Doğal Sirke Yapımı

Sayı : 46 / Aralık 2015, Konu Başlığı : Pratik Bilgiler

Çocukken bakkala sirke almaya gittiğimde, sirkeler cam kavanozda, güneş altında ve yarısı tortulu şeklinde idi. Şimdi ise marketlerden aldığım sirkeler berrak ve keskin kokulu.

Eskişehir’de yapılan kazı çalışmalarında 2000 yıllık haşhaşlı ekmek bulunmuştu. Şimdi de aynı şekilde haşhaşlı ekmek yapıp yiyebiliyoruz. Peki, eskisi gibi aynı sirkeleri yiyebiliyor muyuz?

Peygamber efendimiz bir hadiste “Sirke ne güzel bir katıktır” diye buyuruyor. Bu söz, evine misafir davet eden ve ekmek ve sirkeden başka bir şey ikram edemeyen sahabeyi rahatlatmak için söylense de, hakikaten sirke güzel ve şifalı bir nimettir.

Doğal sirke fermente yöntemiyle 4 ayda yapılır. Oysa bakkal ve marketlerden aldığımız sirkeler; sanayi tipi kazanlarda asetik asit (sirke ruhu), su ve boya ile karıştırılarak elde edilir. Bir saatte hazırlanır, üç saatte dolum yapılır. Alın size şifalı sirke!!

Daha önce sirke yapmaktan, şaraba döner diye korkardım. Fakat Yugoslav göçmeni, gıda mühendisi olan bir ağabeyimizden pekmez ve sirke yapmanın püf noktalarını öğrendim. Elma, bal ve hibiscus şerbetinden doğal ve farklı sirkeler yaptım. Anladım ki sirke, tatlı olan bütün meyvelerden yapılabilir.

İşte size doğal sirke yapmanın formülü:

Meyveler püre haline getirilir. İçine 25 derece sıcaklığında su katılıp bomemetre ile ölçülür. Bome 4 olunca işlem başlatılır. Bome 5-6 Olunca su ilave edilir. Bome 2-3 olursa meyve püresi ilave edilir.

Bome 4’e gelince geniş ağızlı bir bidona veya kavanoza, üçte biri boş kalacak şekilde, püreli meyve suyu konur. İçine eski sirkeden biraz konur, bulgur veya nohut ilave edilir. Ağzı tülbentle kapatılır. Oda sıcaklığında 4 ay bekletilir. Sonra tülbentle süzülür.
Üzerindeki yeşilimsi tortu yeni sirke yaparken maya olarak kullanılır. Sonra sirkeye tuz ilave edilir, kapalı şişeye konur ve afiyetle kullanılır.

Sirkede bulunan laktik asit bakterisi ve bifido bakterisi, ki bunlar doğal yoğurtta da bulunur, bize faydalı canlılardır. Devamlı soğan, sarımsak, kekik, antibiyotik kullananların bağırsaklarında bu bakteriler azalır. Kabızlık, gaz sıkışması gibi sıkıntılar baş gösterir. Bunun şifası da doğal sirkededir.

Bir tatlı kaşığı sirke, bir tatlı kaşığı bal ve su ile karıştırılıp içilince bağırsak floramız zenginleşir, cildimiz güzelleşir... Doğal yoğurtta da aynı etkiler mevcuttur.

Osmanlı tıbbında “Sirkencebin “denilen karışım önemli bir yer tutar. Bir kabın yarısına kadar sirke, yarısına kadar bal konulup karıştırılır. Her gün bir tatlı kaşığı bu karışımdan yemek kişinin hastalıklara karşı dayanıklılığını artırır.

Sirke aynı zamanda antibiyotik özelliğine sahiptir. Yalnız aşırı tüketimi bazı bünyelerde kaşıntı yapabilir.

Tabiî sirke ilave edilmiş su içmenin yararlarından bazıları:

Kabızlığı engeller.
Zayıflamayı destekler.
Gıdalardan en iyi şekilde faydalanmayı sağlar.
Hangi meyveden yapılmışsa onda bulunan faydaların birçoğunu içerir.

Marketten Aldığımız Sirkeyi Ne Yapacağız?

Sebzeleri yıkamakta kullanın:

Sirke çiğ yenen sebze ve meyveleri temizlemek için doğal dezenfektandır. Su ile yıkamakla öldürülemeyen bazı bakteriler, dörtte bir oranında sirkeli suda 5-10 dakika bekletilirse etkisiz hale getirilebilir.

Mutfakta doğal temizlik maddesi

Çiğ et, tavuk veya balık kesmekte kullandığınız kesme tahtanızı, sirke ve tuz ilave edilmiş suyla silin.

Buzdolabının temizliğinde sirkeli su kullanırsanız bakterilerin sebep olduğu kokuyu önlemiş olursunuz.

Sirkeyle boğaz ve diş enfeksiyonlarına karşı savaşın:

1 bardağın üçte birine sirke, üçte ikisine su koyun. Bir çay kaşığı tuz ilave edip karıştırın. Bu karışımı boğaz ağrılarınıza karşı gargara yapmak suretiyle kullanabilirsiniz.

Sirkeli karışımız dişeti problemleri ve aftlarla mücadele için de kullanabilirsini. Diş aralarındaki bakterileri temizlemek için ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

Bomemetre Nedir?

Sıvıların kaldırma kuvvetine dayanarak yoğunluğunu ölçen bir alettir. Saf suyun bomesi 0’dır. Suyun içerisinde herhangi bir karışım varsa suyun yoğunluğu değişir ve bu suyun kaldırma kuvvetini etkileyerek bomemetrenin ölçüm yapmasını sağlar.

Bifido bakterisi Nedir?

Bağırsaklarımızın iç yüzeyinde sindirime yardımcı olan bir kısım faydalı mikroorganizmalar yaşar. Bunlara bağırsak florası denir. Bifido bakterisi, flora tabakasında yaşayan, sindirime yardımcı olup hastalık yapıcı mikropların sayısını bastırarak bağırsak duvarından geçmesine engel olan faydalı bir canlıdır. Bu çeşit bakteriler, gıdalardaki faydalı minerallerin kana geçişini de kolaylaştırarak hazmı destekler.

Laktik asit bakterisi Nedir? (Lactic acid bacteria)

Bağırsak florasında yaşayan bir başka faydalı canlı da Lactik asit bakterisidir. Doğal olarak mayalanan gıdalardan alınan bu prebiyotikler, sindirim sistemimizin sağlığı kadar genel sağlığımıza da faydalıdır.


Sayı : 46
Büyük Kapak