Şifalı Kış Çayları

Sayı : 44 / Ekim 2015, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Kış ayları gelince grip nezle gibi hastalıklar yaygınlaşır. Çoğumuz bu hastalıkların tedavisinde ve rahatsızlıkların azaltılmasında bitkilerden faydalanırız.

Kimyasal ilaçların yan tesirleri düşünüldüğünde, onların yerine bitkilerden faydalanarak vücudun savunma sistemini güçlendirmenin daha faydalı olduğu artık herkes tarafından kabul görüyor. Ancak bitki çayları hazırlamanın inceliklere dikkat etmek gerekiyor.
Şifalı bitki uzmanları bitki çayı hazırlarken şunlara dikkat edilmesini söylüyor:

1- Bitki çayı hazırlarken taze kaynamış klorsuz su kullanılması gerekiyor. Çünkü aynı suyun birkaç kez kaynatılması, içindeki mineralleri değiştirdiği için çayın kalitesini olumsuz etkiliyor. Ayrıca bitki çayının hazırlanacağı demlik ya da fincanların metal yerine, cam veya porselen olması tercih edilmeli.

2- Bitki çaylarının karışım yerine tek cins bitkiden hazırlanması gerekiyor. Çünkü bazı bitkilerin, mesela zencefil kökü, kabuk tarçın kabuğu gibi sert maddelerin bir süre kaynatılması gerekirken bazı bitkilerin sadece demlenmesi gerekiyor. Bu sebeple farklı yöntemle hazırlanması gereken bitkilerin karıştırılması kötü netice veriyor.

3- Kekik gibi uçucu bileşenlere sahip bitki çaylarını hazırlarken kapaklı fincan kullanılması tavsiye ediliyor. Ayrıca bitki yapraklarından çay hazırlarken kaynar su değil, kaynadıktan sonra biraz bekletilmiş su olması daha faydalı. Çünkü kaynar su bitkiyi haşlayarak tadını acılaştırıyor.

4- Zencefil, havlican ve tarçın gibi, kök ve kabuk bitkilerden çay yapacağınız zaman kaynatma yöntemi tercih edilmeli. Adaçayı, kekik gibi diğer bitkiler aynı çaya ilave edilecekse kaynama sona erdikten sonra eklenmelidir.

5- Bitkilerin nereden topladığı bilinmiyorsa yıkanarak kullanılmalı. Çünkü günümüzde egzoz dumanı, tarım ilacı ve benzeri kirleticilerle temas etmesi mümkün.

6- Bitkileri yıkayabilmek için yaprak halinde alıp kullanmalı. Toz haline getirilmiş olan bitkilerin kaynağının çok güvenilir olması gerekir.

7- Kurutulmuş bitkileri rutubetten uzak, ışık almayan dolaplarda, kavanozlarda saklayın. Bitkiler küflenirse zararlı hale gelir.

7- Bitkilerin muhtevası hakkında bilgi edinilmeli. Adaçayı gibi bazı bitkiler kadınlara mahsus hormonlarla benzerlik taşıyan maddeler içeriyor. Erkeklerin ve özel durumlardaki hanımların kullanmaması gerekebiliyor.

8- Her ne olursa olsun bitki çaylarının fazla içilmesi zararlıdır. Tavsiyelere uygun kullanmak gerekir.

Ihlamur çayı

Ihlamur ağacının çiçeği ve yapraklarından hazırlanır. Terletir, idrarı çoğaltır ve böylece vücuttan toksinleri atar. Sinirleri yatıştırıcı, dinlendirici özelliği vardır. Soğuk algınlıklarında balgam söktürücü ve gıcık giderici özelliğinden faydalanılır. Yemeklerden sonra içildiğinde hazmettirir, mideyi rahatlatır.

Bir porselen demlik içine bir tutam ıhlamur koyup üzerine bir bardak kaynamış suyu ekleyin. Üç dört dakika demleyin. Ihlamuru tekrar kaynatmayın. Limon eklerseniz C vitamini takviyesi yapmış olursunuz.

Adaçayı

Adaçayı mide bulantısını kesen, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını da sağlayan ve gazları gideren bir şifalı bitkidir. Vücudu virüslere, bakterilere ve mantar hastalıklarına karşı koruyan etkiye sahiptir. Göğsü yumuşatır, rahat nefes alınmasına yardım eder. Astım hastalığında yaşanan sıkıntıları geçirir. Ter atılmasını sağlar ve idrar söktürür. Adaçayını demleyip soğutarak gargara yapmak, boğaz ve bademcik iltihaplarının iyileşmesine yardım eder. Günde 3 – 4 fincandan daha fazla içilmemelidir.

Kuşburnu çayı

Yüksek derecede C vitamini içerir. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Yorgunluğu giderir. Şeker hastalığına faydalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır. Kurutulmuş kuşburnu meyvelerini ufalayıp bir demlikte bir iki dakika kaynattıktan sonra kendi kendine demlenmeye bırakın. Mayhoş tadı olan çayı balla tatlandırıp içebilirsiniz.

Gülhatmi çayı

Hatmi çiçeklerini kurutup kış aylarında demlerseniz soğuk algınlığına bağlı şikayetlere iyi gelir. Hatmi çiçeği çayı balgam söktürür, nezle ve öksürükten kaynaklanan şikayetleri giderir. Boğaz ve bademcik iltihaplarının iyileşmesine yardım eder.

Karabaş çayı

Karabaş, lavantaya benzeyen bir çiçektir. Kurutulmuş karabaş otu tomurcukları aktarlarda satılmaktadır. Karabaş çayı ağrı kesici, sinirleri yatıştırıcı, uyku vericidir. İltihabı giderici ve balgam söktürücüdür. Bakterilere karşı etkisi bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Kekik çayı

Et yemeklerinde baharat olarak kullanılan kekik, güzel kokusu kadar şifasıyla da meşhurdur. Kekiğin bakterilere karşı etkili olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Kekik çayının balgam söktürücü, öksürüğü teskin edici etkisi vardır. Gargara olarak kullanıldığında ağız ve boğazdaki mikroorganizmaları öldürür. Kekik çayı hazırlarken asla kaynatılmamalıdır. Çünkü etkili uçucu yağlar kaynatıldığında buharlaşır. Ağzı kapalı fincan içinde demlenmelidir. Midesinde ülser olanlar kekik çayını fazla tüketmemelidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin de doktora danışmadan kekik çayı içmemeleri gerekir.


Sayı : 44
Büyük Kapak