Akdeniz Müslüman Mezarlığı Oldu

Sayı : 58 / Aralık 2016, Konu Başlığı : Medya Gündem

Geçtiğimiz ay Akdeniz'de, Libya açıklarında içinde Müslüman göçmenlerin bulunduğu iki geminin batması sonucu 239 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Bu son hadiseyle Akdeniz'de bu yıl hayatını kaybeden sığınmacı sayısının 4 bin 220'e yükseldiği bildiriliyor.

Akdeniz, son yıllarda Avrupa'ya ulaşmak isterken tekne facialarında yaşamını yitiren göçmenlerin sayısında yaşanan hızlı artışla adeta büyük bir mezarlığa dönüştü. Sadece göçmenleri engellemekle ilgilenen Batılı ülkelerin medyasında bu ölüm haberleri hiç ilgi görmedi.

Hainlere Kucak Açtılar

Savaş mağduru göçmenleri sınırlarından uzak tutma derdindeki Batılı ülkeler, kendi ülkesine ve Müslüman halkına ihanet içindekilere kucak açmayı sürdürüyor.

Türkiye'de yürütülen soruşturmalar nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, Almanya tarafından geçici pasaport verildiği öğrenildi.

15 Temmuz darbe girişiminden önce Almanya’ya gelen Can Dündar hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde pazartesi günü yakalama emri düzenlenmişti.

Cumhuriyet gazetesi yöneticileri hakkında, “PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir olduklarına”, 15 Temmuz darbe girişiminden kısa bir süre önce darbe meşrulaştırıcı yayınlar yapıldığına dair iddia ve tespitler üzerine, "FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

İsrail Ezan Sesine Tahammül Edemiyor

İsrail hükümeti "gürültü yaparak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla hoparlör ile ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasayı meclise sevk etti. İsrail'in ezana tahammülsüz gösteren tasarısına karşı tepkiler büyüyor.

Hamas ve Knesset'teki Arap milletvekilleri, yaptıkları açıklamada, "Ezanın yasaklanması Müslümanların dini duygularını provoke etmenin yanı sıra ibadetlere ve dini sembollere yönelik kabul edilemez bir müdahaledir." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu yasa tasarısının dini ve tarihi hakları, kutsalları koruma altına alan uluslararası kanun ve sözleşmelere aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası toplum ve insan hakları örgütlerine de "camilere yönelik saldırı ve ihlalleri durdurmak için harekete geçmeleri" çağrısında bulunuldu.


Uluslararası Nakşibendîlik Sempozyumu

Aziz Mahmud Hüdâyî Vakfı, İstanbul Tasavvuf Araştırmaları Merkezi’nin (İSTAM) koordinatörlüğünde ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bahaeddin Nakşibend ve Nakşibendîlik Sempozyumunun açılışı, 2 Aralık’ta Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Sempozyum 3-4 Aralık tarihlerinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Tasavvuf yolunun temel kaynaklara müracaatla ve bilimsel bir üslupla incelenerek halka ve dünyaya tanıtılması gayesiyle tertip edilen sempozyumdaki muhtemel oturum başlıkları ise şunlar:

Bahâeddin Nakşibend
Orta Asya’da Nakşibendîlik
Anadolu ve Balkanlar’da Nakşibendîlik
Ortadoğu’da Nakşibendîlik
Hint-Alt Kıtasında Nakşibendîlik
İstanbul’da Nakşibendîlik
Nakşibendîlik’te Tasavvufî Eğitim ve Düşünce
Nakşibendîliğin İçtimâî Hayata Tesirleri


Sayı : 58
Büyük Kapak