Dünya Pazarından İşe Yaramayan Şeyler Almayın

Sayı : 9 / Kasım 2012, Konu Başlığı : İnci Tanesi

Dünya Pazarından İşe Yaramayan Şeyler Almayın

Bu dünya bir pazar yeridir; birkaç saat için kurulmuştur sonra dağılır; kimse kalmaz. Azıcık karanlık basınca bir bakarsın ki herkes evine dönmüş.

Öyleyse gözünüzü açın bu çarşıda işe yaramayan şeyleri almayın. Kimseye yararı dokunmayacak şeyleri satmayınız.

Yalnız bugünü değil, yarını da düşününüz. Yaptığınız iş belki bugün iyi görünür ama yarın ne olur; onu da düşünün. Asıl ahiret pazarında geçen akçeyi arayın.
Abdulkadir Geylanî -rahmetullahi aleyh-

Alimlerin Sözüne İnanmaz Mısın?

Ey nefsim! Bir çocuk, elbisende akrep var dediği anda bu sözü duyar duymaz hiç delil ve ispat aramadan nasıl hemen elbiseni yere atarsın. Âlimlerin, hâkimlerin, velilerin ve Peygamberlerin sözleri senin yanında o çocuğun sözünden daha mı değersizdir?

Yoksa cehennemin yakıcılığı, kelepçeleri, zakkum ve demir çomakları, irin ve zehirleri, yılan ve akrepleri, kısa bir süre acısını duyacağın bir dünya akrebinden sana daha mı hafif geliyor?

Senin bu davranışın, akıl işi değildir. Eğer hayvanlar senin durumunu anlasalar sana gülerlerdi. Şayet şu söylediklerimi anladın ve hepsine inandıysan, o halde niçin ibadetlerini ertelersin? Hâlbuki ölüm sana çok yakın ve beklemediğin anda seni yakalar.
İmam Gazali -rahmetullahi aleyh-

İlim İnsanda Yüce Duygular Uyandırır

Hiç bir vakit yoktur ki, ilim mütalaası, hüzün ve kederi yok etmesin. İlmî mütalaa, kalbin en ince ve en gizli noktalarını harekete geçirir, insanda yüce duygular uyandırır.
İmam Şafii -rahmetullahi aleyh-

Üç Tuzak

İnsanoğlunun üç tuzağı vardır. Bunlar: Servet, şehvet ve şöhrettir. İnsan bunlara kapılıp aldanırsa, zelîl olur. Kim mânevî lezzetler için, fânî lezzetlerden vazgeçerse Allah celle celâluhû o kuluna, bambaşka ihsânlarda bulunur. İmanın ve mâneviyatın tadını ikram eder.
Musa Topbaş -rahmetullahi aleyh-


Sayı : 9
Büyük Kapak