Gündemden Bazı Başlıklar (Eylül, 2014)

Sayı : 31 / Eylül 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

İsrail Vuruyor, Gazze Direniyor

İsrail 7 Temmuz’da başlattığı saldırılarda Gazze’yi yerle bir etti. Saldırılarda şehit düşen Filistinlilerin sayısı 2 bine, yaralıların sayısı ise 10 bine yaklaştı. İsrail sadece evleri değil, vurulmasın diye kendisine koordinatları verilmiş okul, kamp ve hastaneleri de bombaladı. Saldırılarda su depoları, ziraat alanları, balıkçı tekneleri gibi Gazze’lilerin az sayıdaki geçim kaynaklarını da hedef aldı. Bombardımanlarda tamamen yıkılan cami sayısı 60’ı geçti, kısmen tahrip olan camilerin sayısı 100’ü aştı. Buna rağmen Gazzelilerin direnişini kıramayan İsrail ordusu, 1967 yılından beri en çok can kaybını kara harekatı sırasında verdi.

İsrail, Mısır ve Suriye'de yaşanan olumsuz gelişmeleri kendisi için uygun bir fırsat bilerek Hamas’ı bitirmeyi planlıyordu. Ancak arzu ettiği sonuca ulaşamadı. Aksine İsrail’in saldırıları İslam ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyada protesto edildi. Batı Şeria’da Gazze’ye destek gösterilerinde iki Filistinli hayatını kaybetti.

Her ne kadar dünyaya nizamat verme iddiasındaki küresel aktörler hala, “İsrail’in güvenliğini savunduğunu” ileri sürerek saldırıları meşrulaştırmaya çalışsa da, İsrail’in uğradığı itibar kaybı büyük. Ekonomisi ve turizmi darbe alan İsrail’in, henüz kendi iç güvenliğini sağlayamadan Akdeniz’in doğusunu kontrol altına almak ve bölgede önemli bir aktör olmak gibi hayallerini gerçekleştirmesi zor görünüyor.

Filistinliler, sadece İsrail’e değil, bütün dünyaya direniyor, direniş için çok ağır bir bedel ödüyor ancak çabalar boşa gitmiyor. Bu şanlı direniş sadece bölge halklarının değil bütün İslam dünyasının uyanışı ve dirilişine vesile oluyor.

Erdoğan İlk Turda Cumhurbaşkanı Seçildi

10 Ağustos’da yapılan seçimde oyların yüzde 51'den fazlasını alan Recep Tayyip Erdoğan, halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu. Seçim meydanlarında İsrail saldırıları aleyhinde konuşmaktan geri durmayan Erdoğan, sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı balkon konuşmasında:

“Kardeşlerim, sadece Türkiye değil bugün Bağdat da, İslamabat da, Kabil, Beyrut, Saraybosna, Üsküp de kazanmıştır. Bugün Şam, Halep, Hama, Humus, bugün Ramallah, Nablus, Eriha Gazze, Kudüs de kazanmıştır. Kardeşlerim, bugün 77 milyon kadar, yeryüzünde aziz milletimizin kardeşleri, dostları, kader arkadaşları, gönüldaşları da kazanmıştır. Sevincimize ortak olan herkese, bugün buradaki, bu büyük alandaki coşkuyu şehirlerinde, ülkelerinde, gönüllerinde yaşayan herkese özellikle tek tek teşekkür ediyorum.”dedi.

Ülkenin her yöresinden oy alan Erdoğan’ın seçim zaferi İslam dünyasının halkları arasında sevinçle karşılanırken batı âleminde soğuk karşılandı. Alman basını Erdoğan’ın seçilmesini soğuk bir dille yorumlarken, Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakmayan Alman Hıristiyan Partisi lideri de, Erdoğan’ı seçen bir Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin nihai olarak durdurulmasını istedi.

Amerika Irak’ta Hava Harekatına Başladı

ABD Başkanı Obama, IŞİD'in Erbil’e ilerleyişini durdurmak üzere hava harekatı için orduya yetki verdi. Amerikan ordusuna ait hava kuvvetleri, IŞİD’e karşı savaşan Kürt yönetimine havadan destek vermeye başladı.
Amerika’dan sonra Almanya ve Fransa da Kuzey Irak’ın IŞİD’le savaşmak için istediği silahları vermeyi kabul etti. Amerikan’ın Irak’ı işgalinden bu yana ülkede huzur ve güvenlik sağlanamadı. Bölgenin etnik ve mezhebi çeşitliliği de kullanılarak, Müslümanlar birbirine düşürülüyor ve aralarına nefret tohumları saçılıyor.

ABD askerinin yeniden Irak'a girmesine karşı olan Obama, ulusa sesleniş konuşmasında "Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ta bir başka savaşa sürüklenmesine izin vermeyeceğim. " ifadelerini kullandı.

Seydamızın Adını Taşıyan Merhamet Pınarları

Öz Kevser vakfı, Afrika Ülkesi Burkina Faso'da Seyda Muhammed Konyevi Hz. adına su kuyusu açıyor. IHH Vakfının davetlisi olarak Burkina Faso'ya incelemeler yapmaya giden vakıf çalışanlarından Mesut Necati Basmacı kardeşimiz, ülkede yaşana yoksulluğa ve yardım çalışmalarına yerinde şahit oldu. Halkının çoğunluğu Müslüman olan bölgede insanlar temiz içme suyu bile bulamıyor.

Öz Kevser Vakfı, Peygamber efendimizin, “En faziletli sadaka, sudur, (su ihtiyacını gidermektir)” (Nesai) hadis-i şeriflerinin müjdelediği sevaba nail olmak için su kuyuları açmaya karar verdi. İnşaallah halkın bu en temel ve acil ihtiyacının giderilmesi için çalışmalara başlandı. Daha çok kuyu açılması için katkıda bulunmak isteyenler Öz Kevser vakfının banka hesapları açıklama kısmına su kuyusu yazarak destek olabilecekler.


Sayı : 31
Büyük Kapak