Meyve Kabuklarını Atmayın!

Sayı : 37 / Mart 2015, Konu Başlığı : Bizim Mutfak

Meyvelerin kabuklarıyla birlikte yenilmesinin faydalı olduğu eskiden beri söylenir. Hatta “asıl vitamini kabuğunda” sözü adeta deyim olmuştur.

Kabuğu yenilmesi adet olmamış meyvelerin kabuklarını da farklı işler için değerlendirebilirsiniz.

Muz Kabuğu

Muz kabuğu sivilceler ve yaralar için doğal bir antibiyotik merhemdir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra sivilcelerin üzerine muz kabuğunun iç kısmını kapatıp biraz ovuşturun. Bir saat kadar bırakıp yıkadığınızda faydasını görürsünüz.

Muz kabuğu kış aylarında cildin kuru ve kabuklu görünümünden kurtulmasında da faydalıdır. Muz kabuğunun içine birkaç damla zeytinyağı damlatın. Bununla birlikte cildinize hafif hafif masaj yapın. Muz kabuğundaki enzimler sayesinde kurumuş ölü derilerin yumuşadığını ve deri tahriş olmadan yumuşak bir şekilde uzaklaştığını göreceksiniz.

Muz kabuğu, potasyum bakımından muzun meyvesi kadar zengindir. Potasyum tansiyonu düşürür, hücre içinde enerjinin kullanılışı yönünden faydaları vardır. Tatlı olan kısmını yemek istemeyen şeker hastaları ve zayıflamaya çalışanlar, kabuğunun iç kısmını sıyırarak faydalanabilirler.

Muz, uykusuzluk problemi yaşayan kişilere ve depresyonun tedavisinde de faydalıdır. Akşam saatlerinde bir muz yiyebilir veya muz kabuğunu blenderde biraz su ile çekip içebilirsiniz.

Ananas Kabuğu

Ananas meyvesi ve suyu proteinin hazmını kolaylaştıran enzimler içerir. Kanı sulandırır, böbrekleri temizler. Vücudun su tutmasını azaltır, iltihapları giderir, doğal bir kan incelticidir. Az bulunan bir mineral olan manganezin mükemmel bir kaynağıdır. Kansere karşı koruyan antioksidanlardan yana zengindir, bağışıklık sisteminin destekçisidir.

Ananasın kabukları da aynı faydaları içerir. Bu özelliklerden faydalanmak için çeşitli çareler var. Ananas kabuklarını soyduğunuz zaman atmayın. Kabuğun iç kısmını kesip nasırın üstüne koyun, bir gece boyunca sarılı bırakın. Ananasın suyundaki enzimler nasırı yumuşatacak ve acı çekmeden, kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır.

Ananas kabukları, vücuttan ödem ve şişkinliğin atılması iltihabın giderilmesi için de kullanılabilir. Ananas kabuklarını bir tencereye koyup üzerini örtecek kadar su koyun. Tarçın çubukları da koyabilirsiniz. Yirmi dakika kadar kaynatıp suyunu için. Soğuyunca kabuklarla selülitli bölgeleri ovuşturun.

Ananas kabuğu çayı, zayıflamak isteyenlere de yardımcı olan bir içecektir. İçerdiği bromelain adlı madde kanı inceltir, damarları açar.

Ananas kabuklarını biraz suyla beraber blenderde çekip süzerek içmek grip nezle gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

Antibiyotik kullanımından sonra vücudunuzdan iltihabın etkilerinin giderilmesine yardımcı olur.

Muz kabuğu gibi ananas kabuğunu da cildi temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmakta kullanabilirsiniz.

Portakal Kabuğu

Portakalın C vitamini içerdiğini hepimiz biliriz. Aslında portakal P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından da zengindir. İçeriğinde bakır, çinko, demir ve manganez mineralleri ile protein de bulunur. Bu sebeple çok faydalı bir nimettir.

Portakalın kabuğunda bulanan karoten çok faydalıdır. Portakal ve mandalina kabuğu süper flavonoidler denen güçlü antioksidanlardan da zengindir. İyi kolesterol seviyelerini düşürmeden kötü kolesterolü azaltmaya yardımcıdırlar. Kabuğundan gelen antioksidanlar meyvenin suyunu içmekten çok daha güçlüdür.

Portakal kabuğunda bulunan yağ, mineraller ve organik asitlerin, yağları eritmede önemli etken maddeler de içerdiği biliniyor. Bu maddeler, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakılmasını artırıyor ve yağ hücrelerini küçültüyor.

Portakal suyu sıktığınız zaman kabuğunu da içine rendeleyebilirsiniz. Yahut kabuğundan tatlılarda doğal aroma verici, renklendirici olarak faydalanabilirsiniz. Kabuğun beyaz kısımları da yüksek pektin içeriğine sahiptir. Pektin diyet lifinin bileşenidir, kolesterolü düşürmeye yardımcıdır ve bağırsaklarda dost bakterilerin kolonize olmasını sağlar. Zayıflamak istiyorsanız portakalı beyaz kısımlarıyla birlikte yiyin. Tok tutucu ve bağırsakları çalıştırıcıdır.

Portakalı soyduğunuz zaman kabuklarının renkli olan dış yüzeyinde rende veya kabak soyucu yardımıyla çizikler açın. Sonra bu yüzünü selülitli yüzeye masaj yaparak sürün. Portakal kabuğundaki yağ ve asitler deri altındaki kan ve lenfatik dolaşımı hızlandırarak selülit tedavisine yardımcı oluyor. Bölgesel zayıflama yöntemleri için de bu masajdan faydalanılabilir.

Kivi Kabuğu

Kivinin kabuğu tüylü olduğu için yenilmesi düşünülmez. Aslında kivi kabuğu tamamen yenebilir liflerden oluşmaktadır ve diyet programları için tok tutucu lifler olarak önemli yere sahiptir. Kivide bulunan çok faydalı gıdaların çoğu kabuğun hemen altındadır. Kivi kabuğu kanseri önleyen antioksidanlardan yana zengindir. İltihapların tedavisinde yardımcıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bilhassa gıda zehirlenmelerine yol açan bakterilerle savaşır.

Eğer kabuğunu soyacaksanız, atmayın. Eğer cildiniz çok yağlı ve sivilceli ise kivi kabuklarının iç kısmına biraz kil koyun, bununla birlikte cildinizi ovun. Böylece hem ölü deri tabakasından kurtulacaksınız hem de kivideki faydalı maddeler sayesinde cildiniz sıkılaşacak.

Cildiniz kuru ve hassas ise kivi kabuğunun iç yüzüne zeytinyağı damlatın, bu şekilde cildinize maske yapın. Bir saat kadar cildinizde bırakın, sonra sabunsuz olarak yıkayın.

Kuru ciltlerin temizliğinde sabun yerine meyve kabuklarını kullanarak kurutmadan temizlemiş olursunuz.


Sayı : 37
Büyük Kapak