Kim Allah'a Kavuşmayı Severse…

Sayı : 47 / Ocak 2016, Konu Başlığı : Hadis-i Şerif

مَنْ أحَبَّ لِقَاءَ اللهِ، أحَبَّ اللهُ لِقَاءَهُ، ومَنْ كَرِهَ لِقَاءَ اللهِ، كَرِهَ اللهُ لِقَاءَهُ
قَالَتْ عَائِشَةُ أو بَعْضُ أَزْوَاجِهِ: إنَّا لنَكْرَهُ الموتَ، قَالَ
لَيْسَ ذَاكِ، وَلَكِنَّ المؤمِنَ إذَا حَضَرَهُ الموتُ بُشِّرَ برِضوانِ اللهِ وَكَرَامتِهِ،
فَلَيْسَ شَيءٌ أحَبَّ إلَيْهِ مِمَّا أمَامَهُ، فَأحَبَّ لِقَاءَ اللهِ، وَأَحَبَّ اللهُ لِقَاءَهُ، وإنَّ الكافِرَ إذَا حُضِرَ بُشِّرَ بِعَذَابِ اللهِ وَعُقُوبَتِهِ، فَلَيْسَ شَيءٌ أكْرَهَ إليْهِ مِمَّا أمَامَهُ، كَرِهَ لِقَاءَ اللهِ، وَكَرِهَ اللهُ لِقَاءَهُPeygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem zevceleriyle sohbet ederken buyurdu ki;

“Kim Allah’a kavuşmayı isterse, Allah da ona kavuşmayı ister. Kim de Allah’a kavuşmaktan hoşlanmazsa Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz!”

Hz. Aişe radıyallahu anhâ veya ezvâc-ı tâhirâttan birisi, “Biz ölümü kerih görürüz,” deyince, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle cevap verdi:

“Kastettiğim bu değil. Mümine ölüm gelince, Allah’ın rızası ve ikramıyla müjdelenir. O anda hiçbir şey ona önündeki (ölümden ve ahiret gününden) daha sevimli gelmez. Bu yüzden o, Allah’a kavuşmayı sever, Allah-u Zülcelâl de ona kavuşmayı sever. Kâfir ise, ölüm kendisine gelince Allah’ın azabı ve cezası haber verilir. Bu sebeple onun için önündeki (ölümden ve ahiret gününden) daha kötü bir şey yoktur. Bundan dolayı Allah’a kavuşmaktan hoşlanmaz, Allah da ona kavuşmaktan hoşlanmaz.” (Buhari, Rikak 41; Müslim, Zikr 14)

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellemin bu hadis-i şerifinden anlıyoruz ki, ahiret nimetleri ve azabları ölüm sekeratı anında başlamaktadır. Eğer kişi Allah'a karşı kulluğunun gereğini yerine getirdiyse, onu ahirette güzel bir hayat bekliyorsa, onun sevinci ölüm anında başlamaktadır. Tersine, Allah'a karşı kulluk vazifesini inkâr etmiş, ahiret haberlerine kulağını tıkamışsa onu kötü bir netice beklediği için daha ölüm anında kaygı ve korku içinde azap görmeye başlayacaktır.

Rabbimiz bize her an O’nun bizi gördüğünü ve mutlaka O’na kavuşacağımızı unutmadan yaşamayı nasip eylesin.


Sayı : 47
Büyük Kapak