Duvardaki Çamur

Sayı : 66 / Ağustos 2017, Konu Başlığı : Masal Annesi

Bâyezîd-i Bistâmî Cumâ namazına gitmek için evinden çıkmıştı. O gün hava yağmurluydu. Yollarda çamur birikintileri oluşmuştu.

Bâyezîd-i Bistâmî kendi kendine,

“Allah'ın evine böyle çamurlu ayakkabılarla gitmeyeyim,” diye düşündü.

Ayakkabılarını bir evin bahçe duvarlarına sildi. Sonra yoluna devam edip camiye geldi. Ancak içinde bir huzursuzluk hissetti. O anda yaptığının hata olduğunu fark etti.

"Ayakkabılarımı temizleyeyim derken bir adamın bahçe duvarını kirletmiş oldum. Şimdi onunla helâlleşmeden nasıl Allah'ın huzuruna dururum?" diye düşündü. Hemen geri döndü.

Ayakkabılarını sildiği bahçe duvarına gelince kapıyı çaldı. Bu evde bir Mecusi yani ateşe tapan oturuyordu. Adam kapıya çıkınca Bâyezîd-i Bistâmî ona:

“ Sizden özür dilemek için geldim. Biraz önce çamurlu ayakkabılarımı sizin bahçe duvarınızın taşlarına sürerek temizledim. Hakkınızı helal edin,” dedi.

Adam şaşırdı. Zaten bahçe duvarının her yanı çamur içindeydi.

" Gerçekten bunun için mi geldiniz?" dedi.

Bâyezîd-i Bistâmî;

“Evet. Kusura bakmayın. Yağmura yakalanmanın telaşıyla böyle davrandım, hakkınıza girdim. Hakkınızı helal edin ki gönül huzuruyla tekrar camiye gideyim,” dedi.

Adam;

“ Ne olacak ki? Zaten hava yağmurlu ve her yer çamur içinde. Bahçe duvarındaki bir parça çamur için bu yağmurda onca yolu neden geldiniz?” diye sorunca Bâyezîd-i Bistâmî;

"Ben Allah'ın huzuruna kul hakkıyla çıkamam. Bu sebeple gelmem gerekiyordu," dedi.

Adam hayret ve hayranlıkla;

"Demek ki size kul hakkına bu derece saygılı olmayı dininiz öğretiyor öyle mi?" diye sordu. Bâyezîd-i Bistâmî;

"Evet, Allah-u Zülcelâl bize Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin ahlakını örnek almamızı öğretti. Onun ahlakı da böyleydi," dedi.

Adam,

"Öyleyse ben de sizin dininize giriyorum. Bana nasıl Müslüman olabileceğimi öğret,” dedi.


Sayı : 66
Büyük Kapak