Eyüp’te Hanımlara Mahsus Eğitim Kültür Merkezi: Şehbal

Sayı : 57 / Kasım 2016, Konu Başlığı : Hizmet Kervanı

Pek çoğumuz bilmeyiz ama Osmanlının haremleri aslında bir eğitim ve kültür merkezleri idi. Ümmetin geleceğine yön verecek devlet adamlarını, kahramanları ve âlimleri yetiştirecek kültür seviyesine sahip genç hanımefendiler bu talim ve terbiye müessesesinde yetiştiriliyordu. Bunun en güzel örneği, Osmanlı Hareminin en ünlü kızlar ağasından biri olan Hacı Beşir Ağa’nın kurduğu külliyedir.

Hacı Beşir Ağa, küçük yaşta Afrika’dan İstanbul’a getirilmiş ve zamanla önemli mevkilere gelmiş bir ilim aşığı, saray memuru imiş. Bu hayırseverin yaptırdığı külliye yıllarca inşasının ruhuna uygun bir şekilde hizmet etmiş, ancak cumhuriyet döneminde adeta unutulmuş ve yıkık, dökük bir harabe halinde sokak hayvanlarına terkedilmiş.

Külliyenin günümüze kadar ayakta kalabilen Darü’l Hadis bölümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında (2010 kültür başkenti projesi kapsamında) restore edilmiş ve şimdi, Şehbal İstanbul Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi olarak yeniden hayat buluyor.

Anka Kuşunun Kanadı

Başınıza bir talih kuşu kanadını değdirsin ister misiniz?

Şehbal: efsaneye göre Zümrüdü Anka’nın kanadındaki en uzun tüy demekmiş. Bu tüyün kimin başına değerse onun bahtının açılacağına inanılırmış.

Şehbal’de haftanın yedi günü eğitimler, sosyal aktiviteler devam etmekte, medrese kuruluş amacına uygun olarak hizmete devam etmekte. Şehbal gönüllüleri:

“Amacımız, 2008 yılında başladığımız eğitim faaliyetlerimizde Şehbal İstanbul Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi olarak; adımızdan aldığımız ilham ile bölgemizde genç kız, genç hanımlar ve kendini genç hisseden, öğrenmenin yaşının olmadığına inanmış her hanımefendiye kanatlarımızı değdirmektir. Sizi yükseklere taşıyalım istiyorsanız, kanatlarımıza siz de tutunun…” diyorlar.

Şehbal’in kültür faaliyetleri arasında, Peygamberler Tarihi, Siyer-i Nebi, Fıkıh, Mesnevi-i Şerif Şerhi, Şifa-i Şerif Şerhi, Tashih-i Huruf, Makam, Osmanlı Tarihi ve Medeniyeti, Hadis-i Şerif Okumaları, Tefsir, Safahat Okumaları gibi dersler bulunuyor.

Aile İlmihali ve Günümüz Meseleleri, Modern İtikadi Akımlar gibi dersler ve Yemek Yapımı ve Püf Noktaları gibi hanımların ihtiyaç duyacağı bilgilere yer veriyor. Şehbal’de bütün dersleri hanım hocalar veriyor. Bütün sosyal faaliyetler de kız çocuklarımıza, genç kız ve hanımlarımıza mahsus olarak düzenleniyor.

Şehbal’de lisan öğrenmek isteyenlere Arapça, Arapça (İlahiyat) ve Osmanlıca dersleri de mevcut.

Arapça akademi programında, Türk ve Arap hocalar eğitiminde, Arapça kaynaklardan tefsir, fıkıh, hadis, sunum programları, yoğun aktivite ve muhadese dersleri, Arapça yazı yazma hakimiyetini verecek zenginleştirilmiş içeriği ile, uygulamalı pedagojik formasyon dersleri veriliyor.

Hazırlık ve Akademi olmak üzere iki seviyeden oluşan Akademi programına başvuran öğrenciler seviye tespit sınavı sonucuna göre Akademi Hazırlık veya Akademi sınıfına yerleştiriliyor. Hazırlık eğitimlerinde verilen Muhadese, Gramer ve Metin derslerinden sonra Arapça Akademi eğitimlerinde ise, İslami İlimler …%80 Arapça olarak anlatılıyor. Hadis, Peygamberler Tarihi (Kırık Meal) ve Fıkıh dersleri olmak üzere 3 ders görülüyor.

Şehbal’de yetenekli hanımlara sanat kursları da veriliyor. Türk İslam sanatlarından, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Ebru yanı sıra, Brezilya Nakışı, Kurdele Nakışı, Ahşap Boyama, İğne Oyası, Takı Tasarımı ve Resim kursları devam ediyor.

Pedagoji Seminerleri

Müslüman hanımın asli vazifesi anneliktir diyoruz. Ama anneliği hakkıyla yapabilmek için gerekli eğitim ve donanımı nasıl kazanacağız? Bunun en güzel cevabı, hanımlara mahsus pedagoji seminerleri olacaktır. Bizden eğitimciler tarafından verilen, bizim aile yapımızı bilerek, bizim ahlaki değerlerimizi önemseyerek çağımızdaki sorunlara çözüm getirme yöntemlerini tanıtan pedagoji seminerlerine büyük ihtiyaç var.

Şehbal’de düzenlenen Pedagoji Seminerlerinde çocuklarda başarı duygusunu, “yapabildim” inancını geliştirmek üzere nasıl bir eğitim metodu uygulamalıyız, temelinde devam ediyor. Dersler basitten zora, somuttan soyuta doğru çocuklara veriliyor. Başaran, tekrar yapmak istemeyen çocuk bir sonraki açamaya geçiriliyor.

Yaz Okulları

Şehbal hanımlar için bir eğitim ocağı olduğu kadar uygulama ve hizmet merkezi de aynı zamanda. Yaz tatillerini çocuklarımızın manevi eğitimi için fırsata dönüştüren Yaz okulları bu faaliyetlerden biri.

İlköğretim, lise ve üniversite öğrencilerinin kendi yaş gruplarına özel programlara katılabildiği yaz okullarının programında, Değerler eğitimi, Ezber-dua, Siyer-i nebi, Akaid-kavram çalışması, Fıkıh-ibadet esasları, Zamanda yolculuk- peygamberler tarihi, Şahsiyet tanıtımı, Zarafet dersleri, İslam coğrafyası, Osmanlı tarihi gibi dersler bulunuyor.

Ancak program içeriği, öğrencilerin manevi yönden gelişmelerini sağlarken tatil ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde oluşturulmuş. Bunun için Hobi saatinde Ebru, Seramik boyama, Keçe çalışması, Pasta yapımı, Etamin gibi faaliyetler yapılıyor. Bunun yanı sıra Gezi, Havuz, Piknik, Yarışmalar gibi sosyal faaliyetler ile çeşitli kulüp faaliyetlerine de yer veriliyor.


Sayı : 57
Büyük Kapak