Cemaat-İ İslami Lideri Abdulkadir Molla İdam Edildi

Sayı : 23 / Ocak 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinden Abdulkadir Molla, idam edildi. 5 Ocak’taki seçimlere girmesi yasaklanan Cemaat-i İslami Partisi’nin genel sekreter yardımcısı olan Molla, tartışmalı bir yargılama sonucunda 42 yıl önce işlediği iddia edilen suçlar nedeniyle idam cezasına çarptırıldı. Aslında Molla Abdulkadir, ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Ancak Bangladeş anayasa mahkemesi, müebbet cezasını idama çevirdi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Başbakan Hasina'ya uluslararası insan hakları kurallarına riayet edilmediği uyarısında bulunmuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bangladeş'te Cemaat-i İslami liderlerinden Abdulkadir Molla'nın idam cezasına çarptırılmasını engellemek için Bangladeş Başbakanı Hasina'yla telefon görüşmesi yaptı ve “bu idamının ülkede yeni yaralara ve yeni sorunlara yol açabileceğine” dikkati çekti. Bangladeş'in istikrara ve gelişme çizgisini sürdürmeye ihtiyacı olduğuna işaretle, idam cezasının infazına engel olunmasını isteyen Erdoğan’ın görüşleri dikkate alınmadı.

Başbakan Hasina, Abdulkadir Molla'yı Bangladeş’in Pakistan'dan ayrılmak için yaptığı savaş sırasında Pakistan ile birliği savunduğu için “savaş suçu işlemekle” itham ediyordu. İngiliz ve Hindistan’ın etkisiyle Pakistan’dan ayrılmaya yönlendirilen Bangladeş, Cemaat-i İslami partisine seçimlere katılma yasağı koydu ve önde gelenleri suçlamalarla zayıf düşürmeye çalışıyor.

Hükümetin, Cemaat-i İslami partisine karşı bu suçlamalarda bulunarak yaklaşan seçimlerde oy oranını artırmayı hedeflediği düşünülüyor. Cemaat-i İslami liderleri infazı protesto için pazar günü genel grev yapılması çağrısında bulunmuştu. İdamın infazından sonra beklendiği gibi şiddet olayları başladı ve halka gerçek mermilerle ateş edilmesi sonucu en az beş kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülke genelinde kanlı çatışmaların baş gösterdiği protestolar sonucu son bir ayda yüz kişi ölürken, kritik bölgelere polis takviyesi yapıldı. Ülkedeki muhalefetin önemli simaları arasında olan Molla, 65 yaşındaydı.


Sayı : 23
Büyük Kapak