Hoş Geldin Ey Şehr-i Ramazan

Sayı : 17 / Temmuz 2013, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Yaklaşmakta olan Ramazan-ı Şerifinizin mağfiret, hidayet ve selamet vesilesi olması temennisiyle bütün okurlarımızı selamlıyoruz.

Mübarek mevsimin rahmet esintilerini hissetmeye başladığımız günlerdeyiz. İnşaallah 11 Temmuz günü, İslam’ın beş temel direğinden biri olan Ramazan orucuna başlayacağız.

Biz de bu sayımızı, “Ramazan ayında tatil gafletine düşmeyip, ailecek en güzel şekilde değerlendirelim?” konusuna ayırmayı uygun gördük.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemin, iki ay öncesinden, “bizi kavuştur” diye dua ettikleri, Ramazan ayı, çocukların manevi eğitimi için de büyük bir fırsat.

Malum, zamanımızda evler ailenin daha çok yiyip içip dinlendiği yerler haline gelmeye başladı. Aile reisleri çok meşgulse, çocuklar da kendi odalarında ders çalışma ve eğlenme üzerine bir hayat kurmuşsa aile kıblegah olma özelliğini kaybediyor. Belki bunun tek istisnası Ramazan aylarında ibadet hayatının canlanması ve ailecek sahura kalkıp ailecek teravih namazlarına gidilmesi…

Eğer biraz gayretle evlerimizde manevi bir atmosfer sağlayıp ondan çocuklarımızı da istifade ettirmenin yolunu bulursak inşaallah bu bereketten onlar da kazançlı çıkacaklar.

Çocuk deyip geçmeyelim. Onlar geleceğin yetişkinleri. Yirmi sene sonra bu günkü gibi olmayacağız belki bu dünyada bile olmayacağız. Onlar yerimizi alacak. Onları yetiştirmek bize düşüyor.

Ergenlik çağından itibaren çok zorlu bir nefis mücadelesine girecek olan çocuklarımızı muhakkak oruç eğitiminden geçirmeliyiz ki, sabrı öğrensinler. Çünkü böyle bir çağda nefse muhalefet etme ve hakimiyet kurma kabiliyetine çok ihtiyaçları olacak.

İşte biz de öyle bir Ramazan geçirelim ki, çocuklarımıza Ramazan nasıl değerlendirilir, bereketinden nasıl istifade edilir, örnek olalım.

Ramazan-ı Şerif’i öyle değerlendirelim ki, bayramımız hakiki bayram olsun, inşaallah.


Sayı : 17
Büyük Kapak