Her Şeyde Hikmet Var

Sayı : 60 / Şubat 2017, Konu Başlığı : Masal Annesi

Bir zamanlar temizliğe düşkün, titiz bir adam vardı. Adam bir gün yolda yürürken bir pislik böceği gördü. Böcek bir atın gübresinden parçalar koparmış, yuvasına taşıyıp götürüyordu. Adam böceğe tiksintiyle baktı. Sonra başını sallayarak:

- Bu ne kadar pis bir mahluk! Allah-u Zülcelâl bunu niye yaratmış ki!? Diye içinden geçirdi.

Adam bir sabah uyandığında yüzünde bir kızarıklık gördü. Önce önem vermedi ama birkaç gün içinde kızarıklığın üzerinde bir çıban baş vermeye başladı. çıban da büyüyüp hem sancı yapmaya hem de çok kötü görünmeye başlamıştı. Öyle ki insanlar adamın yüzüne acıyarak ve tiksinerek bakmaya başlamıştı.

Adam bu duruma çok üzülüyordu. Hemen bildiği en başarılı hekime gitti. Hekim bildiği ilaçları çıbana tatbik etti. Ama durum daha da kötü olmuştu. Şimdi çıbandan kötü kokulu sular akıyor ve çok daha fazla acı veriyordu.

Adam neredeyse çıbanın iyileşmesinden ümidini kesmişti. Bir sabah içinden gelen bir hisle evinden dışarı çıkmaya karar verdi. Bir yakınının yardımıyla insanların gelip geçtiği bir yol üzerine gitti. Orada oturup gelip geçeni seyretmeye başladı.

Derken diyar diyar dolaşarak değişik mallar satan bir satıcı gördü. Satıcı da adamı görmüştü. Adamın yüzündeki çıbana dikkatle bakmaya başlamıştı.

Adam; “Belki de bu satıcı benim derdimin devasını biliyordur,” diye düşündü. Yanındaki kişiye:

- Şu satıcı var ya, onu yanımıza çağır da çıbana bir de o baksın, dedi. Yakını ise:

- Senin çıbanını en meşhur doktorlar bile iyileştiremediler, o adam senin yaranı nasıl tedavi edebilir ki? Dedi. Ama adam:

- Onu yanıma getir. İçimden bir ses bu adamın çıbanın tedavi edebileceğini söylüyor, dedi.

Bunun üzerine satıcıyı adamın yanına çağırdılar. Etraftaki müşteriler de bu işin sonunu merak etmişti. Herkes hasta adamın başına toplanmıştı.

Satıcı adamın yüzündeki çıbana bir de yakından baktı ve iyice emin olduktan sonra şöyle dedi:

- Hani bir böcek vardır, bilir misiniz, gübreleri yuvarlayıp yuvasına götürür. İşte bana ondan birkaç tane bulup getirmeniz lazım.

Orada bulunanlar adamın bu isteğine gülmeye başladılar. Fakat hasta adam gülmüyordu. Çünkü daha önce o böceği çirkin görüp küçümsediğini hatırlamıştı. Kendi kendine, “Demek ki ben bu imtihana o gün yaptığım edebsizlik yüzünden uğramışım,” dedi.

Sonra yanındakilere seslendi:

- Adamın dediğini yapın. Benim şifam o böcekte gizlidir.

Herkes çok şaşırmıştı. Hemen seferber olup satıcı adama buldukları pislik böceklerini getirdiler. Satıcı böcekleri yakıp külünü hastanın yüzündeki çıbana serpti. Gerçekten de çok geçmeden çıban iyileşmişti. Hasta adam bu işin sırrını açıkladı:

- Bir zaman önce ben bu böceğe bakıp, “Allah bunu niye yaratmış ki?” diye içimden geçirmiştim. İşte şimdi anladım ki Allah-u Zülcelal hiçbir şeyi hikmetsiz yaratmıyormuş. Allah'ın yarattıklarını çirkin görmek bizim gözümüzün kusuruymuş.


Sayı : 60
Büyük Kapak