Kız Erkek Karma Evler Tartışması

Sayı : 23 / Ocak 2014, Konu Başlığı : Medya Gündem

Geçtiğimiz ay gündeme düşen haberlerden biri de, Başbakan’ın, kızlı erkekli karma bir şekilde kalınan öğrenci evleri aleyhine düşüncelerini açıklaması üzerine yaşanan tartışmalardı. Malum çevreler, başbakanın sözlerini çarpıtarak, özel hayatın gizliliğinin ihlal edileceği ve yaşam tarzına müdahale edileceği ithamında bulundular.

Ülkemizde son zamanlarda tuhaf gelişmeler oluyor. Kadına şiddeti engelleme bahanesiyle, ailelere müdahale edilmesinin yolu açılırken evlilik dışı hayatta kadının başına gelecekler umursanmıyor. Halbuki aile insanlığın geleceğidir.

Bu anlayışa sahip batı ülkelerinin durumunu çok güzel yansıtan Ahmet Taşgetiren’in “Muhafazakarlık ne ki?” başlıklı yazısından bir bölümü paylaşmak istiyoruz:

Hadi liberal olalım da... Alvin Tofler, Üçüncü Dalga isimli eserinde, Sanayi İnkılabı'nın büyük aileyi devirmesinden sonra devreye giren çekirdek ailenin de şimdilerde çözülüş sürecine girdiği alarmını verir.

Amerika'da ailenin geldiği noktaya ilişkin değerlendirmeler yapan Tofler, 103 tür aile formatının oluştuğunu kaydeder. "Solo yaşayanlar"dan birkaç kadından boşanmış erkek ile birkaç erkekten boşanmış kadınların farklı evliliklerden getirdikleri çocuklarla oluşturdukları aile türü olarak "Eklemli aile"ye kadar 100'ü aşkın aile türü. Tabii ona aile denirse.

Konuları o kadar yüzeysel tartışıyoruz ki. Ya da konuları o kadar libido eksenli tartışıyoruz ki, "Muhafazakârlık olursa cinsel boşboğazlığın yolu kapanır" düşüncesinden hareket eden birileri, ailenin ateş içine girmesi karşısında da duyarsız kalabiliyor ya da ülkeyi yönetmek adına birilerinin, böyle bir sosyal probleme işaret etmesini, idamlık suç niteliğine büründürebiliyor.

Kılıçdaroğlu'na sorulmuş:

-Kız-erkek karma evlere taraftar mısınız?

-Hayır taraftar değiliz demiş tabii olarak.

Başından beri söylüyorum, uçuk dünyalarda dolaşanlar müstesna, en modern aileler, anneler babalar bile, kız çocuklarının karma evlerde kalmasını onaylamıyor.

"Çocuk gelinlere karşıyız ama çocuk flörtlere karşı değiliz" cümlesindeki savrulmaya bakar mısınız?

Hadi ultra liberal olalım da, benim çocuğum değilse kimin çocuğu riske girsin, ona da cevap bulalım.


Sayı : 23
Büyük Kapak