Gündemden Bazı Başlıklar (Ekim, 2014)

Sayı : 32 / Ekim 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

Amerika Ordusu Yeniden Ortadoğu’da

Amerikalı iki gazetecinin infaz görüntüleri ve medya desteğiyle Batı kamuoyunu Suriye ve Irak'a müdahale konusunda ikna eden ABD yönetimi yeniden Ortadoğu’ya müdahaleye hazırlanıyor. Galler’deki NATO toplantısında kabul edilen aralarında Fransa, İngiltere, Almanya'nın de yer adlığı koalisyon 'çelik çekirdek' denilen bir askeri stratejiye göre Amerika kendi askerlerinin hayatını riske atmayacak, bölgedeki Peşmerge ve Suriye muhaliflerinden batı yanlısı olanları silahlandırarak paralı asker gibi kullanacak. Amerikan hava kuvvetleri bombardımanlarla destek verecek.

Ancak bölgedeki sünni aşiretlerin birçoğu IŞİD’le savaşmaya sıcak bakmadığı için bölgede peşmergelerle Araplar arası uzun sürecek bir savaşın çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Amerikan başkanı da mücadelenin en az üç yıl süreceğinden bahsediyor.

Rusya, 'Batı, IŞİD bahanesiyle Suriye'yi Suriye'ye müdahale etmeye hazırlanıyor' diyerek plana karşı çıktığını dile getirirken Amerika Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde, Cidde’de düzenlediği toplantıyla bölge ülkelerini de plana dahil etme hazırlığına girişti.
Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği Cidde’deki toplantının sonuç bildirgesine Ankara onay vermeyince, Türk heyeti imza koymadan Cidde’den ayrıldı. Cidde’de toplantıya katılan başta ev sahibi ülke Suudi Arabistan olmak üzere, ABD, Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman’ın ise bildirgeye imza koydu.

Ankara’yı İkna Turları

Ankara’yı ikna turları çerçevesinde bir ay içinde iki ABD'li bakan Türkiyeye gelerek resmi temaslarda bulundu. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'ın, ziyaretinin ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak ve Suriye'de planlanan IŞİD operasyonuna Türkiye'nin desteğini almak için Ankara'ya geldi. Kerry, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Kerry’ye Türkiye’nin çekinceleri iletildi. Görüşmelerde bölgede barış ve istikrarın tesisi için Suriye sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiği, belirsizliğin devamı halinde terör örgütlerini bitirmenin mümkün olmadığı ifade edildi. IŞİD gibi örgütlerin bombalanarak yok edilemeyeceğini, bu grupları ortaya çıkaran esas nedenin yok etmek gerektiği' hususunda görüş bildirildi ve Türkiye'nin bölgede insani yardım konusunda her zaman, her türlü desteği vermeye hazır olduğu vurgulandı.

Küfür Tek Millettir

Bölgede Rusya, Çin ve İran ittifakıyla batı ve Arap diktatörlerinin ittifakı arasında kirli bir savaş adım adım şiddetlendiriliyor. Petrol ve doğalgaz gibi yer altı kaynakları açısından zengin olan bölgeyi kontrol altına alma arzusu dünyayı iki kutuba bölmüş durumda.

Ancak ne acıdır ki ölen ve perişan olan gençler, kadınlar ve çocuklar bizim din kardeşlerimiz.

Müslümanların artık şunu görmesi gerekiyor: Küfür tek millettir! Müslümanlar ne Amerika’yı ne Rusya’yı veli ittihaz edemez. Müslümanlar kendi iç meselelerini kendi aralarında çözmeli, İslam ülkelerine huzur ve refah getirmelidir. Ateş bizim evimizde, yanan bizim evlatlarımız ülkelerin yöneticileri hala bunu görmüyorlar mı?

On İşçimiz Kazada Hayatını kaybetti

6 Eylül'de Mecidiyeköy’de bir gökdelen inşaatında malzeme ve işçi taşıyan asansörün 32. kattan zemine düşmesi sonucu 10 işçimiz hayatını kaybetti. Olayda sorumluların araştırılması için soruşturma başlatıldı. İfadeleri alınan 6 zanlı tutuklama isteğiyle mahkemeye sevk edildi.

Olay iş güvenliği ile ilgili tedbirlerin ve denetimlerin yetersizliğini ve taşeronluk sisteminin istismarını gündeme getirdi. Ülkemizde gökdelenler hızla yükseliyor ancak çalışanların güvenliği noktasında kanuni düzenlemeler yetersiz.

Gençlerimiz işsizlik yüzünden mecbur kalarak güvenliği yetersiz işlerde çalışıyor. Ne yazık ki fazla kazanma hırsı bu gencecik insanların hayatlarını gençliklerinin baharında söndürüyor. İnsanoğlu maddiyatçılık batağına saplandığından beri insan hayatına saygıyı ve merhameti unuttu. Bir daha böyle kazalar yaşanmaması için her şeyden önce insanca bir medeniyet anlayışı geliştirmemiz gerekiyor.

İşçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Üç Uygur’a Daha İdam Cezası

İşgal ettiği tarihten bu yana Doğu Türkistan'daki Uygur halkına asimilasyon uygulayarak İslam’ı unutturmaya çalışan Çin yönetimi, 'terörizmle mücadele' bahanesiyle Uygur gençlerine idam cezalarına çarptırıyor.
İslam kültürünün yok edilmesi için Uygur gençlerinin eğitim hayatlarını yatılı okullarda geçirmelerini zorunlu tutması Müslümanların tepkisine neden oldu. Daha önce de Uygur Türkleri genç kızlarının zorla Çin’e götürülerek iffet anlayışlarına uymayan işlerde zorla çalıştırıldıkları gerekçesiyle ayaklanmışlardı.

Uygun Türkleri bu uygulamalara karşı tepkilerini göstermek ve zulümleri internet üzerinden dünyaya duyurmak için çalışıyor. Çin devleti ise bu çalışmaları bastırmak için terörle mücadele bahanesi altında operasyonlar düzenliyor.

Çin, El Kaide’den esinlenen ve aralarında Türkistan İslam Partisi ve Doğu Türkistan İslami Hareketi gruplarının Şincan’a sınır olan Orta Asya’dan gelerek Çin’de şiddet organize ettiğini savunuyor. İdama çarptırılan üç Uygur Türü Geçtiğimiz Mart ayında Urumçi tren istasyonunda gerçekleşen bombalı saldırılardan sorumlu tutuluyor.


Sayı : 32
Büyük Kapak