini beğenmiş, kimseye değer vermeyen biriydi. ... (Devamını Okuyun)


Duvardaki Çamur

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bâyezîd-i Bistâmî Cumâ namazına gitmek için evinden çıkmıştı. O gün hava yağmurluydu. Yollarda çamur birikintileri oluşmuştu. ... (Devamını Okuyun)


Bu Altınlar Kimin?

Bu yazı 19 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Fatih Sultan Mehmed Han İstanbul'un fethedince, haksız yere hapse atılmış bütün mahkumların serbest bırakılmasını emretmişti. Askerler bu emir üzerine hapisteki mağdurları salıverdiler. ... (Devamını Okuyun)


Faydasız İlimden Sakınmalı

Bu yazı 29 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

İmam Şafiî hazretleri Mısır’a gitmiş, fıkıh ilmi yani ibadetlere dair ilim öğretiyordu. O sıralar, bazı kesimler Allah-u Zülcelâl’in Zat’ına dair bazı meseleler üzerine tartışıyorlardı. ... (Devamını Okuyun)


Üç Soru ve Üç Cevap

Bu yazı 16 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Anadolu’da İslamiyet hızla yayılıyordu. Bu sırada bir kısım inkârcı filozoflar bu dinle nasıl mücadele edeceklerini düşündüler. İçlerinden biri kendi aklını çok beğeniyordu. ... (Devamını Okuyun)


Abdestsiz Emzirmedim

Bu yazı 17 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Osmanlının kurulduğu asırdı. Salih bey isminde ilim ve hizmete düşkün bir kişi vardı. Anadolu’nun her yerine İslam nurunu ulaştırmak için fetihlere katılmıştı. Gelibolu yarımadasının Müslümanlarca fethedilmesinden sonra burada yerleşip hizmet etmeye başlamıştı. ... (Devamını Okuyun)


Una Dönüşen Kum

Bu yazı 16 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Eski zamanlarda Mecusî yani ateşe tapan iki kardeş vardı. Onların yaşadıkları memleket Müslümanlar tarafından fethedilince oraya dervişler gelip yerleşmişti. Bu iki kardeşten küçük olanı merak etti, dervişlerin sohbetini dinlemeye gitti. ... (Devamını Okuyun)


Her Şeyde Hikmet Var

Bu yazı 24 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar temizliğe düşkün, titiz bir adam vardı. Adam bir gün yolda yürürken bir pislik böceği gördü. Böcek bir atın gübresinden parçalar koparmış, yuvasına taşıyıp götürüyordu. Adam böceğe tiksintiyle baktı. ... (Devamını Okuyun)


Besmelenin Fazileti

Bu yazı 23 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar Allah'ı çok zikreden saliha bir hanım vardı. Bu hanım bilhassa besmeleyi dilinden düşürmezdi. Sabah yatağından besmele ile kalkar, besmeleyle yer, içer, yaptığı her işe besmele ile başlardı. ... (Devamını Okuyun)


Benim Sonum Ne Olacak?

Bu yazı 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bayezid-i Bistami, Arifler sultanı diye meşhur olmuş büyük bir evliya idi. Dinini çok samimi ve ihlaslı olarak yaşadığı için insanlara nasihatleri de çok tesir ederdi. Onun güzel ahlakı ve içtenliği sebebiyle hidayeti bulmuş birçok kişiler vardı. ... (Devamını Okuyun)


Küçük Çobandan Büyük Ders

Bu yazı 27 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Abdullah bin Mübarek hazretleri, bir gün yola çıkmıştı. Tenha bir yerde koyun otlatan ufak bir delikanlıya rastladı. ... (Devamını Okuyun)


Cuma Namazının Bereketi

Bu yazı 30 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Namazlarını kılmaya önem veren, bilhassa Cuma namazını aksatmamaya çok dikkat eden bir adam vardı. ... (Devamını Okuyun)


Dürüstlüğün Mükafatı

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Yahya bin Muhammed, çok kıymetli bir alimdi. Çok değerli fıkıh kitabı yazmıştı. Hadis ilminde de büyük bir alimdi. ... (Devamını Okuyun)


Takkeci İbrahim’in Rüyası

Bu yazı 04 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Osmanlı'nın devrinde, İstanbul’da fakir bir takkeci yaşarmış. Takkeci fakirmiş ama gönlü zenginmiş. ... (Devamını Okuyun)


Açgözlülüğün Sonu

Bu yazı 02 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Fakir köylerden birinde bir köpek yaşarmış. Her gün sabahtan akşama kadar karıştırıp yemek artıklarıyla karnını doyururmuş. Bir gün işi rast gitmiş, büyük, yağlı bir kemik bulmuş. Çok sevinmiş. ... (Devamını Okuyun)


Başkaları Ne Diyecek?

Bu yazı 30 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır ve Masal Annesi kategorisindedir.

Bir zamanlar köyde yaşayan yoksul bir adam vardı. Adamın bir eşeği vardı. Sırtına odun, kuru ot gibi bir şeyler yükleyerek pazara götürür, satardı. Kazandığı parayla da ihtiyaç maddelerini alırdı. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı