Kıyafetlerinizi Atmayın

Sayı : 42 / Ağustos 2015, Konu Başlığı : Pratik Bilgiler

Severek giydiğimiz kıyafetlerimiz vardır, başına gelen bazı ufak kazalardan dolayı onları artık giyemeyeceğimizi düşünüp üzülürüz. Oysa onları yeniden giyilebilir hale getirebiliriz. İşte birkaç küçük çözüm.

Ütüden Parlayan Kıyafetler

Pantolonları ütülerken parlama yapmaması için ütüyü fazla bastırmayın, defalarca aynı yerden geçmeyin. Buharı ve ısısından faydalanarak buruşuklukları açın. Buharlı ütünüz yoksa ıslak tülbent kullanın.

Etekleri ve pardösüleri; bilhassa bunlardaki plileri ütülerken yüzünden değil, ters çevirerek arka yüzünden ütüleyin.

Yaka, manşet gibi yerleri yüzünden ütülerken ütüyü direk bastırmayın, araya ıslak tülbent koyarak narince ütüleyin. Ütüyü düğme, fermuar ve kopçalar üzerinde gezdirmeyin.

Kadifeleri ütülememeye çalışın. Asılı durduğu yerde buhar püskürterek açılmasını sağlayın. Mutlaka ütüleyecekseniz tüylü ön yüzleri birbirine bakacak şekilde tersinden hafifçe buharlı ütüleme yapın.

Bunlara dikkat edildiğinde ütü parlaklığı oluşmayacaktır.

Ütü parlaklığı kumaşın hafifçe yanmasından veya metalin etkisiyle liflerin ezilmesinden oluşur. Yanıktan oluşan parlama, sertleştirir ve kolay kolay düzelmez. Ütünün kumaşın cinsine uygun sıcaklıkta olmasına önem verin. Liflerin ezilmesi sebebiyle oluşan parlaklığı gidermek için, parlamış kısımları ıslak bezle, kumaş liflerinin tersine doğru silin. Kalın kumaşlarda bunu fırçayla da yapabilirsiniz.

Kabarmış Kıyafetler İçin Çözümler

Kışlık kumaşlar ve kazaklarda sürtünmeye bağlı olarak nokta nokta kabarma, boncuk gibi görünen pamuklaşma meydana gelir. Henüz eskimediği halde sırf görünüşü çirkinleştiği için bu kıyafetler bir kenara atılır.

Kabarmanın önüne geçmek sürtünmeyi en aza indirmelisiniz. Bunun için kıyafetlerin dirsek, cep üstü gibi kısımlarının kumaşla kaplı olan çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca kazaklarınızın üstüne giydiğiniz kaban, pardösü vesairenin kaygan astarlı olması da sürtünmeyi azaltır. Çanta gibi aksesuarlarının da parlak olması sürtünmeyi azaltır.

Kazağın kalitesi, yani kaliteli iplikten ve sık dokunmuş olması da kabarma riskini azaltır. Bazı dokumaların iplikleri kalitesiz olduğu için ne kadar dikkat etseniz de çabuk yıpranır.

Sık yıkama, çamaşır makinesinde, çok dolu olarak ve uzun programlarda yıkanma, kazağınızın ömrünü kısaltacaktır.

Sevdiğiniz kazağınız kabardıysa dikkatli bir şekilde tıraş edebilirsiniz. Bunun için kazağınızı masa gibi düzgün ve sert bir yüzey üzerine serin. Tıraş jiletini çok bastırmadan, kumaşın yönüne doğru hafifçe sürterek tüylerden kurtulun.

Bu noktalardan kurtulmanın bir diğer yolu ise koli bandı ile temizlemektir. Ancak bu yöntem topaklaşma başlamadan önce, henüz yeni tüyleşen yüzeyde işe yarar.

Bazı sık dokunmuş kumaşlar sert bir fırçayla da temizlenebilir. Piyasada satılan tüy temizleme araçları da kullanılabilir. Bu araçlar, pamuksu kabarıklıkları kıyafete zarar vermeden tıraş ederler.

Kazağınızı kabarcıklardan arındırdıktan sonra ıslak bezle veya buharla, hafif ısıyla ütüleyin; yeni gibi görünecektir.

Kıyafetlerde Değişiklik Yapın

Bazen kıyafetleri eskimediği halde usandığımız için bir kenara koyarız. Bazen de düğmesinin kopması, bir kenarına ufak leke olması gibi bir sebeple onunla uğraşmak istemeyiz. Uzun zaman giyilmeyince de dolapta yer kalmıyor diye evden atarız. Halbuki ufak bir el becerisiyle o kıyafeti yenileyebiliriz.

Mesela bir süredir giymediğimiz bir pardösümüzün düğmelerini değiştirerek yeni bir hava verebiliriz. Pazarda düğmecilerden uygun fiyata güzel düğmeler alır ve bir saatimizi harcarsak yeni alınmış gibi bir kıyafetimiz olur. Hem de yeni bir pardösünün onda biri kadar bir masrafla!

Bir eteğimizin üstüne çıkmayan bir leke oldu diye, hemen atmayın. Lekeli kısmı da kapatacak şekilde işleme, kurdele, kemer veya düğmelerle süsleme yaparak bir süre daha giyebilirsiniz.

Hatta kumaş boyama yapılabilecek bir kıyafetse, koyu bir renge boyayarak veya batik yaparak çok sıra dışı bir kıyafet elde edebilirsiniz. Hem kendi el emeğinizle, kendi tarzınızı ortaya koymuş olacaksınız.

Son olarak, çocuklarınızın küçülenlerini, giyilebilecek durumdaki işe yarar kıyafetleri, ihtiyacı olanlara gönderin. Biraz emek verip aracılık eden kurumları araştırın.


Sayı : 42
Büyük Kapak