Fransa Afrika’da İslama Tahammülsüz

Sayı : 25 / Mart 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

Pek çoğumuz bilmez ama Afrika, Müslümanların nüfusa oranının en yüksek olduğu kıtadır. Her zaman yoksulluğu, sömürülüşü ve geri kalmışlığıyla gündeme gelen kara kıtanın mazlum halkı bizler gibi ümmetin bir parçası. Fakat çoğumuz bu kıtadaki siyahi kardeşlerimizin acısını hissetmiyoruz.

Fransa devleti, Afrika kıtasına siyasi açıdan en fazla müdahale eden ülkeleri başında geliyor. Bu mazlum coğrafyayı sömürenler arasına Çin ve Hindistan gibi ekonomisi hızla gelişen ülkeler de katıldı. Sömürgeciler arasındaki rekabet kızıştıkça bölgedeki Hıristiyanlaştırılmış silahlı grupların Müslümanlara saldırıları da tırmanıyor.

Geçtiğimiz aylarda Orta Afrika Cumhuriyeti’nde nüfusun yüzde 15’ini oluşturan Müslümanlar, ülke yönetiminde söz sahibi olmak amacıyla yönetime el koydu. Mısır’da Sisi’nin darbesine darbe bile diyemeyen batı, hemen ülkeye ambargo koydu. Fransanın asker çıkarmasıyla birlikte cesaretlenen Hıristiyan grup Anti-Balaka milisleri, Müslüman katliamına başladı. Saldırılar sebebiyle on binlerce Müslüman komşu Kamerun ve Çad’a sığınmış durumda.

Uluslararası af örgütü ülkede ‘tarihi boyutlarda bir Müslüman göçü’ yaşanmakta olduğuna işaret etti. Fransız askerleri Seleka üyelerini de tek tek tutuklamaya başladı. Fransa, başkent Bangui'de Müslüman milislerin silahsızlandırılması çalışması sırasında girilen çatışmada iki askerini kaybettiğini açıkladı.


Sayı : 25
Büyük Kapak