Allah'ın Cemalini Seyretmek…

Sayı : 56 / Ekim 2016, Konu Başlığı : Gönül Sohbeti

Rivayete göre Allah-u Zülcelâl cennette meleklerine:

“Dostlarıma yemek verin,” buyurur. Bunun üzerine ortaya türlü türlü yiyecekler getirilir. Cennetlikler bu yiyeceklerin her lokmasında farklı bir lezzet bulurlar.

Yemekler bitince Allah-u Zülcelâl:

“Kullarıma içecekler sunun!” buyurur. Bunun üzerine ortaya türlü türlü içecekler getirilir. Cennetlikler bu içeceklerin her yudumunda diğerlerinde bulunmayan bir lezzet bulurlar.

İçecekler bitince Allah-u Zülcelâl:

“Ben sizin Rabbinizim. Size verdiğim sözü gerçekleştirdim. Şimdi canınız ne diliyorsa isteyiniz vereyim!” der.

Cennetlikler iki veya üç kez üst üste:

“Ey Rabbimiz biz senin rızanı istiyoruz,” derler. Bunun üzerine Allah-u Zülcelâl:

“Ben sizden razıyım Üstelik bu gün tarafımdan size daha fazlası bağışlanacaktır.”

Bunun arkasından perdeler kalkar da cennetlikler Allah'ın dilediği kadar “O'NU” görüverirler. Cennetlikler Allah-u Zülcelâl’i görünce secdeye kapanırlar. Allah-u Zülcelâl kendilerine:

“Kaldırın başlarınızı, burası ibadet etme yeri değildir,” buyurur. Cennetlikler Allah-u Zülcelâl'i görünce oranın tüm nimetlerini unutuverirler. Allah-u Zülcelâl'i görmek onlara diğer nimetlerden daha tatlı gelir bu konuda Hz. Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Cennetlikler cennete ve cehennemliklerde cehenneme girince cennetliklere şöyle seslenilir:

“Ey cennetlikler Allah-ü Teâlâ size bir şey vaad etmişti, şimdi onu gerçekleştirmek istiyor. Cennetlikler bu çağrıya şöyle karşılık verirler:

“O vaad nedir ki? Allah-u Teâlâ bizim amellerimizin sevap kefesini baskın kılarak yüzlerimizi ağartmadı mı? Bizi cennete koyup cehennemden uzaklaştırmadı mı?”

Bunun üzerine perde kalkıverir de cennetlikler O'nu görüverirler. Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, cennetliklere verilen hiç bir şey O'nun cemalini görmek kadar güzel olmayacaktır...

İşte bu güzel nimetler önümüzde iken bu nimetleri dünya keyf ve sefasına değiştirmek çok yanlıştır. Allah-u Zülcelâl Hz. Peygamber sallalahu aleyhi ve sellem'i bizlere elçi göndermiştir şimdi dünyada O'nun sofrasına davet etmiştir.


Sayı : 56
Büyük Kapak