Mü'min Kardeşim Üşürken Ben Isınamam

Sayı : 22 / Aralık 2013, Konu Başlığı : Güldeste

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla,

Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerimize olsun diyerek yeniden huzurlarınızdayız.

Kışın soğuklarını iliklerimizde hissettiğimiz şu günlerde, Mevlana’nın, “Şems bana şunu öğretti: yeryüzünde bir tek mümin üşüyorsa, sen ısınma hakkına sahip değilsin. Ben de biliyorum ki; yeryüzünde üşüyen insanlar var. Artık ben ısınamıyorum.” Sözünü hatırladık ve bu sayımızda “Müminlerin dertleriyle dertleniyor muyuz?” sorusunu gündeme getirmeyi seçtik.

Bencillik ve kendinden başka kimseyi umursamama anlayışının egemen olduğu bir devirde yaşıyoruz. Modern insan sadece ve sadece kendine odaklanmış durumda, sağlığına, kariyerine, hedeflerine, hırslarına, arzularına, hayallerine… Bütün bir eğitim sistemimiz bunun üzerine kurulmuş. Her boyuttaki medya ve medyayı ayakta tutan reklamlar, devamlı “Sadece kendini düşün!” diye bağırıyor.

Biz de dünyaya egemen olan bu bencillik girdabına kapılmış, nefse esir olmuşuz. Acaba kaçımız, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin “Birbirlerine karşı sevgi, şefkat ve acımalarında mü’minler, bir tek cesede benzerler. Vücudun bir organı rahatsız olunca diğer organları da uykusuzluk ve ateş ile onun rahatsızlığını duyar.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, II, 159, 203.) hadisini göz önünde bulunduruyor?

Ümmetin birliği, kardeşlik diyoruz ama kardeşimizle kalplerimizin kaynaşması için ne yapıyoruz?

Bugün zor durumda olan mümin kardeşlerimizin durumuna bir gün bizim düşmeyeceğimizden emin miyiz?

Allah-u Zülcelal bu topraklarda yaşayanları defalarca muhacirlere ensar olmakla imtihan etti. Endülüs’te katliamdan kaçıp Osmanlı’ya sığınan, Balkanlar’dan, Kafkaslardan, komünist zulmünden ve dinsizlik cereyanından kaçıp Türkiye’ye göç eden muhacirlerle…

Ecdadımız çoğu zaman bu imtihanı kazandı. Bugün sıra bizde…

Bizlere de düşen Suriye’li gariplere kucak açmak. İnşaallah nefsimizin ve bunu sevimsiz gösteren ins ve cin şeytanlarının hilelerinden kurtulup Allah'ın yardımıyla ve Allah dostlarının örnekliğiyle hayır işlemeye muvaffak olabiliriz.

Allah cümlemizi hayır işlerinde kullansın. Âmin.


Sayı : 22
Büyük Kapak