Hangi Amel Faziletlidir

Sayı : 40 / Haziran 2015, Konu Başlığı : Hadis-i Şerif

صلى الله عليه و سلم اَلْعِلْمُ بِا اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ ، فَقِيلَ اَىُّ اَلْعِلْمُ تُرِيدُ ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه و سلم اَلْعِلْمُ بِا اللَّهِ سُبْحَانَهُ ، فَقِيلَ لَهُ نَسْئَلُ عَنِ الْعَمَلِ وَ تُجِيبُ عَنِ اَلْعِلْمِ ، فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه و سلم اِنَّ قَلِيلَ الْعَمَلِ يَنْفَعُ مَعَ اَلْعِلْمِ بِا اللَّهِ وَ اِنَّ كَثِيرَ الْعَمَلِ لاَ يَنْفَعُ مَعَ اَلْجَهْلِ بِا اللَّهِEnes İbn-i Malik radıyallahu anh hazretlerinden nakledilmiştir: Denildi ki: “Ey Allah’ın Resulü! Hangi amel daha faziletlidir?” Bunun üzerine Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Aziz ve celil olan Allah’ı bilmektir.” Yine denildi ki: “Hangi ilmi kastediyorsunuz?” Resulullah buyurdu ki: “Sûbhan olan Allah’ı bilmeyi.” Ve yine Resulullah’a denildi ki: “Biz amelden soruyoruz, siz ise ilimden cevap veriyorsunuz?” Bunun üzerine Resulullah şöyle buyurdu: “Muhakkak ki az amel Allah bilgisi ile beraber fayda verir; çok amel ise Allah bilinmeden fayda vermez.” (Camiü's-Sağir, 1, 346)

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin ashabına ilim öğretmekteki metodlarından biri de onların sorularına cevap vermekti. Bu hadis-i şeriften anlıyoruz ki, Ashab-ı Kiram Peygamberimize soru sorarak en faziletli ameli öğrenmek ve daima onunla meşgul olmak istiyorlardı.

Peygamberimiz ise onlara amellerden birinin ismini söylemek yerine, amellerini faziletli kılacak asıl konuya dikkatlerini çekti: “Marifetullah”

Marifetullah, Allah-u Zülcelâl’i tanımak, yüceliğini bilmektir. Allah’ı bilen bir kul, O’nun azametini, kuluna karşı nimetlerini, merhametini, kulunun üstündeki hakkını, kulunu her yerde gördüğünü ve gönlünden geçeni dahi bildiğini düşünür. İşte bir kul böyle, Rabbini bilerek amel yaparsa, az amel dahi kişiye fayda verir. Allah’ın yüceliğinden habersiz olarak, gafilâne bir taklit halinde yapılan ameller ise çok olsa bile kişinin maneviyatına fayda vermez.


Sayı : 40
Büyük Kapak