Gribe Karşı Şifalı Çaylar

Sayı : 70 / Aralık 2017, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Havalar soğuyunca soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar yaygınlaşır. Bu hastalıkların tedavisinde ve rahatsızlıkların azaltılmasında kimyasal ilaçlar yerine şifalı bitkilerden faydalanabiliriz. Böylece kimyasal ilaçların yan tesirinden korunarak vücudumuzun tabii iyileşme gücünü harekete geçirmiş oluruz.

Kuşburnu çayı:

Yüksek derecede C vitamini içerir. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Yorgunluğu giderir. Şeker hastalığına faydalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır. Kurutulmuş kuşburnu meyvelerini ufalayıp bir demlikte bir iki dakika kaynattıktan sonra kendi kendine demlenmeye bırakın. Mayhoş tadı olan çayı balla tatlandırıp içebilirsiniz.

Gülhatmi çayı:

Hatmi çiçeklerini kurutup kış aylarında demlerseniz soğuk algınlığına bağlı şikâyetlere iyi gelir. Hatmi çiçeği çayı balgam söktürür, nezle ve öksürükten kaynaklanan şikâyetleri giderir. Boğaz ve bademcik iltihaplarının iyileşmesine yardım eder.

Ihlamur çayı:

Ihlamur ağacının çiçeği ve yapraklarından hazırlanır. Terletir, idrarı çoğaltır ve böylece vücuttan toksinleri atar. Sinirleri yatıştırıcı, dinlendirici özelliği vardır. Soğuk algınlıklarında balgam söktürücü ve gıcık giderici özelliğinden faydalanılır. Yemeklerden sonra içildiğinde hazmettirir, mideyi rahatlatır.

Bir porselen demlik içine bir tutam ıhlamur koyup üzerine bir bardak kaynamış suyu ekleyin. Üç dört dakika demleyin. Ihlamuru tekrar kaynatmayın. Limon eklerseniz C vitamini takviyesi yapmış olursunuz.

Adaçayı:

Adaçayı mide bulantısını kesen, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlayan ve gazları gideren bir şifalı bitkidir. Vücudu virüslere, bakterilere ve mantar hastalıklarına karşı koruyan etkiye sahiptir. Göğsü yumuşatır, rahat nefes alınmasına yardım eder.

Astım hastalığında yaşanan sıkıntıları geçirir. Ter atılmasını sağlar ve idrar söktürür. Adaçayını demleyip soğutarak gargara yapmak, boğaz ve bademcik iltihaplarının iyileşmesine yardım eder. Günde 3 – 4 fincandan daha fazla içilmemelidir.

Kekik çayı:

Et yemeklerinde baharat olarak kullanılan kekik, güzel kokusu kadar şifasıyla da meşhurdur. Kekiğin bakterilere karşı etkili olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Kekik çayının balgam söktürücü, öksürüğü teskin edici etkisi vardır. Gargara olarak kullanıldığında ağız ve boğazdaki mikroorganizmaları öldürür. Kekik çayı hazırlarken asla kaynatılmamalıdır. Çünkü etkili uçucu yağlar kaynatıldığında buharlaşır. Ağzı kapalı fincan içinde demlenmelidir. Midesinde ülser olanlar kekik çayını fazla tüketmemelidir.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin de doktora danışmadan kekik çayı içmemeleri gerekir.

Karabaş çayı:

Karabaş, lavantaya benzeyen bir çiçektir. Kurutulmuş karabaş otu tomurcukları aktarlarda satılmaktadır. Karabaş çayı ağrı kesici, sinirleri yatıştırıcı, uyku vericidir. İltihabı giderici ve balgam söktürücüdür. Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Ancak Fitoterapi adı verilen bitkilerle tedavi yöntemini bilinçli şekilde uygulamak gerekiyor. Fitoterapi uzmanları bitki çayı hazırlarken şunlara dikkat etmek gerektiğini bildiriyor:

- Şifalı bitkiler, hava kirliliğinden uzak yerlerde yetişmelidir. Uygun mevsimde toplanan bitkiler temiz bir ortamda kurutulmalıdır. Bu sebeple şifalı bitkileri güvenilir yerlerden almalıdır.

- Bitkiler küflenirse içinde kanserojen maddeler ürer ve sağlığa zararlı hale gelir. Bu sebeple kurutulmuş bitkileri rutubetten uzak, ışık almayan dolaplarda, kavanozlarda saklamak gerekir.

- Şifalı bitkileri rastgele kullanmamalı, muhtevası hakkında bilgi edinilmelidir. Çünkü adaçayı, maydanoz gibi bazı bitkiler kadınlara mahsus hormonlarla benzerlik taşıyan maddeler içeriyor. Erkeklerin ve özel durumlardaki hanımların fazla kullanmaması gerekebiliyor.

- Bitki çayı hazırlarken taze kaynamış klorsuz su kullanılması gerekiyor. Klorlu su ve aynı suyun tekrar kaynatılması, içindeki mineralleri değiştirdiği için çayın kalitesini olumsuz etkiliyor.

- Bitkilerin nereden topladığı bilinmiyorsa yıkanarak kullanılmalı. Çünkü günümüzde egzoz dumanı, tarım ilacı ve benzeri kirleticilerle temas etmesi mümkün.

- Bitkileri yıkayabilmek için yaprak halinde alıp kullanmalı. Toz haline getirilmiş olan bitkilerin kaynağının çok güvenilir olması gerekir.

- Bitki çayının hazırlanacağı demlik de çayın kalitesini etkileyen unsurlar arasında. Çayı metal yerine, cam veya porselen bir demlikte veya fincanda demlemek daha iyi sonuç veriyor.

- Bitki çaylarının karışım yerine tek cins bitkiden hazırlanması daha faydalı. Çünkü zencefil kökü, kabuk tarçın kabuğu gibi sert maddelerin bir süre kaynatılması gerekirken, uçucu yağ içeren bazı bitkilerin sadece demlenmesi gerekiyor. Bu sebeple farklı yöntemle hazırlanması gereken bitkilerin karıştırılması kötü netice verebiliyor.

- Eğer bitki karışımıyla çay hazırlanacaksa, önce zencefil, havlican ve tarçın gibi, kök ve kabuk bitkileri kaynatma yöntemi tercih edilmeli. Adaçayı, kekik gibi diğer bitkiler aynı çaya ilave edilecekse kaynama sona erdikten sonra eklenmelidir.

- Kekik, lavanta gibi uçucu bileşenlere sahip bitki çaylarını hazırlarken kapaklı fincan kullanılması tavsiye ediliyor.

- Bitki yapraklarından çay hazırlarken kaynar su değil, kaynadıktan sonra biraz bekletilmiş su olması daha faydalı. Çünkü kaynar su bitkiyi haşlayarak tadını acılaştırıyor.

- Her ne olursa olsun bitki çaylarının fazla içilmesi zararlıdır. Tavsiyelere uygun kullanmak gerekir.


Sayı : 70
Büyük Kapak