Ahmet Davutoğlu'nun Bosna Ziyareti

Sayı : 25 / Mart 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzzetbegoviç ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakir İzzetbegoviç, ülke bütçesinin yaklaşık yarısının savaş mağdurlarına yardım için ayrıldığını dile getirerek işsizlik ve ekonomik sorunlardan bahsetti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise Bosna-Hersek'in toprak bütünlüğü, siyasi birliği, huzuru, istikrarı ve refahının Türkiye için en önemli stratejik önceliklerden olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Bunun korunması için, ikili olarak, bölgesel düzeyde, Avrupa içinde ve uluslararası alanda ne yapmak gerekirse Türkiye her şeyi ve her türlü katkı yapmayı hazırdır.” şeklinde konuştu.

Bakan Davudoğlu Doğu Bosna'dan ve Srebrenitsa'dan ayrılan Boşnakların geri dönmesi için ve Bosna ekonomisinin canlandırılması için kredi açtıklarını ve etnik kıyımdan kaçan Müslüman Boşnakların evine geri dönüşünü temin etmek üzere yardım eli uzatarak Srebrenitsa'nın etnik kıyımının etkilerini silmek istediklerini anlattı.

“Bosna Hersek yalnız değil” mesajı veren Davudoğlu, Bosna Hersek devletinin işleyişinin temeli olan Dayton Antlaşmasının bir ateşkes antlaşması olduğunu ama işleyen bir devlet mekanizması kurmak konusunda yeterli olamadığını, bir siyasal reforma ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Bosnanın sorunlarını çözmek için çözüm önerilerini sıralayan Davudoğlu hedeflerinin “uluslararası alanda Bosna Hersek'in güçlendirilmesi,” olduğunu söyledi.


Sayı : 25
Büyük Kapak