Çocuk Eğitimi


Bebeğimize Banyo Yaptırırken

Bu yazı 23 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bebekleri banyo yaptırırken suyun sıcaklığı 36-38 derece olmalıdır. Eğer dereceniz yoksa dirseğinizi yakmayacak şekilde ılık suyla yıkayabilirsiniz. ... (Devamını Okuyun)


Yeniden Fatih’ler Yetiştirmek İçin

Bu yazı 02 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Böylesine şiddetle; hem de gayesiz, sebepsiz, mantıksız, ölçüsüz bir şiddetle dolu kültür ürünleri, nasıl bir nesil çıkarabilirdi ki ortaya? ... (Devamını Okuyun)


Demir Tavında Dövülür

Bu yazı 21 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Eğitimde çocuğun o eğitimden fayda görmesi için belli bir çağa yani olgunluk seviyesine ulaşması gereklidir. ... (Devamını Okuyun)


Anne Çocuk Arasında Sağlıklı Bağlanma

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bir bebeğin, üç-dört yaşına kadar yaşantısında annesi ile yaşadığı bağlanma tecrübesinin, onun sonraki yıllarda diğer insanlarla olan ilişkilerinde belirleyici bir rol oynadığı görülmektedir. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Dürüstlüğü Nasıl Öğretelim?

Bu yazı 21 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bir insanda doğruluk olmadıktan sonra başka güzel ahlakların olması pek bir şey ifade etmez. Çünkü nezaketi ve iyi davranışlarının ardında ne gibi bir niyet olduğu bilinemez. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Ahiret İnancını Aşılamalıyız

Bu yazı 29 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Anne babaların farkına varmadan çocuklarına kötü örnek oldukları konuların başında dünya sevgisi gelir. Dünya sevgisi, bütün günahların başıdır. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarda İnatlaşma Problemi

Bu yazı 23 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocuk ağlayıp bağırmakla isteklerini elde edebileceğini görünce bu yola başvurmaya devam eder. Bilhassa bazı çocuklar yapı olarak daha inatçıdır, anne babasını pes ettirir. ... (Devamını Okuyun)


Gençleri Kazalardan Nasıl Koruyabiliriz?

Bu yazı 17 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Gençler heyecanlı tecrübeler yaşamaktan hem bedenen hem ruhen keyif alırlar. Bilhassa akranlarıyla bir araya geldikleri zaman birbirlerini kışkırtırlar. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Nimetlerin Kıymetini Nasıl Öğretelim?

Bu yazı 30 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Eski zamanlarda en cahil bir anne bile, “lokmanı bitir, tabağını sıyır, yoksa nimete nankörlük etmiş olursun. Allah nankörlük edenleri sevmez, nimetleri elinden alır,” derdi. ... (Devamını Okuyun)


Ergenlik Çağındaki Gençler Ne İster?

Bu yazı 27 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocukluk ile gençlik arasında gidip gelen gencin beyni çok hızlı uyaranlar istemektedir. Onu heyecanlandıran, duygulandıran, neşelendiren, enerjisini boşaltabileceği olaylar yaşamak ister. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Saygıyı Nasıl Öğretelim?

Bu yazı 16 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem, yaşça büyük ve toplumu içinde bir baba veya kabile reisi olarak mevki sahibi olanlara karşı hürmet ve ikramda titizlik gösterirdi. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarımızın Kur’an-ı Kerim Eğitimi

Bu yazı 29 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocuklarımızı Kur’an ı kerim elifbasına aşinalık kazandırmak için Kur’an harfleriyle hazırlanan oyun kartları ve oyun küpleri gibi oyuncaklar alabiliriz. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Harçlık Vermenin İncelikleri

Bu yazı 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Aşırı harcamalar insanı borçlanmaya ve daha fazla kazanma hırsına sürükler. Bilhassa günümüzde gençler bankaların faizli kredi tuzaklarına düşerek büyük sıkıntıya girmektedirler. ... (Devamını Okuyun)


Annelerin Çocuklarına Karşı Vazifeleri

Bu yazı 22 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

“Çocuklarımızın salih olması için Rabbimizden yardım istemek, güzel ahlaklı yetişmeye istidatlı evlat talep etmek lazımdır.” (Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri) ... (Devamını Okuyun)


Nasıl Bir Nesil Yetiştiriyoruz?

Bu yazı 27 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Sadece eğlence peşinde koşuyorlar. İnternet sitelerinde komik videolar izleyip gülüyorlar. Başkalarıyla dalga geçmeyi ve küçümsemeyi marifet olarak görüyorlar. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklara Nasihat Etmenin İncelikleri

Bu yazı 31 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Anne babaların çocuklarına yapacakları en büyük iyilik, onları ateşe sürükleyecek kötülüklerden korumalarıdır. ... (Devamını Okuyun)


Çocuğa Kural Koymanın Önemi

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Her konuda özgür olan çocuk, nerede ve ne zaman durması gerektiğini de bilemez. Bu durum da onları farkında olmasak bile yanlış kararlara, kötü arkadaş ilişkilerine itebilir. ... (Devamını Okuyun)


Merhamete Dön

Bu yazı 01 Haziran 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Kalpte oluşan güzel duygular bütün vücudumuzu ve davranışlarımızı olumlu etkilerken onun kirliliği de bütün vücudumuzu ve davranışlarımızı olumsuz etkiler ... (Devamını Okuyun)


Çocuklar İçin Cami Adabı

Bu yazı 02 Mayıs 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Bir Müslüman mescide gittiği zaman adeta Allah'ın misafiri gibi olur. Allah-u Zülcelâl de mescidlerine gelenlere bol bol rahmet ve mağfiret eyler. ... (Devamını Okuyun)


Ahlakî Eğitimde Annenin Önemi

Bu yazı 22 Mart 2016 tarihinde yazılmıştır ve Çocuk Eğitimi kategorisindedir.

Çocuklar anne babaların kullandıkları kelimelerden çok etkilenirler. Çünkü onlar ana dillerini aile içinde ve bilhassa anneden öğrenirler. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı