Hurmadaki Mucizevî Özellikler

Sayı : 34 / Aralık 2014, Konu Başlığı : Bunları Biliyor musunuz ?

Hurma, palmiye şeklindeki ağacın tatlı meyvesidir. Hurma bitkisi hem ağacı hem meyvesiyle insanoğluna ihsan edilmiş çok büyük bir nimettir.

Kur'ân-ı Kerîm'de, hurma ve hurma ağacı yirmiden fazla ayette geçmektedir. Özellikle Hz. Meryem’in doğum sancısı tuttuğu zaman bir hurma dalına tutunduğu bildirilir.

Peygamber efendimiz Allah'ın verdiği nimetler içerisinde hurmanın çok önemli bir yere sahip olduğunu bildirerek, “Ya Aişe evinde hurma olmayanlar açtırlar” (Müslim, Et’ime 153) buyurmuştur.

Peygamber efendimiz ve ashabı, Allah yolunda mallarını ve evlerini bırakıp Medine’ye hicret edince geçim darlığı çektiler. Bu dönemde ashabın yegâne yiyeceği ensarın yetiştirdiği ve muhacirlere ikram ettiği hurmalardan ibaretti. Peygamberimiz ve ailesi de günlerinin çoğunu “hurma ve su ile” geçiriyordu. (Buhari, hibe 1; Müslim, Zühd 28)

Fakat Peygamberimiz tek çeşit gıdadan bıkkınlık göstermez, hurmanın çok büyük bir nimet olduğunu söylerdi. Gerçekten de yapılan araştırmalar göstermektedir ki, tek çeşit gıda ile beslenmek zorunda kalanlar için hurma çok büyük bir nimettir.

Tek Başına Besleyici

Hurma, bol miktarda şeker ihtiva ettiği için günlük enerji ihtiyacını karşılar ancak hurmadaki glikoz-fruktoz ve sakaroz dengesi kan şekerinin dengesini bozmayacak şekilde ideal seviyededir.

Ayrıca hurmada yirmiye yakın bitkisel protein bulunur. Proteinler hücre yapımı ve yenilenmesinde önemli olduğu için beslenmede çok önemlidir.

Ayrıca hurmada çok değerli bir doymamış yağ olan lineolik asit de bulunur. Ayrıca hurmanın lifli yapısı da dengeli beslenmek için çok kıymetlidir.

Modern tıp, insan vücudunun canlı ve sıhhatli kalabilmesi için düzenli olarak bazı mineralleri alması gerektiğini kabul eder. Bunlar tansiyonun düzenlenmesi için Potasyum, kemik gelişimi ve korunması için fosfor, kalsiyum, kansızlığı önlemek için demir gibi önemli minerallerdir. Hurmada bunlar ve bunların yanında magnezyum, kükürt, klor, sodyum, mangan, selenyum, çinko ve bakır gibi mineraller de bulunur.

Hurmanın C, B1, B2, niasin ve A vitaminleri içermesi de çok önemlidir. Bunlar arasında bulunan niasin (B3) sara hastalığını önleyici ve kolesterol düşürücü olarak bilinir. Askorbik asit yani C vitamini hastalıklardan korur.

A vitamini göz için çok faydalıdır. Ayrıca hurmada bulunan ve bağırsakta A vitaminine dönüşen betakarotenin hafıza kaybı gibi önleyici faydalar sağlayabileceği anlaşılmıştır. Hurmadaki antioksidan maddeler de hücre içindeki serbest radikalleri yok ederek koruyucu etki oluşturur.

Hamile ve Lohusalar İçin Çok Faydalı

Hurmayı bilhassa hamilelerin ve lohusaların yemesi çok faydalıdır. Çünkü muhtevasında kan yapımında etkili olan folik asit vardır. Folik asit (B9) ayrıca vücudun yapı taşı olan amino asitlerin yapımında ve hücrelerin yenilenmesinde önemli görevler üstlenen bir vitamindir. Bu yüzden hamilelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar.

Hurmada bulunan oksitosin maddesi de, doğum sırasında vücut tarafından salgılanan bir hormondur. Doğumu kolaylaştırıcı olarak çok faydalıdır. Doğum esnasında ana rahminin etkili olarak kasılması doğumun gerçekleşebilmesi için son derece önemlidir.

Oksitosin de, rahmi oluşturan kasların çok güçlü bir şekilde kasılmasını sağlar. Ayrıca oksitosin, yeni doğmuş olan bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını başlatır. Doğum sonrasında ise anne sütünü artırıcı etkisiyle bilinmektedir.

Kuran-ı Kerim'de Hz. Meryem’e doğumdan önce ve sonra hurma ikram edilmiş olmasıyla hurmanın doğum yapan annelere faydasına dikkat çekilmiştir. Hurmanın içindeki bu hormon henüz yeni keşfedilmiştir, Kuran'da ise bu gerçek çok önce haber verilmiştir.
Hz. Meryem’e "Hurma dalını kendine doğru silkele, üzerine devşirilmiş taze hurmalar dökülsün." diye seslenilmiş, kuru hurma dalından taze meyvelerle ikram edilmiştir. (Meryem 24,25)

Peygamberimiz Yenidoğan Bebeklere Verirdi

Hurmanın muhtevası yeni doğmuş bebekler için de çok uygundur. Çünkü hazmı kolay olduğu halde çok besleyicidir. Ayrıca hurmada bulunan B1-B2 vitaminleri sinir hücrelerini besler, stres ve yorgunluğu giderir. Böylece bebeğin sindirim sistemi sıkıntılarına uğramadan rahatlamasını sağlar. Peygamberimiz kendisine getirilen bebeklerin damağını ezilmiş hurma ile ovardı.

Bilim adamları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisine de dikkat çekmektedirler. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalar, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin ve kasların çalışmasında önemli rol oynayan magnezyum mineralinin hurmada yüksek miktarda bulunduğunu ortaya koymuştur.

Hurma ayrıca içerdiği magnezyum ile böbrekler için de son derece önemlidir. Bir insan günde 2-3 tane hurma yiyerek vücudunun magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

Hurma zihniyle çalışan kişilere, mesela öğrencilere de çok faydalıdır. Hurmadaki birçok madde beyin için çok faydalıdır. Mesela hazmının kolay olması ve fosfor gibi beyne faydalı maddeleri içermesi gibi…

Hurmada bulunan triptofan Serotonin eksikliğinin yol açtığı ruhsal sorunlar ve takıntı hastalıklarına (obsesif kompülsif bozukluk) da iyi gelir. Çünkü triptofan serotonin hormonuna kolayca çevrilebilen bir aminoasittir. Triptofanın sakinleştirici özelliğinin bulunduğu için asabi kişilere faydalıdır.

Hurma çekirdeği de çok faydalıdır. Peygamberimiz sahabesinden bazı kişilere hastalandıkları zaman hurmayı çekirdekleriyle beraber dövüp yemesini tavsiye etmiştir. 2008’de yapılan bir çalışmada hurma meyvesinden ve çekirdeklerinden elde edilen özün, bir antibiyotik (gentamicin) etkisi göstererek böbrek hasarını azalttığı; ayrıca antioksidan (E Vitamini, askorbik asit ve melatonin) bileşiklerin uzuvları koruduğu anlaşıldı.

Bunlar sadece şimdiye kadar tespit edilebilmiş faydalarından bir kaçı. Ayrıca Peygamberimizin "Acve, Cennet meyvelerindendir. O, zehirlenmeye karşı şifadır." (Tirmizi, Tıp, 22) hadis-i şerifi de incelenmeye değer…


Sayı : 34
Büyük Kapak