Sağlık


Yenidoğan Bebeklerde Sarılığın Takibi

Bu yazı 01 Şubat 2018 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Yenidoğan bebeklerin sağlık bakımından dikkatle takip edilmesi gerekir. Bebeklerde dikkatle takip edilmesi gereken durumların başında da “yenidoğan sarılığı” gelir. ... (Devamını Okuyun)


Bebeklerde Gaz Sancısı

Bu yazı 02 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Gaz sancısı, yeni bebek sahibi olan ailelerin karşılaştığı sıkıntıların başında gelir. Genellikle bebek bir iki haftalık olduğu zaman başlar, dört aya kadar devam eder. ... (Devamını Okuyun)


Evde Hasta Bakımı

Bu yazı 23 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Yapılan araştırmalara göre, hastanede yatmayı gerektiren bir durumu olmadığı sürece yaşlılara evde, ilgi ve sevgiyle bakılması, kendilerini daha iyi hissettiriyor. ... (Devamını Okuyun)


Erken Menopoza Dikkat!

Bu yazı 02 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Son zamanlarda evliliklerin gecikmesi veya çocuk sahibi olmanın ertelenmesi, bazı kadınların çocuk sahibi olmadan menopoza girmesi durumuna yol açmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bu yazı 18 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Bebeğin diş etleri aynı zamanda ağrılı ve ateşlidir. Bu sebeple eline verilen nesnenin bir süre buzdolabında soğutulmuş olması rahatlatıcı olabilir. ... (Devamını Okuyun)


Aşılar Sağlıklı mı?

Bu yazı 16 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Aşı, belli bir hastalığa karşı vücudun o hastalığa bağışıklığını artırmak için verilir. Aşının asıl etken maddesi o hastalığın mikrobunun ya zayıflatılmış hali veya taklididir. ... (Devamını Okuyun)


Çölyak Hastalığı ve Glutensiz Beslenme

Bu yazı 06 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Bilhassa çocuklarda sık sık ishal ve karın ağrısı görülmesi halinde çölyak taramasından geçirilmesi tavsiye edilir. ... (Devamını Okuyun)


Anne Sütü Eşsiz Bir Gıdadır

Bu yazı 21 Temmuz 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Bebeğin hassas sindirim sistemine uygunluk bakımından hiçbir besin maddesi anne sütünün yerini tutamaz. ... (Devamını Okuyun)


Vitamin ve Gıda Takviyeleri Faydalı mı?

Bu yazı 29 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Allah'ın verdiği nimetler ile vücudumuzun ihtiyaçları uyum içerisindedir. İhtiyacımız ölçüsünde gıda aldığımız zaman vücudumuza yararlı birçok vitamini de almış oluyoruz. ... (Devamını Okuyun)


Ramazan Yaklaşırken Mide Sağlığı

Bu yazı 20 Mayıs 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde mide sağlığını koruyucu tedbirlere başvurmak, orucu daha rahat tutmayı kolaylaştıracaktır. ... (Devamını Okuyun)


Böbreklerimizin Sağlığını Korumak İçin

Bu yazı 25 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Ülkemizde 7.5 milyon kişi kronik böbrek hastası. Bunlardan yaklaşık 70 bini diyaliz veya böbrek nakli tedavilerine ihtiyaç duyuyor. ... (Devamını Okuyun)


Hafızamızı Korumanın Yolları

Bu yazı 24 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

İnsan beyni, ihtiyaç duyduğu bilgileri saklar ve hatırlar. Ama sık sık kullanmadığı bilgiler beyin tarafından yavaş yavaş silinerek daha sık kullanılan bilgilere yer açılır. ... (Devamını Okuyun)


Eyvah Çocuğum Havale Geçiriyor!

Bu yazı 23 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Havale geçiren bir çocukta kasılma, bilinç kaybı, gözlerde sabit bakma, kol ve ayaklarda seğirme gibi sallanmalar ve bazen morarma görülür. ... (Devamını Okuyun)


Şifa ve Zindelik Kaynağı: Uyku Nimeti

Bu yazı 19 Ocak 2017 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Uyku, Allah-u Zülcelâl’in bizlere verdiği nimetlerden biridir. Günümüzde uykunun hem beden, hem beyin için bir yenilenme ve şifa kaynağı olduğu anlaşılmıştır. ... (Devamını Okuyun)


Kadın Hormonları ve Kilo Problemi

Bu yazı 29 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Günümüzde her yaştan kadın ve kızlarımız kilo vermek veya kilolarını kontrol altında tutmakla ilgili sorunlarla boğuşmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Sağlıklı Temizlik İçin

Bu yazı 30 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Eski zamanlarda annelerimiz ev temizliği, çamaşır ve bulaşık için çok zahmet çekerlermiş. Kireçli suları küllü su ile yumuşatırlarmış. Sabun tozunu lekelerin üzerine serpip çitileyerek idareli bir şekilde kullanırlarmış. Bulaşıkları temizlemek için ise sıcak su ve ovucu tozlardan faydalanırlarmış. ... (Devamını Okuyun)


Grip ve Korunma Yolları

Bu yazı 18 Kasım 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Son zamanlarda grip salgını haber ve duyurularının grip aşısı üretip pazarlayan firmalar tarafından yayıldığı görüşleri yaygınlık kazanmaktadır. ... (Devamını Okuyun)


Kireçlenme ve Korunma Yolları

Bu yazı 20 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Belirtileri, oturup kalkarken dizlerden çıtır çıtır ses gelmesi, sabah kalkınca ilk hareket etme güçlüğü, eğilip kalkarken belde hareket kısıtlaması, parmaklarda güçsüzlük ve ağrıdır. ... (Devamını Okuyun)


Çocuklarda Gıda Alerjisi

Bu yazı 30 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Süt çocukluğu gıda alerjisinin ortaya çıkması açısından çok hassas bir dönemdir. Bu dönemde anne bebeği yeni gıdalara alıştırırken dikkatli davranmalıdır. ... (Devamını Okuyun)


Güneşin Fayda ve Zararları

Bu yazı 11 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır ve Sağlık kategorisindedir.

Hayatının çoğunda kolları, omuzları, boynu ve göğsü açık olarak gezen kadınlarda, bu bölgeler hasara uğrar. Cilt erken yaşlanır, kırışır. ... (Devamını Okuyun)


Bu Sayı