15 Temmuz Şehitlerimizi Hayırla Yad Ediyoruz

Sayı : 65 / Temmuz 2017, Konu Başlığı : Medya Gündem

15 Temmuz darbe kalkışmasının ve halkımızın kararlı duruşuyla püskürtülmesinin birinci yıldönümünü idrak ediyoruz. O gece malum olduğu üzere halkımız, işbirlikçi hainlerin karşısında kararlılıkla saf tutarak iradesini ortaya koymuştu.

Tarihte eşi görülmemiş bir şekilde silahsız bir halkın sırf göğsünü siper ederek tankları, helikopterleri dize getirdiği, destan gibi bir gündür 15 Temmuz. Yıllardır darbelerle belirlenen bir siyaset içine hapsolmanın acısı çekmiş olan Anadolu insanı, “Yeter artık, sizin silahınız varsa, bizim de imanımız var!” deyip iradesini her silah doğrultana teslim etmeyecek kadar cesur ve canını feda etmeye hazır olduğunu ortaya koymuştur.

Bu girişim, münafık tabiatlı, hain ruhlu, kendi halkına tepeden bakan ve dış mihrakların prejelerine alet olan aldanmışlar sürüsünün hangi noktaya kadar gidebileceğini ortaya koydu. Halkımız bu girişime ‘dur’ demekle, kendi seçtiği; inancının ve değerlerinin bir sembolü olarak ortaya koyduğu irade beyanına karşı yapılan girişimleri asla kabul etmeyeceğini kesin bir şekilde gösterdi.

Minarelerden yayılan sela seslerine yüreklerden kopan tekbirlerin karıştığı o gece, adeta bu toprakların kaderi değişti. Ezanları susturan darbelerin yerini darbeleri susturan ezanların aldığı tarih oldu 15 Temmuz.

Halkımız o kanlı geceden sonra da geceler boyu nöbet tutmaya devam ederek, seçtiği yolda yılmadan ve korkmadan sebat edeceğini bütün dünyaya gösterdi.

O gece çoğumuz için coşku dolu bir geceydi. Ama elbette yakınları şehit olanların durumunu da hiçbir zaman unutmamalıyız.

O gece henüz bu girişimin sonunun ne olacağı bile belli değilken gönüldaşlarımız sokaklara çıkmış ve bu haksız kalkışmanın karşısında direnişe aktif olarak katılmışlardır. İki şehit onlarca yaralı kardeşimiz, ülkemiz için ne lazım geliyorsa yapacağımızın en açık ispatıdır.

Bu gecede şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dilerken şehit kardeşlerimizin hatıralarını yad etmeyi vicdan borcu biliyoruz.

Şehit Tahsin Gerekli

Tahsin Gerekli, İstanbul’a yerleşmiş Anadolu insanımızın çoğu gibi helal kazanç uğruna çalışıp didinen bir tekstil işçisiydi. Yumuşak bakışları, güler yüzüyle tam bir derviş simasına sahip olan Tahsin Gerekli, çok sevdiği Allah dostlarının tavsiye ettiği gibi, güzel ahlaklı bir kardeşimizdi.

Darbe girişimi gecesi en şiddetli çatışmalardan biri İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının çevresinde yaşanmıştı. Darbecilerin belediye binası etrafına toplanan halkın üzerine ateş açması sonucu 17 belediye çalışanı şehit düştü. Şehit olanlardan biri de darbe girişimine karşı durmak üzere oraya gelen Tahsin Gerekli kardeşimizdi.

Tahsin kardeşimiz o gece adeta şehadetin peşine düşmüş gibi, meydan meydan dolaşmış ve neticede nasibine Vezneciler’de kavuşmuştu. Şehidin babası Nuri Gerekli, “15 Temmuz gecesi oğlum bu darbe girişimini duyar duymaz arkadaşlarıyla beraber, ilk olarak Bayrampaşa Çevik Kuvvet önüne, daha sonra Vatan Caddesine, ardından da Saraçhanedeki İBB binasına koşmuş. FETÖ terör örgütüne karşı orada şehit düşmüş. Haberi bize gece saat 02.30’de ulaştı. Oğlum şahadet şerbetini içti. Allah rahmet eylesin. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin” dedi.

39 yaşında şehadete erişen Tahsin Gerekli şehit olurken arkasında beş evladını yetim bıraktı. Şehit Tahsin Gerekli Şirinevler Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliğinde defnedildi. Şehidin ismi İstanbul Avcılar’da bir imam hatip ortaokuluna verildi.

Şehit Tevhit Akkan

Bir diğer şehidimiz için Ankara’da şehadet müjdesine koşan Tevhit Akkan amcamızdı. Hain girişim sırasında 2 oğlu gazi, kendisi şehit olan Tevhit Akkan, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde darbecilere direnirken oğullarının kollarında şehit oldu.

Şehidin oğlu Nahit Akkan, kalkışma haberini aldıktan ve durumun ciddiyetini gördükten sonra evde duramayarak kardeşi Emrah Akkan’ı da alıp babasının evine gitti. Şehit Tevhit Akkan ise meydanlara inmek ve vatanını müdafaa etmek için oğullarını hazır bekliyordu.

Genelkurmay Başkanı’nın kaçırıldığı haberi üzerine bayraklarla Genelkurmay Başkanlığı’na doğru giden Akkan ailesi, tankları görene kadar arabalarını sürdü. Babası Şehit Tevhit Akkan’dan bayrağı alan Nahit Akkan ve arkadaşı tankların üzerine doğru yürürken yoğun ateş bombardımanı altında kaldılar.

Oğullarının kucağında şehit oldu

O sırada ayakta kalabilen Nahit Akkan arkasını dönünce babası Tevhit Akkan’ı ve kardeşi Emrah Akkan’ı yerde yatar vaziyette gördü. Nahit ve Emrah Akkan yaralı vaziyette ve çok zor şartlar altında babalarını arabayla hastaneye götürdü. Yolda babalarına kelime-i şehadet getirten iki evlat, o gece kucaklarında babalarını şehit verdiler.

Aynı arabada bulunan ve ağır yaralanan şehidin oğlu Emrah Akkan da hastaneye kaldırıldığında bilinci kapanmadan kelime-i şehadet getirip “La ilahe illallah” diyerek şehit olmayı bekledi. 19 Temmuz Salı günü bilinci açılan Emrah Akkan, babasının şehadet haberini de ‘şükürler olsun’ diyerek karşıladı.

Tevhit amcamızın aziz naaşı Ankara Etimesgut Elvanköy mezarlığına defnedildi. Tevhik Akkan’ın ismi, Isparta’da bulunan bir imam hatip lisesine verildi.

Bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Onlar bizim için fedakarlık gösterdiler, biz de onların bu fedakarlığına karşı minnet ve vefa göstermeliyiz. Onlara borçlu olduğumuz bu siyasi istikrar ve imkanları Allah yolunda kullanmalı ve Allah'ın dinine hizmet etmek için her fırsatı değerlendirmeliyiz. En önemlisi de bizler de gerektiğinde onların fedakarlığını göstermeye hazır olmalıyız.

Rabbimiz bizleri aramıza saçılan fitne ve tefrikalardan halas eylesin. Bizi zalimlere karşı tek yumruk haline getirsin. Amin.


Sayı : 65
Büyük Kapak