Minik Kuşun Büyük Öğüdü

Sayı : 12 / Şubat 2013, Konu Başlığı : Masal Annesi

Bir gün yoksul bir avcı, ailesine yiyecek bulmak için ormana gitti. Kuş avlamak için bir tuzak kurdu. Sonra bir ağaç arkasına gizlenip beklemeye başladı.

Bir süre geçmişti ki avcının kurduğu tuzağa küçük bir kuş yakalandı. Avcı hemen kuşu ele geçirmek için uzağa koştu. Fakat bir de ne görsün; küçük kuş konuşmaya başlamaz mı?

Minik kuş:

- Görüyorsun ki ben küçücük bir kuşum, dedi. Senin ne işine yarayacağım ki? Benden çıkacak et aileni doyurmaya yetmez. Ama eğer serbest bırakırsan işine yarayacak üç öğüt veririm. Dinle, birinci öğüdüm şu: “Her duyduğuna inanma! Birisi sana mümkün olmayacak bir şey söylerse sakın kapılma ”Eğer beni serbest bırakırsan diğerlerini de söylerim.

Avcı kuşun konuşmasına zaten şaşırmıştı. Böyle bir kuşu yemek mantıklı değildi. Öte yandan vereceği diğer öğütleri de merak etmişti.

- Peki, dedi, ikinci öğüt neymiş bakalım? Minik kuş:

- Beni serbest bırak, ikinci öğüdümü şu damın üstünde söyleyeceğim, dedi.

Avcı kuşu bıraktı. Bir çırpıda uçup damın üstüne konan kuş:

- İkinci öğüdüm de şudur: “Geçip gitmiş şeyler için asla üzülme. Hep ileriye bak, geleceği düşün”

Avcı:

- Peki, ya üçüncüsü ne? Deyince küçük kuş:

- Ah akılsız avcı. Sen beni serbest bıraktığın için çok pişman olacaksın. Çünkü benim karnımda kocaman, on dirhem ağırlığında bir elmas vardı. Onu satsan çok para kazanırdın. Ama ne yazık ki elinden kaçırdın…

Avcı birden kuşun verdiği öğütleri unuttu. Söylediklerine inanıp “Ah ben ne yaptım!” diyerek saçını başını yolmaya başladı.

Kuş ise damın üzerinden ona bakıyordu. Sonunda muzip bir şekilde:

- Sen benim verdiğim öğütleri ne çabuk unuttun! Sana her duyduğuna inanma, mümkün olmayacak şeye kapılma” dememiş miydim? Benim gibi üç dirhem bile gelmeyecek bir kuşun karnında on dirhemlik elmas olur mu hiç? Düşünsene biraz! Hem diyelim ki oldu; hani elden kaçırdığın şeyler için üzülmeyecektin! Onu da unutmuşa benziyorsun.

Avcı kuşa hak verdi. Bu akıllı kuşun son öğüdünü de öğrenmek istedi.

- Üçüncü öğüdünü vermeyecek misin? dedi.

Minik kuş damdan havalanıp gökyüzüne doğru kanat çırparken seslendi:

- İlk iki öğüdümün kıymetini bildin mi ki üçüncüsünü istiyorsun?

Sevgili Anneler-Babalar

Çocuğunuza bu masalı okuyun ve üzerinde konuşun. Ona aşağıdaki sorular gibi sorular sorun. Böylece ifade yeteneğini geliştirmiş olursunuz.

1- Bu hikayedeki avcı nasıl bir adam?

2- Avcı artık bu öğütleri unutur mu?

3- Hikayedeki kuşun üçüncü öğüdü ne olabilir?


Sayı : 12
Büyük Kapak