Bebeğimize Banyo Yaptırırken

Sayı : 69 / Kasım 2017, Konu Başlığı : Çocuk Eğitimi

Bebeklerin temizliğine dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü bebeklerin cildi çok ince ve hassastır. Vücutlarının savunma sistemi de zayıftır.

Bebeklerin günlük temizliğinde, her bez değiştirme sırasında hassas bölgelerin özenle temizlenmesi gerekir. Yenidoğan bebeklerde bunu suya batırılmış pamukla yapabilirsiniz. Bebeğiniz biraz büyüyünce kimyasal içermeyen ıslatılmış mendillerle temizleyebilirsiniz.

Bebeğinizi besledikten sonra ağzını ve burnunu temiz bir bezle silmek yeterli olur. Bu işlem için suyla ıslatılmış yumuşak bir bez kullanmalısınız.

Bebeğimizi hangi sıklıkla yıkamalıyız?

Bebekleri yaz aylarında haftada 3 kere, kışın haftada 1-2 kere banyo yaptırmak yeterlidir. Yeni doğan bebeği göbek bağı düştükten sonra yıkamak daha uygun olur. Göbek bağı düşmeden önce de dikkatlice yıkayıp pansumanı yapılabilir. Bundan çekiniyorsanız silerek bebeğin temizlenmesi tercih edilebilir.

Banyo yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bebekleri banyo yaptırırken suyun sıcaklığı 36-38 derece olmalıdır. Eğer dereceniz yoksa dirseğinizi yakmayacak şekilde ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Banyo, günün istenilen saatinde yaptırılabilir. Banyo yapmak bebeğinizin uykusunu getireceği için bebeklerin uyku saatine yakın banyo yaptırmak tercih edilebilir.

Bebeğinizi besledikten hemen sonra yıkarsanız banyo sırasında kusma riski vardır. Aç saatinde yıkarsanız huzursuz olacaktır. Ancak besledikten bir süre sonra, acıkmadan önce yaptırılan banyo daha kolay olacaktır.

Bebeğin saçında konaklanma varsa ne yapmalıyım?

Genellikle bebeklerin saç diplerinde konak denilen yağlı bir tabakalaşma oluşur. Bu sarımsı, kabuklu ve zaman zaman da kızarıklığa neden olan bir tabakadır. Normalde konak bebeğin doğumundan 3. aya kadar görülebilir.

Bebeğinizin saçında konaklanma varsa banyodan önce kafa derisinin kabuklu kısmını bebe yağı veya vazelin ile yağlayın. Yağ bu tabakanın yumuşamasını sağlayacaktır. Eğer konaklanma çok sert ise karbonat da sürebilirsiniz. Sonra yumuşak hareketlerle konağı ufalayın. Fazla tahriş etmeden yumuşak bir şekilde temizleyin.

Bebeğin saçına yetişkinlere mahsus kepek şampuanı veya ilaç uygulamayın. Normal şekilde banyo yaptırın. Konaklanma bölgesinde kızarıklık ve tahriş görülüyorsa doktora başvurun.

Banyo için gerekli malzemeler nedir?

Bebek küveti veya o büyüklükte leğen,
Küvetin içine serilecek bir havlu,
Yumuşak bir yıkama bezi veya süngeri
Bebek şampuanı veya bebek sabunu
Kurulama için havlu
Temiz bez ve giysiler

Bebeğinize nasıl banyo yaptırılmalısınız?

Banyo yaptıracağınız odanın uygun sıcaklıkta olmasına dikkat edin. Banyo için gerekli malzemeleri yanınızda hazır bulundurun. Hazırlamayı unuttuğunuz bir şey varsa bebeğinizi küvet içinde bırakmayın. Mutlaka bebeği çıkarıp havluya sarın.

Bebek küvetine ılık su koyun. Eğer yalnız başına yıkayacaksanız küvetin içine bebek yıkamak için gerilen filelerden kullanabilirsiniz. Ya da küvetin içine havlu veya banyo minderi koyun.

Bebeği banyo minderinin veya filenin üzerine yerleştirin. Temizlemeye bebeğin yüzünden başlayın. Önce gözlerini ıslatılmış pamukla silerek temizleyin. Yüzünü ıslatılmış yumuşak bir bezle sabunsuz olarak silin.

Yıkamak için kullandığınız beze bebe sabunu sürerek bebeğin boynundan aşağı vücudunu ovalayarak temizleyin. En son bacak aralarını, parmak aralarını ovalayın.

Banyo için gözleri yakmayan şampuan veya bebe sabunu kullanabilirsiniz. Tüm vücudunu bir kez sabunlamanız yeterli olacaktır. En son olarak, bebe şampuanı ile başını yıkayın. Suyla durularken suyu bebeğin yüzüne değil alnından arkaya doğru dökün.

Durulama sırasında bebeği sırtından kolunuzla sıkıca tutun. Bu sırada dirseğinizle ve elinizle boynunu destekleyin. Kaldırırken suyu döküp durulayın.

Bebeğiniz biraz ağlayabilir, telaşlanmayın. Yumuşak ve narin davranın. Bebeğin gözüne sabun kaçmamasına dikkat edin.

Bebeğinizi duruladıktan sonra kurulama için havluya sarın. Bebek için saç kurutma makinesi kullanmayın. Bu onun cildine iyi gelmez ve korkutabilir.

Banyo sonrası bebeğinizin vücudunu pamuklu havlu ile yumuşak hareketlerle kurulayın. Kulağını kurulamak için bir tülbent parçasıyla dış kepçesini silin. Kesinlikle kulak yoluna pamuklu çubuklar sokmayın.

Bebeğinizi kuruladıktan sonra temiz bez ve kıyafet giydirin. Bebek kıyafetlerini deterjanla yıkamayın. Bebe sabunlarıyla yıkadıktan sonra çok iyi durulayın.

Banyo öncesinde kıyafetleri hazırda bulundurmanız iyi olur. Kurulamadan sonra kıyafetlerini giydirin. Kış aylarında banyo sonrasında soğuk almaması için oda sıcaklığına ve bebeğin giyimine dikkat edin.


Sayı : 69
Büyük Kapak