Maş Fasulyesi İle Sağlıklı Yemekler

Sayı : 66 / Ağustos 2017, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Eski zamanlarda büyük annelerimiz çok farklı sebzelerle yemekler yapardı. Son zamanlarda mutfağımıza giren yiyecek maddelerinin çeşidi azaldı. Artık sanayi tipi bol bol üretimi yapılan belli başlı gıda maddeleriyle yemek hazırlar olduk. Bunların çoğu lif oranı düşük, kalorili oranı yüksek yiyecekler olduğu için önce şişmanlamaya sonra birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Ayrıca sınırlı sayıda gıda maddesiyle beslendiğimiz zaman vücudumuzun kendini onarması ve hastalıklara karşı savunması için gerekli farklı gıdaları alamıyoruz. Bu sebeple artık uzun zamandan beri unutulmuş sebze ve hububatın önemi yeniden keşfediliyor. Bunlardan biri de maş fasulyesi.

Maş fasulyesi ülkemizde “cin börülcesi” diye biliniyor. Gaziantep’in köylerinde çorbası pişiriliyor. Akdeniz iklimine uyumlu olan bu fasulye, görünüş olarak bezelyeyi andırıyor.

Zayıflamak veya dengeli beslenmek isteyenler arttıkça maş fasulyesi gibi düşük kalorili, yüksek filli gıdalara rağbet gösteriyor. Dünyaya Hindistan ve Uzak doğudan yayılan bu küçük yeşil tohumlar günümüzde Avrupa ve ABD’nin sıcak bölgelerinde bol bol yetiştiriliyor.

Kendi küçük besleyici değeri büyük olan bu bakliyat, özellikle bitkisel protein, lifler ve vitaminler yönünden zengin. 100 gram haşlanmış maş fasulyesi 7 gram protein içeriyor. Bu da onu tansiyon ve kolesterol problemi olanlar için iyi bir bitkisel protein ve lif kaynağı haline getiriyor. Bilindiği gibi lifli beslenme LDL olarak bilinen kötü kolesterolü düşürerek kalp krizi, felç gibi riskleri azaltıyor.

Maş fasulyesi C vitamini ve çeşitli antioksidanlar içermesi açısından da iyi bir gıdadır. Ayrıca maş fasulyesinin içerdiği proteaz inhibitörlerinin tümör oluşumunu engellediği ve kanser riskini azalttığı bilimsel çalışmalarla anlaşılmıştır. Dünyada hızla artan kanser riskinden koruyan maddelerden mümkün olduğu kadar faydalanmak gerekiyor.

100 gram haşlanmış maş fasulyesinin sadece 105 kalori olması ve glisemik indeksi düşük olması, bu gıdayı diyabet riski taşıyanlar ve şeker hastaları için de mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Posadan zengin olduğu için bağırsakları çalıştıran maş fasulyesi, flora tabakasına şifalıdır ve toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Maş fasulyesi hamilelik sebebiyle folik asit ihtiyacı artmış anneler için de iyi bir kaynaktır. Ayrıca içeriğindeki çinko, bakır, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller, vücudumuzun yenilenmesinde önemli roller üstlenir.

Bunun yanında maş fasulyesinde bulunan fitoöstrojenler derinin yapısında bulunan kolajen ve elastin sentezinde görev alarak cildin yaşlanmasını geciktirir. A vitamini yönünden zengin olan maş fasulyesinin göz sağlığına da katkısı vardır.

Ülkemizde hızla yaygınlaşmaya başlayan çölyak hastaları da gluten içermeyen bu gıdadan rahatlıkla faydalanabilir. Rahatsız edici bir tadı olmayan maş fasulyesini, birçok salata ve yemeğin içine ilave etmek de mümkün. Biz bugün Anadolu mutfağından maş fasulyesi çorbası tarifi paylaşacağız. Siz farklı tarifler de deneyebilirsiniz.

Maş Fasulyesi Çorbası

Gaziantep yöresinden bu çorba tarifini siz farklı şekillerde de deneyebilirsiniz.

Malzemeler: 1 su bardağı maş fasulyesi, 2 adet kuru soğan, 1 çay bardağı pirinç (buğday veya bulgur da kullanılabilir), 3 4 adet kuru kırmızıbiber, 1 tutam tarhun otu (yoksa nane veya maydanoz,) 1 yemek kaşığı pulbiber, 2 kaşık tereyağı, tuz, limon suyu veya nar ekşisi.

Hazırlanışı: Maş fasulyesi bol su ile ıslatılır. Pirinç de ayrı bir kapta yıkanıp ıslatılır. Maş fasulyesi ve pirinç ayrı kaplarda 15 dakika kadar bol suyla haşlanır. Fasulyenin kabuklarının soyulup dağılmaması için ateş söndürülür ve kendi halinde demlendirilir. Fasulyeler suyunu çekerken diğer yandan soğanlar halka halka doğranır. Bir tava içinde, soğan, kuru biber, tarhun otu hafifçe kavrulur ve sonra içine suyu süzülmüş maş fasulyesi ile pirinç ilave edilir. Bir süre pişirilmeye bırakılır. Tuzu, biberi ilave edilir.

Maş Fasulyesi Salatası

Çay saatlerinizde ikramlık olarak kullanabileceğiniz bir tarif.

Malzemeler: 1 bardak maş fasulyesi, Marul, maydanoz, yeşil soğan, biber, domates (veya evde bulunan başka salata malzemeleri) galeta, zeytinyağı, limon suyu, tuz, nane, kekik.

Hazırlanılışı: Maş fasulyesi bolca suda haşlanıp, suyu için kendi kendine soğumaya bırakılır. Suyunu çekip şişerken bir kap içinde yıkanıp doğranmış salata malzemeleri karıştırılır. Haşlanmış maş fasulyesini de ilave ettikten sonra zeytinyağı, limon, tuz, nane ilave edilip harmanlanır. En son parçalanmış galeta ilave edilip biraz dinlendirilerek servis edilir.


Sayı : 66
Büyük Kapak