Halk, Anayasa Değişikliğine “Evet” Dedi

Sayı : 63 / Mayıs 2017, Konu Başlığı : Medya Gündem

16 Nisan’da yapılan halk oylamasında, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için yapılan 18 maddelik Anayasa değişikliği oylaması yüzde 51.4 evet oyu ile kabul edildi.

Almanya ve Hollanda'nın bariz bir şekilde faşist bir tavır sergilediği halk oylamasında, bu ülkelerde yaşayan gurbetçilerimiz yüzde 71 gibi rekor oranla 'Evet' dedi. Teröristlere ve darbecilere kucak açan, halkın sözcülerine karşı barbarca ve islamofobik bir tavır takınan batı alemine en güzel cevabı halkımız verdi.

Bu referandum ile ilk defa ülke yönetimi hakkında önemli bir değişime milletimiz karar vermiş ve bütün fitnelere rağmen açıkça görüşünü ortaya koymuş oldu. Türkiye tarihinde anayasalarımız askeri darbelerden sonra, vesayet dönemlerinde yapılmıştır. İlk defa sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştirmiş olduk.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adıyla anılan bu sistemin ülkemize ve ekonomimize daha fazla istikrar getirmesi bekleniyor. Seçim sürelerini belirleyen 4’üncü maddede yapılan değişiklik sayesinde cumhurbaşkanlığı ve meclis genel seçim süresi 4 yıldan 5 yıla çıkarılıyor. Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aynı gün yapılması, ekonomiyi sık sık seçim durgunluğu ve siyasi belirsizliğe düşmekten kurtarıyor. Milletvekili seçilme yaşını 18’e inmesi ve milletvekili sayısının 600’e çıkarılması da değişiklikler arasında.

5 yıl için seçilen cumhurbaşkanı hükümeti kurup hızlı kararlar alabilecek. Meclis ise yasama görevini uzlaşma kültürü içinde yerine getirmesi bekleniyor. Yeni sistemin, geçmişte ülke yönetiminde yaşanan çift başlılık, hükümet kuramama, ülkeyi koalisyonlara mahkum etme, hızlı karar alamama ve bürokratik işleyişteki aksamaların önüne geçmesi bekleniyor.

Yeni sistemde Cumhurbaşkanı ve meclis arasında yaşanacak herhangi bir uyuşmazlık durumunda her ikisi de seçimi yenileme kararı verilebilecek. Ancak iki kurumdan herhangi biri seçim yenileme kararı alırsa, iki seçim yine aynı anda gerçekleşecek, yani cumhurbaşkanı meclisi feshederse kendisini feshetmiş olacak.

Milletin doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı, aldığı kararlardan dolayı hem siyasi hem de hukuki olarak sorumlu olacak. Aynı maddeyle ülkemizde partili cumhurbaşkanı düzenlemesi hayata geçmiş oldu.

Kabul edilen düzenlemeler içerisinde 3 madde hemen yürürlüğe girecek. Hakimler Savcılar Kurulu, 30 gün içerisinde yeniden yapılandırılacak, askeri yargının kaldırılması hemen yürürlüğe girecek ve Cumhurbaşkanı’nın partiye üyelik hakkı da hemen uygulanabilecek. Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak. Ancak savaş halinde asker kişilerin görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkemeler kurulabilecek.


İdlib’de Sivil Halka Kimyasal Saldırı

4 Nisan tarihinde İdlib'in Han Şeyhun beldesinde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu siviller üzerine klor gazlı kimyasal saldırı düzenlendi. 112 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda 320'den fazla kişinin nefes alamayarak baygın düştüğü duyuruldu.

Saldırıda yaralananlardan tedavi görmek için Türkiye´ye getirilenlerin sayısı 32’ye ulaştı. Cilvegözü Sınır Kapısı’na getirilen yaralılar, özel kıyafetler giyen sağlık ekiplerinin ilk kontrolleri sonrası Türkiye´ye geçirildi. Hatay’daki hastanelere kaldırılan yaralılardan durumu ağır olan 3 kişinin de kurtarılamayarak hayatını kaybettiği öğrenildi.

Hayatını kaybeden 3 kişinin cesedi otopsi için Adana’ya getirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 3 kişilik özel bir heyetin de katıldığı otopsi işlemi yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Esed yönetimi, saldırı iddialarını reddetti. Suriye hava güçlerinin El Nusra'nın içerisinde kimyasal maddeler bulunan silah deposuna hava saldırısı düzenlediğini bildirdi. Ancak kimyasal saldırı kurbanlarının, gözlerinin ışığa tepki vermemesi ve sürekli istemsiz kas kasılmaları gibi, santral sinir sistemlerinde oluşan hasarlara ilişkin semptomlar göstermesi saldırıda sinir gazı kullanıldığını gösteriyordu. Bu da Esed ve Rusya’nın ileri sürdüğü “kimyevi maddeler deposunun vurulması” iddiasını çürütüyor.

Sinir sistemini hedef alan bir kimyasal silahların bileşenleri, ayrı ayrı tutularak depolanır ve askeri mühimmata yüklenirler. Özel mühimmatlar, hedefe intikal esnasında bileşenlerin –prekürsörlerin- birleşip tepkimeye girmesini sağlar. Dolayısıyla, İdlib saldırısının bir kimyasal silah saldırısı olduğu teknik açıdan net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Trump yönetimi kimyasal saldırılara yanıt olarak Tomahawk füzeleri ile Şayrat Üssü’ne hava saldırısı düzenledi. Operasyonun sonuçlarına dair ABD ve Rusya’dan farklı açıklamalar geldi.

Savaşın seyri belirsizliğini sürdürürken Suriye’de Müslüman halkın içinde bulunduğu durum vehametini koruyor.


Sayı : 63
Büyük Kapak