Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç Anıldı

Sayı : 25 / Mart 2014, Konu Başlığı : Dünya Gündem

Boşnak devlet adamı, Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 10. yılında bir dizi etkinlikle anıldı. Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen panel ve söyleşide ailesi ve hayatına tanıklık eden isimler katıldı.

1992-1995 Bosna Savaşı'nda anahtar rol oynayan, halkı için yaptığı fedakarlıklar ve mütevazı yaşamı ile tam anlamıyla bir örnek şahsiyet olduğunu dünyaya kanıtlayan ve Bosna halkı tarafından ‘Baba’ olarak da isimlendirilen ‘ Bilge Kral’ Aliya İzzetbegoviç yalnız Bosna’nın değil, tüm dünya müslümanlarının sevilen lideriydi.

Programın açılış konuşmasında Aziz Yeniay, ‘Yakın tarihimize ışık tutan, herkese örnek insanı olan son Osmanlısı Aliya İzzetbegoviç’i anacağız. Bosna’da yaşananlar trajedilerle, kahramanlıklarla dolu olan bir tarihtir. Eğer bugün Mısır'da, Suriye’de Irak'ta bir Aliya olsaydı, bu kadar Müslüman kanı dökülmezdi. Bu trajediler yaşanmazdı.’ Diyerek, İzzetbegoviç’e Allah’tan rahmet diledi.

Aliya İzzetbegoviç'in başdanışmanlığını yapmış olan Adamir Jerkoviç, konuşmasında, İzzetbegoviç'in 'Bizi öldürmeyen şey bizi daha da güçlü yapar' felsefesinden yola çıktığını söyledi. İzzetbegoviç'in Türkiye'yi çok sevdiğini ve Türk halkı için sürekli büyük millet olarak söylerdi. Sizi ve ülkenizi kardeş ülke olarak görüyordu. Biz hayatta kalma için mücadele ederken siz bize büyük yardımlarda bulundunuz. Sizin sesinizi, orada bile her şeye rağmen duymuştuk" ifadelerini kullandı.

Aliya İzzetbegoviç'in arkadaşı Osman Bırka ise, Bilge Kral'la tanışıklığını anlattığı konuşmasında, 'Onun önem verdiği 2 şey vardı. Özgürlüğün kölesi olduğunu söylerdi ve inanmak ve savaşmak onun felsefesiydi. Sıkı bir mümindi. Onunla 14 yıl geçirdim ve yaşanmışlıkları bir kitap haline getirdim.'diyerek, yazdığı kitabı Başkan Yeniay'a hediye etti. Yeniay da Osman Bırka'ya kitabı Türkçeye tercüme ettireceklerine dair söz verdi.

İzzetbegoviç'in komutanlarından Şerif Petkoviç, onun savaş yıllarında nasıl bir yol izlediğini katılımcılarla paylaşırken, Mladi Müslimani Derneği temsilcisi İsmet Beçar da bir dönem Aliya İzzetbegoviç'in de üyesi olduğu Genç Müslümanlar Derneği üyelerine yapılan işkenceleri anlattı. Bosna halkı haricinde tüm müslümanların ona çok şey borçlu olduğunu ifade eden Beçar, İzzetbegoviç'in tüm dünya müslümanlarının problemleriyle ilgilendiğini söyledi.

Aliya İzzetbegoviç'in kızı ve torunları hatıralarını anlatarak organizasyona emeği geçenlere teşekkür etti. Torunlarından Esma, "Onu hapislerim sırasında. 1983 yılında hapishanede kartpostallar atar, mektup yazardım. Dedemin sırf kendi düşüncesini dile getirdiği için hırsızlar, tecavüzcülerle aynı ortamda olduğunu anlayamıyordum" şeklinde konuştu.

Etkinlik kapsamında düzenlenen ‘Tarihin Tanıklığında Bosna’ isimli sergide ise, izleyiciler Bosnalı çocuklardan umut resimlerini görme fırsatı elde ettiler.


Sayı : 25
Büyük Kapak