Kayınvalide Pamuk İpliği Olsa…

Sayı : 28 / Haziran 2014, Konu Başlığı : Hikaye

Bir zamanlar Allah’tan korkan, güzel ahlaklı bir genç vardı. Bu genç ustasının yanında meslek sahibi olmuştu ve artık kendi dükkânını açmıştı. Ustası onun huyunu çok beğeniyor, için için ona kızını vermek istiyordu. Fakat genç çok hayâlı davranıyor, ustası da ne zaman evlilikten bahis açacak olsa, sükût ediyordu. Bir gün ustası ona açıkça kızıyla evlenmesini teklif etti. Genç adam da sözü fazla dolaştırmadan açıkça derdini anlattı:

- Ustacığım, benim yaşlı bir annem var. Onun benden başka kimsesi yok. Eevlenirsem karım onu istemez ve onu üzer diye evlenmeye çekiniyorum.

Ustası gencin endişesine hak vermişti.

- Oğlum haklısın ama bütün kadınlar aynı değildir. Mesela benim kızım iyi huyludur. Seni bu konuda zor duruma düşürmeyeceğini umuyorum, dedi. Genç adam bu sözlerden sonra ustasına itiraz edemedi ve ustasının kızıyla evlendi.

Evlendikleri gece genç adam hanımıyla baş başa kaldığı zaman ilk olarak hanımına:

- Hanım, senden bir şey isteyeceğim. Bu ev iki katlıdır. Sen bu evin üst katına hiçbir zaman çıkmayacaksın. Ben her akşam eve geldiğim zaman yukarıya çıkıp annemin hizmetini göreceğim. Sen asla o kapıyı açmayacaksın, dedi. Hanımı:

- Sen nasıl istersen öyle yaparım, diye cevap verdi.

Delikanlı dediği gibi yaptı. Günlerce işten eve döner dönmez ilk önce yukarıya çıkıyor, bir saat kadar sonra aşağı iniyordu. Kapıyı da sıkı sıkı kilitliyordu.

Kadın bir süre bu duruma aldırış etmedi. Ancak bir gün şeytanı ona musallat oldu ve kayınvalidesi hakkında vesvese vermeye başladı. O kadar ki kadın dayanamadı, ikinci katın penceresine bir taş attı. Taş da pencerenin pervazına çarpıp tekrar aşağı düşerken kadının kafasına geldi. Akşam kocası geldiği zaman kadın onu bir karış suratla karşıladı. Genç adam karısına ne olduğunu sorunca da:

- Senin annen durduk yere kafama taş attı. Dedi.

Adam karısına:

- Kalk da seninle yukarıya çıkalım, neden atmış bir soralım, diye karısının kolundan tuttu. Birlikte yukarı çıkınca kadın bir baktı ki oda bomboş! Mecburen aslında taşı kendisinin attığını itiraf etti. Genç adam karısına şöyle dedi:

- Ben annemi henüz yanımıza getirmedim. Her akşam evimize gelmeden önce eski evimize uğruyor, hizmetini yapıp öyle geliyorum. Çünkü annemi getirmeden önce seni denemek istedim. Artık şeytanın sana nasıl vesvese verdiğini kendin görmüş oldun. Şimdi annemi getireceğim, hizmetini de kendim yapacağım. Ama bundan sonra sakın ağzını açıp da annem hakkında tek laf etme, dedi.


Sayı : 28
Büyük Kapak