Aşure Günü ve Orucu

Sayı : 21 / Kasım 2013, Konu Başlığı : Kutlu Mevsim

13 Kasım Çarşamba günü, Hicrî yılın ilk ayı, Muharrem Ayının onuncu gününe denk gelmektedir. Bu ayın 10. gününe “Onuncu” manasında Aşure günü denir. Hadis kitaplarında bahsedildiğine göre, bu günde Cenâb-ı Hakk, on Peygamberine on büyük ikramda bulunmuştur.

Bunlar: “Hz. Âdem'in tevbesinin kabul edilmesi, Hz. Nuh’un gemisinin Cûdi Dağı üzerine demirlemesi, Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail’in doğumu, Hz. Yakub'un, oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, Hz. Yusuf kuyudan kurtulması, Hz. Musa'nın Firavun ile ordusundan kurtulması, Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması, Hz. İsa’nın semâya yükseltilmesi, Hz. Davud'un tevbesinin kabul edilmesi, Hz. Eyyûb’un hastalığının şifa bulmasıdır.”

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem Medine’ye geldiğinde, Yahudiler bugün oruçlu geçiriyorlardı. Hz. Peygamber, “Ben Musa’ya sizden daha yakınım” demiş ve bugünlerde oruç tutulmasını emretmiştir. (Müslim, “Sıyam”, 202-103).

Ayrıca Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam; “Ramazan orucundan sonra en faziletli oruç, Allah’ın değer verdiği ay olan muharrem ayında tutulan âşûrâ orucudur” (Müslim, Sıyâm, 202) buyurmuştur. Fakat oruç tutmak isteyenler sadece 10. Günü değil, 9-10 veya 10-11. günlerinde oruç tutarlar.

Aşure günü ve muharrem ayı aynı zamanda Müslüman’ların yüreğini sızlatan Kerbela faciasının da yıl dönümüdür. Hz. Hüseyin’in, ailesi ve yakınlarıyla birlikte Kûfe’ye giderken Kerbelâ’da kuşatılıp, susuz bırakılması ve ardından acımasızca şehit edilmesi İslam âleminin kanayan yarasıdır. Müslümanlar bugün oruç tutarken o gün Hz. Hüseyin’in susuz bırakılışını da hüzünle yâd ederler.

Allah-u Zülcelâl Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitlerine rahmet eylesin.


Sayı : 21
Büyük Kapak