Buzdolabı Bakımı ve Temizliği

Sayı : 33 / Kasım 2014, Konu Başlığı : Pratik Bilgiler

Ailemizin sağlığı için en önemli en çok dikkat etmemiz gereken konuların başında gıda temizliği geliyor. Bunun için de en başta yiyecek ve içeceklerimizi muhafaza ettiğimiz buzdolaplarının hijyen şartlarına sahip olması gerekmekte.

Buzdolaplarının temizliğinde dikkat edilecek birkaç konu var.

Buzdolabının Temizliği Nasıl Yapılmalı?

* İlk işimiz buzdolabımızı boşaltarak fişini çekmeliyiz. Buzlanma varsa erimesini beklemeliyiz.

* İlk iş olarak rafları ve sebzelik gibi portatif kısımları çıkarıp yıkamalıyız. Bunları iyice durulayıp kurumaya bırakabiliriz.

* Buzdolabının iç kısmının temizliği için 1 lt suya 2 çorba kaşığı karbonat karıştırarak yumuşak bir bezle içini ve dışını silmeliyiz. Karbonat hijyen ve temizlik için birebirdir. Buzdolabını deterjan veya sabunla temizlemek kokuya sebep olur.

* Buzdolabında küf ve mantar oluşumunu engellemek için durulama suyuna sirke ilave etmeniz faydalı olur.

* Buzluk bölümünü silerken karbonatlı suya gliserin ilave edebilirsiniz. Bu sonraki buzlanmanın kolay çözülmesini ve daha kolay temizlenmesine yardımcı olur.

* Temizlik işlemi bitince rafları ve sebzeliği yerine takın. Buzdolabı kapısının dış yüzeyini ve kapı kolunu sık sık temizleyin.

* Buzdolabına koyduğumuz gıda maddelerinin raflarda kirlenmeye sebep olup olmadığına dikkat edersek hijyenik bir şekilde kullanmış oluruz.

Buzdolabı Kullanma Tavsiyeleri:

* Buzdolabının temiz kalmasında önemli bir faktör de dolabın gıda maddelerini yeterince soğutmasıdır. Çünkü dolabın içindekiler bozulduğu zaman mikro organizmalar üreyecektir.

* Buzdolabında önerilen iç sıcaklık alt bölmede + 4 0C, dondurucu bölmede ise – (18–20) 0C’dir. Yaz aylarında ve güneşe maruz kalan mutfaklarda buzdolabının derecesini kontrol edin.

* İdeal soğutmanın sağlanabilmesi için buzdolabının konulacağı yerin fırın, kalorifer gibi ısı kaynaklarından uzak olması gerekir. Buzdolabının direkt güneş gören bir yerde bulunması da soğutmayı olumsuz etkiler.

* Ocakta yemek kaynarken buzdolabının kapağı sık sık açılmamalıdır. Çünkü içeriye giren buhar, buzdolabının verimini düşürür ve buzlanmaya sebep olur.

* Duvarla ve tavanla buzdolabı arasında en az 10 santimetre mesafe bırakılması da soğutma sisteminin verimli çalışmasını sağlar. Çünkü dolabın arkasında ve üstünde hava akımı engellenmemelidir. Ayrıca buzdolabını en az iki ayda bir öne çekip arka tarafının temizlenmesi gerekir. Buradaki fanın ve tellerin etrafı toz ve kirle kaplandığı zaman buzdolabının soğutma verimi düşer.

* Gıdaların yerleştirme biçimi de buzdolabının çalışmasını birebir etkileyen bir faktördür. Bunun için öncelikle buzdolabının aşırı doldurulmaması gerekir. Yiyecekler arasında boşluk bırakılması ve soğuk havanın dolabın içinde rahat dolaşmasının sağlanması son derece önemlidir.

* Yiyecekler, birbirlerinin kokularını çekebilme özelliğine sahip oldukları için buzdolabına kapalı kaplarda yerleştirilmelidir. Yiyecek maddelerini ambalajlarken içinde mümkün olduğu kadar az hava kalmasına dikkat edilmelidir. Böylece gıdaların bozulmasında önemli etken olan oksijen ortamdan kısmen uzaklaştırılmış olur.

* Donmuş yiyeceklerin buzdolabının buzluk bölümünden veya derin dondurucudan çıkarılıp çözüldükten sonra bir kısmının tekrar dondurulması çok yanlıştır. Çünkü bu hem besin kaybına, hem de kalite bozulmalarına neden olur. Bu nedenle bütün gıda maddelerinin mutlaka bir kez kullanılabilecek miktarlarda ambalajlanarak dondurulması gerekir. Özellikle et ürünleri örneğin kıyma buna en iyi örnektir.

* Gıdaların buzdolabında tutulma süreleri de büyük önem taşır. Etler buzdolabında ambalajlı olarak en çok 3 gün tutulmalıdır. Meyve ve sebzeler yıkanmadan temiz plastik torbalarda saklanmalıdır. Taze kayısı, şeftali, kiraz gibi çabuk bozulan meyveler buzdolabında en çok 3 gün saklanabilir. Ispanak, maydanoz, marul gibi yapraklı sebzeler ise ortalama 2-3 gün saklanabilir. Şeffaf torbalarda bu süre 2-3 gün daha uzayabilir. Pişmiş yemekler kapalı kaplar içinde 3-4 gün, zeytinyağlı yemekler ise 4-5 gün kadar buzdolabında tutulabilir.

* Yemekler buzdolabına sıcakken değil oda sıcaklığında bekletilip soğutularak konulmalı. İçecekler de ağzı açık konulmamalı, buharlaşma ile buzdolabının verimini düşürür.

* Buzdolabının alt kısmında karlanma olduğu zaman derecesi kontrol edilmeli. Buzluk diye bilinen dondurucu bölmedeki buz kalınlığı 5–6 mm ’yi aşmadan eritilmelidir.

* Kapı içi manyetik bantların yapışma yüzeyleri de düzenli olarak temizlenip kurutulmalı. Kuru kalmaları için pudralanması da ömürlerini arttırır.

* Kullanılacağı zaman buzluktan çıkarılan gıda maddeleri bir kap içinde alt bölmeye konulursa hem enerji tasarrufu olur, hem de yiyecek bozulmadan, hijyenik bir şekilde erimiş olur.

* Uzun yolculuklara çıkılacak ise buzluk bölümlerini boş bırakın. Et veya benzeri yiyeceklerin uzun süre kalması kötü koku oluşturabilir.

* Buzdolabı kokusunu gidermek için dolaba süt, tuz veya kahve dolu kase konulması tavsiye edilir. Ancak bunlar geçici çözümdür. Asıl kokuya sebep olan mikrop yuvasını temizlemelidir. Bunun için de buzdolabının fişini çekip arka tarafta bulunan fazla suların atıldığı alandaki tıkanıklığı giderin. Bu alanın kir ve benzeri şeylerle tıkanmamasına dikkat edin.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da şu, yiyecekler bozulmasa bile, buzdolabında ve buzlukta tutulduğu süre uzadıkça vitamin ve lezzet kaybına uğrar. Hatta çoğu zaman içlerinde zararlı kimyevi maddeler oluşur. Ayrıca çok dolu olan buzdolabının temizlenmesi de temiz kalması da zorlaşır. Bu sebeple ailenizin ihtiyacına uygun miktarda alış veriş yapın.

Günümüzde yaz kış her türlü gıda maddesi bulunuyor. Çoğu zaman saklanan gıdalara ihtiyaç duyulmadığı için mevsimler boyu elde kalıyor. Oysa her sebzeyi kendi mevsiminde yemek daha güzel…


Sayı : 33
Büyük Kapak