Bayan Muhabirin Derdi (!)

Sayı : 1 / Mart 2012, Konu Başlığı : Haber-Yorum

Şehirler arası otobüslerde bir adet vardır bilirsiniz, yalnız binen hanım yanına erkek yolcu oturtulmaz.
Bu adet ilk olarak nasıl başladı, kim akıl etti bilinmez. Büyük ihtimalle az sayıda cesur hanım yolcunun acentelere hususi rica etmeleri sayesinde yerleşmiştir. İtaatkâr Anadolu insanının pek hakkını aramayı bilmediğini göz önünde bulundurduğumuzda doğrusu şaşmamak elde değil. Nasıl olmuş da bir hassasiyetimizi kabul ettirebilmişiz diye!

Çünkü kolay değildir, seyahat firmalarına menfaatlerine aykırı düşecek bir talebi kabul ettirmek. Mesela birçoğumuz namaz vakti mescidi olan bir tesiste durmayı talep ettiğimiz için ters cevap almışızdır. Ramazan günü iftar saatinde yol üzerindeki tesiste durmayıp, oruçlu yolcularını anlaşmalı tesise kadar aç bırakan firmalar görmüşüzdür. Bunun için bu “bayan yanı” uygulamasının yerleşmesi sevindirici bir durum.

Tam “Umudumuzu kesmeyelim, bakın ülkemizde güzel şeyler de oluyor,” diye sevinecek olduk onu da akşam gazetesinde yayınlanan bir haber kursağımızda bıraktı. Durun, öyle haber dedim diye büyük bir olay var zannetmeyin.

Haber dediğim, bir bayan muhabirin gayet normal bir durumu çarpıtmasından ibaret.

Kendisinin rivayetine göre İstanbul’ dan Ankara’ya otobüsle giderken yolun sonuna doğru yanındaki bayan yolcu inmiş. O sırada otobüse binen bir delikanlı da bahsettiğimiz muhabirin rızasıyla onun yanına oturmuş. Otobüsün muavini ise hanım yolcu rahatsız olur da söyleyemez zannederek delikanlıya;
“Ön tarafta bir sürü boş yerler var, oraya otursana. Neden hanımefendiyi rahatsız ediyorsun.” Diyecek olmuş. Bayan muhabir bu duruma pek öfkelenmiş. “Efendim neden delikanlıya sapık muamelesi yapılıyormuş. Neden kadına sadece insan nazarıyla bakılmıyormuş.“

Doğrusu biz bu feministleri anlayamadık, nedir bu memleketin insanlarıyla dertleri… kadınlara yapılan bir pozitif ayrımcılığa neden bu kadar bozuluyorlar?

Şimdi siz uzun bir yolculuk için otobüse binseniz, yanınıza da karşı cinsten bir yolcu binse biraz olsun rahatsız olmaz mısınız? İster bayan olun ister erkek, eğer manevi huzurunuza önem veriyorsanız bundan rahatsız olursunuz.

Her şeyden önce yol boyunca rahat edebilecek misiniz?

Yol hali bu uykunuz gelir, otobüs tutar, başınızı bir yere yaslamak istersiniz. Yanınızda yabancı erkek/bayan varken nasıl uyuyabileceksiniz? “Ya başım yanımdakinin omzuna düşerse?” Diye endişe etmeyecek misiniz?

Velev ki dindar bir insan olmasanız bile biraz olsun tedirgin olmaz mısınız?

Hele bir de yolcu kendini bilmezin biriyse… Siz büzüştükçe o yayılırsa. Gözünü diker aval aval bakarsa… Her kımıldayışı, her derin nefes alışında huzursuz olmaz mısınız?

Ya da tam tersi çok nazik biri otursa… Siz rahatsız olmayın diye büzüştükçe büzüşse… Başını sizden yana çevirmemek için hep öte yana baka baka boynu tutulsa… Siz de onun tedirgin olduğunu hissettikçe rahatsız olmaz mısınız?

Ne gerek var böyle diken üstünde yolculuk yapmaya? O kadar yolcu varken hanımları hanımların yanına, beyleri beylerin yanına oturtmak çok mu zor?

Bu tedbirin nesi rahatsız etmiş bayan muhabiri, doğrusu biz anlayamadık. Hatta otobüsteki hiç kimse de anlayamamış, bizzat kendisinin anlattığına göre…

Ne garip bir ülke ki, kırk yılda bir halkın hassasiyetine uygun bir kuralı oturtmayı beceriyoruz ona da bu tipler kafayı takıyor…

Sözün burasında firma yetkililerine seslenmek istiyorum, böyle bayanların yanına, mademki çok istiyorlar isteyen bay yolcuları oturtsunlar. Ama bizim gibi huzurlu bir yolculuk yapmak isteyen hanım ve beylerin hassasiyetlerini bu tiplerin kaprislerine kurban vermesinler!


Sayı : 1
Büyük Kapak