Hıdrellezde Dilekler Kabul Olur mu?

Sayı : 39 / Mayıs 2015, Konu Başlığı : Batıl İnançlar

Halk arasında yaygınlaşmış bazı yanlış batıl inançlar vardır. Bunlardan bir tanesi de hıdrellezdir. Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın yılda bir gün, 6 Mayıs’ta yeryüzünde deniz kenarında buluştuklarına inanılır ve bugüne hıdrellez denilir.

Halk arasında hıdrellezin kuralları uygulandığında insanların dileklerinin kabul olacağına dair inanışlar vardır. Bazı yörelerde Hz. Hızır geldiğinde eve girebilsin diye evin pencere ve kapıları kapatılmaz. Maya kullanmadan yoğurt mayalanır. Eğer yoğurt tutarsa Hz. Hızır’ın eve geldiğine ve dileğin gerçekleşeceğine inanılır.

Bazı yerlerde istenilen dilekler bir kâğıda yazılarak gül ağacının dallarına asılır. Ya da evde bulunan kuru baklagillerden biraz ayrı ayrı torbalara konularak bahçedeki ağacın dallarına asılır. Gece Hz. Hızır gelip bu torbalara asasıyla dokununca yıl boyunca evde bolluk bereket olacağına inanılır. Yahut da herkes sahip olmak istediği ev, eşya, araba, çocuk gibi şeylerin resim veya maketini yaparak bahçedeki ağacın dibine bırakır.

Hıdrellez günü yeşil ot, çimen ya da koparılmaz. Yahut un ellenmez ve ekmek ya da hamur işleri yapılmaz. Ateşin üzerinden atlanarak üzüntülerden uzaklaşılacağına ve sağlık ve mutluluğun geleceğine inanılır.

Hangi gün olursa olsun, bütün bu dilek dileme yöntemleri İslam itikadına aykırıdır. Allah’a tam olarak telim olmuş bir Müslüman dileklerini yalnızca Allah’tan ister. Çünkü kulunun isteklerini yerine getirebilecek sadece Yüce Allah Teâlâ’dır. Bir ayeti kerimede şöyle buyurmaktadır:

“De ki ey mülkün sahibi olan Allah'ım! Dilediğine mülk verirsin, dilediğinden de mülkü çeker alırsın; dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın. Hayır, yalnız senin elindedir. Gerçekten sen, her şeye gücü yetensin.” (Ali İmran; 26)

Aslında hıdrellez inancının İslam’la hiçbir alakası yoktur. Veli veya Peygamber olduğu ihtilaflı olan Hızır aleyhisselam ile bu günün bir alakası yoktur. Birçok kültürde yazın gelişi sevinçle kutlanır. Ortodoks Hıristiyanlar bu günü Aya Yorgi adıyla, Katolikler ise St. Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

İslam’dan önceki dinlerden kalma bir adet olan Hıdrellez mevsimlik bir bayramdır. Müslümanların başka dinlerin bayramlarını kutlaması yasaklanmıştır. İslam’da sadece Kurban ve Ramazan Bayramları vardır.

Hz. Enes radıyallahu anh’dan rivayet edilmiştir. Resulullah aleyhissalatu vesselam Medine’ye geldiğinde Medinelilerin iki (bayram) günleri vardı. O günlerde oynayıp eğlenirlerdi. “Bu iki gün(ün mana ve mahiyetini) nedir?” diye sordu.“Biz cahiliye devrinde bu günlerde eğlenirdik!” dediler. Aleyhissalatu vesselam:

“Allah, bu iki bayramınızı onlardan daha hayırlı diğer iki günle değiştirdi: Kurban bayramı, Fıtır bayramı.” buyurdu…” (Ebu Davud, Salat 245; Nesai, Iydeyn 1)


Sayı : 39
Büyük Kapak