Diyetliler ve Diyabetliler İçin İkramlıklar

Sayı : 67 / Eylül 2017, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Misafir evimizin bereketi, başımızın tacıdır. Hemen her ev hanımı misafirine en güzel pasta çeşitlerini ikram etmek ister. Ancak bazen misafirimize hazırladığımız ikramlıklar onun için adeta bir zehir gibidir. Bu durum özellikle de diyabet hastası yakınlarımız ve ahbaplarımızın sağlığını çok kötü etkilemektedir.

Son zamanlarda şeker hastalığı diye bilinen tip 2 diyabet hastalığının yaygınlığı çok artmış durumda. Ülkemizde her on yetişkinden biri diyabetli ama bunların yaklaşık yarısı henüz hastalığının farkında değil.

Çoğu zaman diyabet hastalığı şiddetli bir şikayete sebep olmadan sinsice ilerlediği için ancak ileri aşamalarda teşhis ediliyor. Bu sebeple risk grubundaysak şeker hastalığına zemin hazırlayan başlıca faktörleri göz önüne alarak hayat tarzımızı düzeltmemiz gerekiyor.

Bilindiği gibi, ailesinde şeker hastalığı bulunanlar, vücutlarında yağ kitlesinde artış olanlar, hareketsiz hayat sürenler risk grubunda. Bu kişilerin de glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan sakınması gerekiyor.

Glisemik indeks, bir besinin vücuda alındıktan sonraki kan şekerini ne kadar hızla yükselttiğini ölçen bir değerlendirmedir. Glisemik indeksi yüksek besinler, yani hamurişleri, tatlılar, pastalar, patates ve pirinç gibi yiyecekler, kan şekerini hızlı yükselttiği için zararlıdır. Onların yerine glisemik indeksi düşük, yani lif, protein, nişasta ve yağ içeriği dengede olan besinler kan şekerini yavaş yükseltir ya da dengede tutar.

Ne yazık ki ev hanımlarının çay saati ikramlıkları çoğunlukla glisemik indeksi yüksek gıdalardan oluşuyor. Peki ne yapabiliriz?

Uzmanlar damak zevkinin alışkanlıklardan doğduğunu ve doğru beslenmeden zevk almanın öğrenilebilir bir durum olduğunu söylüyorlar. Pekala şimdiye kadar adet edindiğimiz ikramlıkları daha sağlıklı olanlarla değiştirebiliriz. İşte bugün bu konuda birkaç örnek sunmak istiyoruz.

Sizler de biraz evdeki malzemeyle, biraz el becerinizle yapıp yakıştırarak misafirlerinize sağlıklı alternatifler sunabilirsiniz. Hem ne de olsa asıl önemli olan misafiri güler yüzle karşılamak ve hoş sohbetle memnun etmek değil mi?
İşte size diyetli ve diyabetli misafirleriniz için sağlıklı tarifler:

Yeşil Salatalı Piyaz

Malzemeler:
1 su bardağı haşlanmış kuru fasulye, 2 adet haşlanmış yumurta, 1 adet kapya biber, bir adet havuç, yarım demet kıvırcık, yarım demet maydanoz, yeşil soğan veya istenirse ince kıyılıp acısı çıkarılmış soğan, limon suyu, zeytinyağı, kimyon, nane, sumak.

Kuru fasulyeyi haşlayın. Yemek için hafifçe haşladığınız kuru fasulyeden bir bardak ayırıp dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak dağılmaması için kendi kendine çözülmeye bırakın.

Bir kâse içine havucu rendeleyin. Kapya biberleri bir santim genişliğinde doğrayın. Kıvırcık, maydanoz ve soğanı doğrayın. Suyunu süzdüğünüz haşlanmış kuru fasulyeyi ve haşlanmış doğranmış yumurtayı koyun. İçine limon suyunu, sumağı, kimyonu, naneyi ilave edin. Zeytinyağını da gezdirip hafifçe karıştırın. Biraz dinlendirip misafire ikram edebilirsiniz.

Kuru fasulye gibi bakliyatın ve yeşil sebzelerin glisemik indeksi düşüktür. Yani kana yavaş karışır, kan şekerini dengeli tutar.

Ispanaklı Pide

Malzemeler:
500 gr tam buğday unu, maya, su, tuz, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 yumurta, 1 kilogram ıspanak, 1 baş soğan, istenirse biraz lor peynir veya beyaz peynir.

Hamur yoğurmak için kullandığınız kabınıza mayayı ve bir bardak kadar ılık suyu koyun, içine biraz un serpin. Maya kabarıp göz göz olunca hamurunuzu yoğurun. Biraz dinlenmeye bırakın.

Ayıklayıp yıkadığınız ıspanakları hafifçe haşlayıp süzün. Bir tavada doğranmış soğanları sıvı yağ ile kavurun. Ispanakları ilave edip biraz kavurun. İçine isterseniz lor, peynir, yumurta vs. ilave edebilirsiniz.

Hamurunuzdan kişi sayısına göre parçalar koparın. Avucunuzda yuvarladıktan sonra tepsiye sürdüğünüz sıvı yağ üzerinde yassılaştırın. İçine malzemeyi koyup iki yanını üstte kapatarak pide şekli verin. Tepsiye dizdiğiniz pidelerin üzerine yumurta sarısı sürün ve fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Afiyet olsun.

Tam buğday unu ve sebzeli, lorlu iç malzemeler kan şekerini dengede tutarak tokluk verir. Siz de kendi seçtiğiniz tarifleri uygulayabilirsiniz.

Elmalı Kayısılı Hafif Tatlı

Malzemeler:
2 adet elma, bir kâse kuru incir, 1 su bardağı yoğurt, tatlandırıcı veya çok az bal, (şekeriniz fazla yüksek değilse) Hindistan cevizi tozu, tarçın.

Kuru incirleri ufak bir tencere içine doğrayın. Bir iki saat ıslatın veya hafifçe pişirip soğumaya bırakın. Elmaları ayıklayıp küp küp doğrayın. Bir kâse içinde elma, yoğurt ve incirleri karıştırın. Tatlandırıcıyı eritip ilave edin veya bal koyun. Karışımı küçük kâselere paylaştırıp üzerini istediğiniz gibi süsleyin. Mutlaka biraz da tarçın serpin. Tarçın şekeri dengelemeye yardımcı olur. Lifli meyveler kan şekerini daha yavaş yükseltir. Tatlılarla birlikte yoğurt da kan şekerinin ani yükselmesini önler.


Sayı : 67
Büyük Kapak