“Diriliş Buluşmaları” Âlimleri Bir Araya Getirdi

Sayı : 41 / Temmuz 2015, Konu Başlığı : İslam Dünyası

“Diriliş Buluşmaları” adıyla düzenlenecek olan konferanslar serisinin ilki, 12 Haziran'da Kayseri’de gerçekleştirildi. Ebubekir Sifil, Nurettin Yıldız, Abdulmetin Balkanlıoğlu, İhsan Şenocak, Muhammed Emin Yıldırım gibi birbirinden değerli İslam âlimlerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansa büyük teveccüh gösterildi.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Sahn-ı Seman İslamî İlimler Eğitim ve Araştırma Merkezi, Sosyal Doku Vakfı, Siyer Vakfı, İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezinin işbirliğiyle Türkiye'nin 12 farklı şehrinde düzenlenecek konferansların ilkinin konusu “Kudüs ve Mescid-i Aksa" olarak belirlenmişti. Sevilen beş İslam âlimimiz, “Kudüs ve Mescid-i Aksa eksenli bir dirilişin önemini” vurgulayan kendi üsluplarınca tesirli konuşmalar yaptılar. İlk konuşmacı, Bülent Yıldırım "Kudüs'ün özgürlüğüne giden yolun Suriye'den geçtiğine" dikkat çekti ve Suriye halkının direnişine destek olmaya çağırdı. Türk, Kürt ve Arap Müslümanların birleşerek Kudüs yolunu açabileceklerini hatırlatan Yıldırım, çözüm sürecini desteklediklerini ifade etti.

Yıldırım, “Biliyor musunuz, şuanda İsrail Gazze’ye tekrar saldırmak için hazırlanıyor. Mescid-i Aksa’yı yıkma planlarını tekrar gözden geçiriyor. Ve değerli kardeşlerim, sözü, Kudüs’ü ve Mescid’i Aksa’yı hocalarıma bırakıyorum. Ama sizden bir ricam var. Kürt ve Türk ittifakı Selahattin’i doğurur, Mescid’i Aksa’yı kurtarır. O yüzden diyoruz ki ‘Çözüm sürecine evet’. Çünkü Mescid’i Aksa’ya gideceğiz birlikte” şeklinde konuştu.

Peygamberimizin Sancağı!

İlmî Fikrî Araştırmalar Merkezinde faaliyetlerini sürdüren İhsan Şenocak Hocaefendi konuşmasında İslamî şuurdan uzak yetiştirilen nesillerin Kudüs konusundaki duyarsızlığına dikkat çekti.

Coşkulu konuşmasında, “O zalimlerin yenilgi dediği şeye Allah zafer diyor.” Diyen İhsan Şenocak Hocaefendi, Sezai Karakoç’un “Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır,” mısrasına atıfta bulundu.

İhsan Hocaefendinin, “Hz. Ömer Kudüs'ü fethettiğinde adalet ve barış hâkim oldu dünyaya. Kudüs yeniden fethedildiğinde adalet yeniden gelecek. Selahaddin'in torunları Kürtlerle, Alparslan'ın çocukları Türkler birleşirse Siyonistler korkudan evlerine kapanacaklar. Kudüs'ün göğsündeki namahrem elini kırmak için Hz. Muhammed'in emrindeki sancağı almaya hazır mıyız?" ifadeleri salonda büyük bir coşku uyandırdı.

Siyer Vakfı bünyesinde ilmî araştırmalarını sürdüren Muhammed Emin Yıldırım Hoca konuşmasında, “kendimizi Kur’an’a ve sünnete göre yeniden ihya edeceğimiz ilim meclisleri kurmadan, fedakarlık ederek yardımlarımızı ulaştırmadan, dua etmeden Kudüs’ün özgürleştiremeyeceğimize” dikkat çekti.

Konuşmasında, “Kudüs hepimizin imtihanı, bu konuda hepimiz hesap vereceğiz. Kudüslüler şanslı, çünkü ateşin içinde yaşıyorlar, ateşten nasıl hesaba çekileceklerini biliyorlar. Bizse rahat bir hayat sürüyoruz.” Diyerek gaflet ve duyarsızlık içinde yaşadığımızı hatırlattı.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa, Ümmet-i Muhammed için bir şeref davasıdır, bir namus davasıdır.” Diyen Muhammed Emin Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti: “Kudüs'ü kurtarmak istiyorsanız Kur'an'ı mehcur bırakmayacak, Sünnet'e sırtınızı dönmeyeceksiniz!

Ben samimiyetimle inanıyorum ki Kudüs'ün fethi Selahaddin'in çocuklarının eliyle olacak! Terör devletine sorun, yaşadığı müddetçe en çok kimden korkuyorsunuz? Size tekerlekli sandalyedeki bir adamı gösterirler.”

Muhammed Emin Hocamız, sözlerinin sonunda, “Ya Rabbî şu yaralı ümmete Mescid-i Aksa'da özgürce namaz kılmayı yeniden nasip eyle." Duasıyla salonu duygulandırdı.

Peygamberler Tarihi Devam Ediyor

Coşkulu ve duygulu konuşmaların ardından Ebubekir Sifil Hoca, sakin ve bilgilendirici bir konuşma yaptı. Konuşmasında İslam Tarihi’nin, aslında Peygamberler Tarihi’yle başladığına dikkat çekti. Bugünkü Kudüs davasının, tarihte Hz Musa’nın, Hz. Yahya’nın (aleyhimüsselam) mücadelesinin devamı olduğunu ve Hz. Âdem’le başlayan bu mücadelenin kıyamete kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Ümmet'in üzerinde oynanan oyunlar, İslâm'ın ezeli ve ebedi hakikatin temsilcisi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bizden öncekilerin geçtiği aynı çetin yol, aynı imtihanlar bizi de bekliyor. Unutmayalım ki âhir zamanda yaşıyoruz." şeklinde konuşan Ebubekir Sifil, Hıristiyanların kıyamet savaşı beklentisini hatırlatarak “Armageddon’a ruhen ve kalben hazır olmalıyız.” dedi. Bütün Hocaefendiler gibi Ebubekir hoca da, Kudüs’ün yeniden fethi için İslami prensiplere daha sıkı sarılmaktan başka çare olmadığını hatırlattı.

Sosyal Doku Vakfı bünyesinde eğitim ve davet çalışmalarını sürdüren Nureddin Yıldız Hocaefendi, Peygamberimizin: “Cihad her yerde bitebilir ama Kudüs'te ve Kudüs'ün eteklerinde cihâd bitmeyecektir!” mealindeki hadisini hatırlattı. Kudüs’ün ilk kıblemiz olduğunu hatırlattıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: “Müslümanlar liberalleşebilir, hassasiyeti yitirebilir, ama Peygamber'in emri yeniden dirilecektir. Unutmayın! Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem Kudüs'ü Filistinliler'e değil, Ümmet-i Muhammed'e bıraktı! İşimiz Mescid-i Aksa, evimiz Kudüs gibi olduktan sonra Allah'ın yardımı da gecikmeyecektir.”

“Hiçbir şey yapamayan Kudüs’ü hasret olarak, sevda olarak taşımalıdır.” Diyen Nureddin Hocanın, “Batıl Yahudilik, uyduruk Hristiyanlık yok olmayacak. Kudüs’te elimizi kolumuzu sallayarak namaz kılmak da kolay olmayacaktır. Kudüs, meleklere hangi sevdayla yaşamak istediğimizi göstermektir!” sözleri salonda heyecan uyandırdı.

Coşturucu vaazlarından tanıdığımız Metin Balkanlıoğlu hocaefendi her zamanki gibi kürsüde kıpır kıpırdı. Konuşmasında ümmetin birliğine vurgu yapan Metin hocamız, “Bütün İslam düşmanlarının bir araya geldiği bir noktada biz bir araya gelemezsek ihanetle damgalanırız! Ey Müslümanlar, siz Türkiye'ye değil, dünyaya yetersiniz! Allah için ayağa kalkın ve kendinize gelin!” dedi.

“Birbirini Allah için seven bir ekip olarak, hiç konuşmayıp sizin önünüzde şeklen dursak bile yeter!” diyen Metin Hoca Kudüs davasının slogan atmak, miting yapmaktan ibaret olmadığına dikkat çekerek, “Bin Kudüs programı yapsak da, bir akşam namazının açığını kapatamayız.” Dedi.

Her ay farklı bir şehirde devam edecek olan Diriliş Buluşmaları'nın bir sonraki durağı ise Erzurum olacak.


Sayı : 41
Büyük Kapak