Hangi Yoğurt Daha Sağlıklı?

Sayı : 51 / Mayıs 2016, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Süt, Allah'ın verdiği mucizevi nimetlerden biridir. Sütten yapılan ürünler de sütün faydaları yanı sıra başka faydalara da sahiptir. Bilhassa yoğurt dünya çapında en fazla tüketilen süt ürünüdür. Yoğurdun mayası, sütteki laktozu laktik aside çevirdiği için hazmı daha kolaydır. Bu sebeple sütten daha yaygın bir kullanımı vardır.

Yoğurdun en temel faydaları şunlardır:

* Yoğurtta kemik, diş ve beyin sağlığı için çok faydalı olan kalsiyum ve fosfor elementi bulunur. Bu elementler organlarımızın tamirinde ve enerjinin vücutta kullanılmasında etkilidir. Bu sayede yoğurt vücudun onarılması, yaşlanma belirtilerinin gecikmesi ve enerjimizi korumamıza yardımcı olur.

* Bolca triptofan içeren yoğurt, antistres besinler listesinin ilk sıralarında yer alır. Gevşetici ve uyku getirici bir etkiye sahip olan yoğurdun akşam yemeklerinde alınması çok faydalıdır.

* Yoğurtta bulunan potasyum elementi tansiyonu dengeleyicidir ve kasların kasılmasına yardımcı olur.

* Yoğurtta bulunan Vitamin A, Vitamin B12, Vitamin D, Vitamin B2, Vitamin B6, sağlığımız için çok önemlidir. A vitamini göz sağlığı yönünden faydalıdır. B12 vitamini yaşlılıkta hafızanın zayıflaması ve Alzheimer gibi hastalıklar ile karşılaşma riskini azaltır. Bu vitaminlerden azami fayda sağlamak içi yoğurdu suyuyla beraber yemek gerekir.

* Yoğurtta bulunan maya, sindirim sistemi için çok faydalı olduğu gibi vücudun savunma sistemini de güçlendirir. Bebeklere süt yerine taze mayalanmış yoğurt yedirmek çok daha sağlıklıdır. Çünkü yoğurdun içindeki sağlıklı mikroorganizmalar adeta bağırsaklara yerleştirilen koruyucu bir tabaka görevi görmektedir. Bunun yanında yoğurtta bulunan laktik asit bakterilerinin kanser, enfeksiyonlar, sindirim kanalı rahatsızlıkları ve astım gibi hastalıkları önleyici etkileri de bulunmaktadır. Bunlar, çok önemli klinik araştırmalarla ispatlanmıştır.

* Yaz günlerinde en iyi içecek ayrandır. Yaz sıcakları başladığı zaman insanlarda kalp çarpıntısı, bunaltı ve dikkatini toplama güçlüğü gibi şikayetler görülür. Bunun sebebi vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve minerallerden dolayı kalp atışının yükselmesidir. Bu sıkıntılar en iyi ayran ile giderilir.

Kısacası yoğurt her yaşta insan için sağlıklı bir gıdadır. Ancak son yıllarda marketlerde satılan yoğurtların sağlıksız olduğu yönünde iddialar bulunmaktadır.

Market Yoğurdu Sağlıksız mı?

Market yoğurdu denildiği zaman çok çeşitli marka ve ürünlerden bahsetmiş olmaktayız. Bu sebeple market yoğurtlarını birkaç sınıfa ayırabiliriz:

1- Pastörize sütten yapılan, kaymaksız, sade yoğurtlar. Bu yoğurtlar, sütün yüksek derecelere kadar ısıtılıp, basınç altında homojenize edilip hızla soğutulmasından sonra mayalanır.

Sütün içindeki mikroorganizmalar öldüğü için bu süt bozulmaz. Yoğurt mayalandıktan sonra ağzı hijyenik bir şekilde kapatılıp hava ile teması kesildiği için raf ömrü boyunca ve evdeki buzdolabında günlerce bozulmaz. Bozulmamasının nedeni hijyendir, eğer oda sıcaklığında ve ağzı açık bırakılırsa bir iki günde küflenir, ekşir.

Bazı çevrelerin iddiasına göre, bu tür yoğurtların hazırlandığı sütler, basınç altında ısıtıldığı için protein yapıları değişmektedir. Bu değişimin sonuçları henüz yeterince test edilmemiştir. Bu sebeple sağlık açısından risklidir. Zararlı olduğuna dair kesin bir bilgi olmasa da, olmadığına dair de kesin bir bilgi yoktur.

2- Katkılı yoğurtlar. Doğal sütten yapılan yoğurt, içine kaşık sokulduktan sonra suyunu bırakmaya başlar. Hayvanlardan sağılan sütler her mevsimde aynı kıvamda değildir. Sütün duru olduğu mevsimlerde üreticiler sütün kıvamını yoğunlaştırmak için birkaç yöntem uygularlar.

Birinci yöntem sütün düşük basınçta kaynatılarak suyunun buharlaştırılmasıdır ama maliyetlidir ve ürün miktarını azaltır. Bu sebeple genellikte süt tozu katarak yoğunluğunun artırılması yöntemi de yasal olarak kabul edilmiştir. Ancak kullanılacak süt tozunun oranı kanunlarda belirtilmiştir. Bundan fazlası yoğurdun kıvamında pütürleşmeye sebep olduğu ve tadını bozduğu için firmalar tarafından da tercih edilmemektedir.

Bazı üreticiler ise yoğurt üretirken, peynir ve tereyağı üretimi sırasında arta kalan yan ürünün tozunu katarlar. Hatta yüksek kar elde etmek isteyen bazı üreticiler, nişasta, margarin ve jelatin katarak yoğurdun maliyetini düşürürler. Ancak bu katkılar yoğurdun tadında hissedilir. Genellikle fazla ucuz yoğurtların tadında gariplik hissedilmesi bundandır. Ekseriyetle yemek firmalarına satılan ayranların tadında tuhaflık hissedilir.

3- Kaymaklı yoğurtlar. Doğal süt kaynatıldığı zaman sütün yağı üst kısımda toplanıp kaymağı oluşturur. Bu sütten yapılan yoğurt da doğal olarak kaymaklı olur. Ancak günümüzde marketlerde satılan kaymaklı yoğurtlar homojenize edilmiş sütten yapıldığı için üzerinde doğal kaymak bulunmaz. Ancak kaymaklı yoğurt üretmek için sütün içine sütün bir kısmından elde edilen krema katılması gerekmektedir.

Günümüzde bazı firmalar halkın kaymaklı yoğurda olan ilgisini görünce uygun fiyata kaymaklı yoğurt elde etmek için, süte tereyağı aromalı margarin karıştırabilmektedir. Bu sebeple kaymaklı yoğurtların da ucuzuna pek rağbet edilmemelidir.

En sağlıklı yoğurt, saf ve temiz sütten kendi mutfağınızda mayalayacağınız yoğurttur. Ancak sütü temin ettiğiniz yere de dikkat etmelisiniz. Sokaklarda satılan sütlere kesilmesin diye antibiyotik katılabilmektedir. Bu sebeple pastörize günlük süt (eski tabirle şişe süt) alarak mayalamanız uygun olur. Ya da tadı güzel ve fiyatı makul olan kaymaksız yoğurtlardan alabilirsiniz.

Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Yoğurt mayalamak çok kolaydır. Sütü geniş bir tencerede birkaç dakika karıştırarak kaynatıp ateşi söndürün. Parmağınızı yakmayacak kadar ılıklaşınca bir kaşık yoğurt suyunu içine karıştırın. Ağzını kapatıp ılık kalması için kalın bezlerle sarın. İki ila dört saat sonra hazır.


Sayı : 51
Büyük Kapak