Halkın İstediği Eğitim

Sayı : 1 / Mart 2012, Konu Başlığı : Medya Gündem

Milli Eğitim Bakanlığı nihayet, 28 Şubat döneminde baskıyla uygulamaya konulan, kesintisiz 8 yıl zorunlu eğitim sisteminden vazgeçiyor. İmam hatiplerin orta kısmını ve Kur’an kurslarını baltalamak niyetiyle uygulanan sistem yerine 4’er yıllık üç kademeden oluşan 12 yıllık zorunlu eğitim sistemine geçiliyor.

Ancak TÜSİAD ve bazı çevreler kesintisiz eğitim sisteminden vazgeçilmesine karşı çıkıyorlar. Hatta baskıları etkili oldu, hükümet hazırladığı tasarıda geri adım attı. Her ne kadar M.E. Bakanı Dinçer bu konunun konuşulmadığını iddia ettiyse de, üyesi olmadığı halde, MGK’ya çağrılmasının ardından bu geri adımın atılması kafa karıştırdı.

Sonuç olarak eğitimin ikinci kademesine açık ortaokuldan devam edilebilmesi imkânından vazgeçildi. Elbette bu baskının maksadı, Kur’an kurslarında eğitimin yolunun açılmasını istememeleri. Elbette açıkça “biz dini eğitimi istemiyoruz,” demiyorlar. “Çocukları mesleki eğitime erken yönlendirmek yanlış olur,” “kesintisiz kalkarsa kız çocuklarının eğitimi aksar,” gibi bahaneler üretiyorlar.

Hâlbuki açık ortaöğretim birçok kızımızın okumasına yardım edebilecek bir sistem. Asıl kesintisiz 8 yıllık eğitimde birçok kız çocuğu okula devam edemiyor. Çünkü Anadolu’nun birçok bölgesinde kızların 15 yaşına kadar erkeklerle aynı sınıfta ve başı açık okuması istenmiyor. Ayrıca köylerde ekonomik nedenler ve güvenlik endişesi gibi nedenlerle taşımalı eğitime devam edemeyen kızlarımız var.

Pek bilinmeyen bir gerçek de şu, köylerdeki kızların birçoğu ancak yatılı Kur’an kursları sayesinde eğitim görebiliyorlar. Hem bu kızlarımız bir yandan da açık liseyi bitirip, tahsillerine devam edebiliyorlar. Ama elbette bu noktaya gelebilmeleri için 8 yıl okumaları gerekiyor ki, buna hepsinin imkânı yetmiyor. Eğer ortaokulu dışarıdan okuma imkânı olsa, belki çok daha fazla kızımız eğitim imkânına kavuşabilecek. Ama malum nedenlerle engel olunuyor.

Başka bir konuda şu; halkımız dini eğitimi bir meslek eğitimi olarak görmüyor. Hangi mesleği seçerse seçsin, çocuklarının dinini de öğrenmesini istiyor. Acaba halkın istediklerini umursayan kimse yok mu? Hükümet ne zaman kendisine baskı yapan azınlığa değil de, kendisini o makama getiren halka kulak verecek?


Sayı : 1
Büyük Kapak