Atlardaki Mucizevî Özellikler

Sayı : 30 / Ağustos 2014, Konu Başlığı : Bunları Biliyor musunuz ?

Atlar, insanların en eski dostlarından ve insana en fazla hizmet eden hayvanlardandır. Taşıt araçları yokken insanoğlu uzak yerlere atların sırtında gidiyordu. Çünkü atlar saatte 60-70 km yol yapabilirler. Bu şekilde yaya bir insanın bütün gün yürüyerek kat edeceği yolu bir at bir- iki saatte alabilir. Bu Allah'ın insanlara ihsan ettiği büyük bir nimettir.

Atların yaratılışında birçok dikkat çeken hususiyet vardır. Her şeyden önce atlar eğitilmeye müsait, zeki ve insana yakın hayvanlardır. Geçmişte zebraları ehlileştirerek at gibi kullanmak isteyen kişiler bunu başaramamışlardır. Çünkü zebralar yabani hayvanlardır, insan arasına karışınca ürküp, kaçar, dağılıp giderler. Atlar ise sahiplerine alışır ve savaş meydanları gibi ürküntü verici, gürültülü ortamlarda bile insana hizmet ederler. Gösteriler için eğitilen atlar, düzen içinde yürürler ve birçok numaralar yapabilirler. Bunlar atın Allah tarafından insanın emrine musahhar kılınmak için özel yaratıldığını gösterir gibidir.

Peygamber efendimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor:

“Hiçbir Arabî at yoktur ki, her seher vaktinde şu kelimelerle dua etmesine izin verilmesin:

“Ya Rabbi, Beni insanoğlundan dilediğine verdin, onun malı kıldın. Öyleyse beni, ona onun en sevgili malı, en sevgili ehli kıl” (Nesâi, Hayl, 9,)

Gerçekten de atlar sahiplerini sever ve onlar tarafından sevilmeye çalışırlar. Bazen sahiplerinin isteğini yerine getirmek için dayanma güçlerini zorlar, çatlayıncaya kadar koşarlar. Hâlbuki isteseler sahiplerini sırtlarından atıp çifteleyerek öldürmeye güçleri yeter, ama bunu yapmaz, itaatle hizmet ederler.

Atların yaratılışında birçok mucizevî üstünlük vardır. Mesela sağlıklı bir atın kalp atışı dakikada 200’ü aşabilir. Bu sırada her bir atışta tüm vücuttaki kanın çeyreğine yakınını pompalayabilir.

Atlar günlerce ayakta kalabilir hatta ayakta uyuyabilirler. Uyurken yere hiç düşmemeleri, Rabbimizin bacak kaslarına koyduğu kilitlenebilme özelliği sayesinde olmaktadır.

Atlar çok büyük adımlar atabilirler. Çünkü ön bacaklarını omurgaya bağlayan köprücük kemiği yoktur. Onun yerine bir kas dokusuyla bağlanmıştır. Bu atların çok çevik olup sahibinin istediği türlü türlü manevraları yapabilmesini sağlar.

Atların bacaklarındaki bir başka özellik de hızlandıkça enerji tasarrufu sağlayan bir kemik-kas mekanizmasına sahip olmalarıdır. Atlar dörtnala koşarlarken dört ayağının da yerden kesildiği, adeta uçarcasına ileriye atıldığı bir anları olur.

Ayrıca atların bacak kemiklerinin tasarımında, yükü kemiğin her yanına dağıtmaya yarayan bir özellik keşfedilmiştir. Bu sayede atlar sırtlarındaki onca yüke rağmen koşar, engel atlarlar ve kaza geçirmedikçe bacakları kırılmaz.

Atların toynakları da mükemmel bir surette yaratılmıştır. Sert ve kalın bir tırnak olan toynak, toprağın sıcaklık ve soğukluğunu vücuda iletmez. Böylece at, sıcak taşlarda veya karın üstünde yürüyebilir. Ayrıca toynak ağırlığa bağlı olan basıncı dağıtacak şekilde esnek bir yapıya sahiptir. Çünkü tırnak ile canlı doku arasında mükemmel bir süspansiyon sistemi mevcuttur.

Atların Panaromik Gözleri

Atlar, savaşçıların en iyi yardımcılarıdır. Çünkü atların gözleri, başlarının iki yanında olduğu için neredeyse bütün çevresini görebilir. İki göz birbirinden ayrı hareket edebilir ve böylece her yanı görebilir. Binicisi sadece önden gelen tehditleri görürken at yanlardan ve arka taraftan gelen tehditleri de görüp sahibini uyarabilir. Atların geceleri de görebildikleri ve yön bulup uzak yerlerden sahiplerinin yanına geldikleri görülmüştür.

Atların kulakları da insandan daha uzak mesafeleri ve yüksek frekanstaki sesleri duymaya uygundur. Atlar kulaklarını istedikleri yönlere çevirebilirler.

Atlar kulaklarıyla duygularını da anlatır. Zaten hislerini çok iyi ifade eden hayvanlardır. Sahipleri onların dilinden anlıyorsa hareketleriyle çok şey anlatırlar. Mesela korktukları ve güvensizlik hissettikleri zaman kulaklarını arkaya yatırırlar. Bunun yanında atların gözleri donuklaşır ve gözlerinin akı üst taraftan açık bir şekilde görülür. Atın yanak, burun ve dudakları kasılır ve dişleri görünür. Bu anlarda bir tehlikenin yanaştığı anlaşılabilir.

Atların Yelelerini Kesmeyin

Kuran-ı Kerim’de Peygamberimiz bu güzel hayvanlara iyi davranılmasını emretmiştir:

“Atın alnındaki tüyleri, yeleleri kuyruğundaki tüyleri kesmeyin. Çünkü kuyruğu onun yelpazesidir ve sinekleri onunla kovalar. Yeleleri onun süsü ve elbisesidir. Alnında ise hayır bağlıdır.” (Ebu Dâvud, Cihâd 43)

Gerçekten de atların tüyleri onların vücut sıcaklarını ayarlar. Atlar koşarken çok yüksek hızlara çıkarlar. Bu sırada vücutlarında yakılan enerji sebebiyle vücut ısıları yükselir. Oysa vücut ısılarının 38 derece olarak kalması gerekir. İşte bunun için atın derisi bolca ter salgılayarak serinlemeyi sağlar. At bakıcıları bu yüzden atın derisinin gözeneklerini açık tutmaya önem verir, onu tımar ederler.

Tımar; derinin gözeneklerinin toz, kir, kepek ve çamur vb. maddelerle tıkanmaması için yapılan temizlik çalışmasıdır. Ayrıca tımar masaj etkisi yaparak hayvanın kaslarındaki yorgunluğun giderilmesini de sağlar.


Sayı : 30
Büyük Kapak